Maciej Janowski, kapitan Betard Sparty Wrocław znany jest z tego, że lubi pomagać ludziom. Magic powiedział:

Czuję wewnętrznie, że pomoc jest dobra. Im jesteś silniejszy, tym powinieneś pomagać więcej osobom, które tego potrzebują

W przypadku Wrocławianina nie są to puste słowa.

W niedzielę 8 maja br w Poznaniu odbył się charytatywny bieg Wings For Life. Ostatnie Wings For Life World Run odbyło się tam w 2019 roku. Po dwuletniej przerwie – spowodowanej pandemią choroby COVID-19 – biegacze powrócili na linię startu.

Wings for Life 2022 to jedyny w swoim rodzaju bieg, z którego całkowity dochód jest przeznaczany na szczytny cel. Jest nim wsparcie badań medycznych związanych z leczeniem przerwanego rdzenia kręgowego. Przekazany został na nie całkowity dochód z imprezy – opłaty startowe i wszystkie darowizny.

Trasa tegorocznego biegu była bardzo ciekawa dla uczestniczących w nim osób. Organizatorzy przygotowali dla uczestników zmagań wyjątkową trasę, łączącą w sobie zarówno elementy miejskie, jak i wiejskie.

Niedzielne wydarzenie było już dziewiątą edycją tej imprezy na świecie. Bieg odbywał się jednocześnie w ośmiu sztandarowych lokalizacjach: w Niemczech, Japonii, Chorwacji, Austrii, Polsce, Szwajcarii, Słowenii i Turcji. Dzięki aplikacji start możliwy był jednak w każdym zakątku globu.

Zasady rywalizacji są proste – tysiące ludzi ruszają jednocześnie w różnych częściach świata, biegną, ile sił w nogach, aż do momentu, kiedy wyprzedzi je samochód pościgowy. Z nim ścigać się można na żywo, jak w przypadku imprezy w Poznaniu, lub wirtualnie, za pomocą specjalnej aplikacji. W Polsce za kierownicą auta zasiadł były skoczek narciarski Adam Małysz.

W globalnej rywalizacji jednocześnie na całym świecie startowało blisko 162 tysiące osób w 165 krajach, większość z nich biegła z aplikacją. Ale po dwuletniej przerwie wróciły uliczne Biegi Flagowe, w których wystartowało ponad 40 tys. ludzi. W Poznaniu polscy miłośnicy biegów tradycyjnie nie zawiedli – na starcie stawiło się niemal 8 tysięcy osób. Znów ulice miasta zalał kolorowy, uśmiechnięty tłum. Na badania nad znalezieniem skutecznej metody leczenia urazów rdzenia kręgowego zebrano na całym świecie 4,7 mln euro.

W Światowym Biegu Wings for Life każdy może przebiec, przejść czy przejechać na wózku dokładnie taki dystans, jaki sobie wyznaczy za cel albo po prostu jest w stanie pokonać. W przeciwieństwie do tradycyjnych biegów tutaj najlepsi kończą ostatni. Niezależnie od tego, czy się biegnie, czy startuje na wózku (dopuszczony jest start na zwykłych wózkach do użytku codziennego), nieważne czy w Biegu Flagowym, czy z aplikacją, klasyfikacja jest jedna.

W tej edycji, w Poznaniu, wystartowali min.: żużlowiec Maciej Janowski, była tyczkarka Monika Pyrek, biegaczka Joanna Jóźwik, skialpinista Andrzej Bargiel, kulomiot Konrad Bukowiecki, tiktokerka Mary Jeleniewska, stylistka Malwina Wędzikowska, aktor Alan Andersz i raper Łukasz Stasiak. Z aplikacją pobiegli m.in. dziennikarka Beata Sadowska, siatkarka Magda Stysiak i międzynarodowa gwiazda motocyklowych zawodów enduro Tadek Błażusiak.

Przed biegiem Maciej Janowski powiedział:

Wspieram takie inicjatywy mojej „Red Bullowej” rodziny. Lubię otaczać się osobami z dobrym sercem. Każda taka szlachetna inicjatywa jest potrzebna. Wings for Life to jest wyjątkowa impreza, gdzie naprawdę spotyka się mnóstwo wspaniałych ludzi. Jeśli tylko mogę, chętnie uczestniczę w takich przedsięwzięciach. To nie pierwszy raz, gdy biorę w nim udział.

Magic postanowił nie forsować się za bardzo w tym biegu:

Planuję przebiec około 10 kilometrów. We wtorek mam mecz w Szwecji, więc nie mogę się za bardzo zajechać. Potraktuję to jako niedzielny trening. Bieganie wyciąga dużo energii, a na tym etapie sezonu, nie mogę sobie pozwolić na zbyt wielkie forsowanie organizmu.

Ostatecznie Maciej Janowski przebiegł ponad 20 kilometrów (20,83 km). Zajął 12.810 miejsce wśród uczestników na całym świecie. Był 10.931 wśród mężczyzn, a w swojej kategorii wiekowej zajął 1.985 miejsce.

Gratulujemy postawy Macieja Janowskiego, ale w tym charytatywnym biegu nie wynik sportowy był najważniejszy.

Zdjęcie: materiały organizatora wingsforlifeworldrun.com