Przed tegorocznymi turniejami cyklu Speedway Grand Prix Paul Bridge, redaktor SpeedwatGP.com postanowił przedstawić sylwetki uczestników batalii o tytuł najlepszego jeźdźca na świecie.

Ostatnio wymienił 10 najważniejszych faktów dotyczących gwiazdy Spary Wrocław Macieja Janowskiego.

Oto jak jak brytyjski dziennikarz postrzega kapitana Sparty:

 

1.Szybki debiut w SGP

Maciej Janowski w wieku zaledwie 17 lat zadebiutował w FIM Speedway Grand Prix w Bydgoszczy. Było to 18 października 2008 roku. W swoim debiucie, walcząc z najlepszymi zawodnikami globu  Magic zdobył jeden punkt. Pokonał w biegu ósmym Martina Smolinskiego i do mety dotarł na trzecim miejscu. Była to zapowiedź narodzin polskiej złotej generacji na żużlu.

 

  1. Coach Greg

Są tacy, którzy uważają, że nie powinno się spotykać swoich idoli z dzieciństwa. Najwyraźniej nie poznali amerykańskiej ikony żużla Grega Hancocka. Ta zasada jego nie dotyczy.
Idolem dorastającego Macieja Janowskiego był Greg Hancoock. Kiedy Magic trenował w szkółce żużlowej Sparty właśnie Grin wziął pod opiekę młodego wrocławskiego zawodnika.

Później rywalizowali ze sobą min. w cyklu SGP, a teraz ponownie są w tym samym teame, po tym jak Greg Hancock dołączył w sezonie 2021 do sztabu trenerskiego Sparty Wrocław.

 

  1. Indywidualny Mistrz Świata u21

Janowski udowodnił swój ogromny talent w 2011 r zwyciężając w cyklu zawodów o tytuł IMŚJ. W finałowej rundzie w Gnieźnie pokonał Darcy’ego Warda, który miał szansę po raz trzeci z rzędu zostać IMŚJ.

Magic zdobył wówczas 4 punkty więcej. Było to rok po tym jak Ward w Pardubicach po świtnym finale pokonał Magica i Maksa Bogdanovsa.

W boksie Janowskiego był wówczas Greg Hancock, który zaoferował młodemu zawodnikowi Sparty swoją pomoc i doświadczenie. Działo się to dzien po tym jak Grin został zwycięzcą cyklu SGP po ostatnich zawodach w Gorzowie Wlkp.

 

  1. Zwycięstwa z dala od domu

Magic posiada w swoim dorobku tytuł DMP Ekstraligi, lecz nie z drużyną ze swojego rodzinnego miasta. Janowski od 2012 roku startował w Unii Tarnów, w której występował wspólnie z Gregiem Hancockiem. Trenrem „jaskółek” był wówczas coach reprezentacji Polski Marek Cieślak.

Z Unią Tarnów Janowski zdobył DMP w 2012 r. Ale już w 2014 r Magic reprezentował barwy Sparty Wrocław, klubu którego jest wychowankiem.

 

  1. Czeski mat

Janowski zadebiutował w reprezentacji Polski w rundzie kwalifikacyjnej do SWC w Bydgoszczy w 2012 r. Zdobył wówczas 11 punktów. W Race of w Malili uzbierał 7 punktów, a Polacy nie zakwalifikowali się do finału.

Ale w 2013 r Magic zdobył 13 punktów w eliminacjach DMŚ na żużlu w Częstochowie i Polacy pewnie awansowali do finału SWC w Pradze. Tam Janowski odegrał kluczową rolę w drużynie, a Polska zdobyła po raz szósty (od czasów SWC) tytuł Drużynowych Mistrzów Świata.

Janowski był członkiem kadry, która w 2016 r zdobyła SWC. Jednak wówczas w samym finale nie wystąpił. Ale już w 2017 r w Lesznie ponownie cieszył się ze zdobycia tytułu Drużynowego Mistrza Świata.

 

  1. Czas challengu we Włoszech

Janowski wywalczył sobie miejsce stałego uczestnika w cyklu SGP w 2014 r w Lonigo. Wówczas zajął w GP Challenge czwarte miejsce.

Zwykle oznacza to, iż zawodnik nie uzyskuje kwalifikacji, gdyż awans uzyskuje tylko trójka najlepszych zawodników. Ale wówczas zwycięzca zawodów w Lonigo – Matej Zagar uplasował się w pierwszej ósemce cyklu SGP. W związku z tym miejsce w cyklu SGP zwolnione przez Słoweńca w challengu automatycznie przeszło na Janowskiego.

Od swojego debiutu w roli stałego uczestnika SGP w 2015 r Magic był zawsze obecny w SGP. Łącznie uczestniczył już w 65 rundach cyklu SGP.

 

  1. Rozkoszne Daugavpils

Długo nie trzeba było czekac na pierwszy tryumf Janowskiego w SGP. Magic zwyciężył 18 lipca 2015 r w zawodach cyklu SGP w łotewskim Dyneburgu.

Przed półfinałami nad stadionem Lokomotivu rozpętała się ulewa i zawody trzeba było przerwać.

FIM ogłosiła zwycięzcą najlepszego w zawodach do tego momentu Macieja Janowskiego – bez rozgrywania biegu finałowego.

 

  1. Pierwszy polski król Cardiff

Maciej Janowski w kolejnych latach zawsze wygrywał co najmniej jedną rundę cyklu SGP. Tak było w 2016 i 2017 kiedy to tryumfował w duńskim Horsens.

Ale jedno z jego najbardziej cennych zwycięstw miało miejsce na stadionie Cardiff’s Principality 22 lipca 2017 r., Wtedy Janowski został pierwszym polskim zawodnikiem, który wygrał Adrian Flux British SGP. Od tego czasu Magic kontynuował serię zwycięstw: w Hallstavik w 2018 r. I Teterow w 2019 r., Zanim wprawił swoje rodzinne miasto w pełne szaleństwo dzięki słynnemu zwycięstwu we Wrocławiu w zeszłym sezonie. Janowski ma teraz na swoim koncie siedem zwycięstw w SGP.

 

  1. Hat-Trick Piratów

Droga Janowskiego do sławy SGP wiodła przez Wielką Brytanię, gdzie zadebiutował w Swindon w 2010 roku. Pozostał w Robins w 2011, a w 2012 r. przeniósł się do King’s Lynn. Ale to jego występy w Piratach z Poole w latach 2013-2015 są najlepiej zapamiętane w Wielkiej Brytanii. Janowski odegrał ogromną rolę w największej serii sukcesów w historii klubu. Wówczas Poole zdobyło trzy z rzędu tytuły Elite League, umacniając pozycję Piratów jako najbardziej utytułowanej drużyny Wielkiej Brytanii XXI wieku.

 

  1. Magia Malilli

Po zakończeniu startów na Wyspach Bytyjskich Magic od 2016 r startuje w lidze szwedzkiej w drużynie Dackarna Malilla.

Występuje w tym klubie niezmiennie do dziś – poza covidowym sezonem 2020.

Klub z Malilli od 2007 chce zdobyć tytuł DM Szwecji Elitserien, Maciej Janowski będzie chciał wykorzystać swoją magię i skończyć oczekiwanie na tytuł DMS w Dackarnie już w bieżącym sezonie.