W niedzielę dnia 27.09 na torze w Rzeszowie odbyła się druga i ostatnia runda zawodów Grand Prix na długim torze. W dniu zawodów do około południa w Rzeszowie padało i nie było wiadomo czy odbędą się one w planowanym terminie. Na szczęście doszły one do skutku, dostarczając widzom wielu emocji.

Polskę reprezentował Stanisław Burza, który odniósł olbrzymi sukces, zajmując trzecie miejsce! Zawody wygrał Duńczyk Kenneth Kruse Hansen przed Niemcem Lukasem Fienhage oraz wspomnianym Stanisławem Burzą.

W klasyfikacji generalnej cyklu Mistrzostwo Świata wywalczył Fienhage, Wicemistrzem Świata został Hansen a brązowy medal wywalczył Francuz Mathieu Tresarrieu.

Zawody składały się z 15 biegów rundy zasadniczej, 2 biegów półfinałowych oraz biegu finałowego. Biegi odbywały się oczywiście w pięcioosobowej obsadzie. Jeśli chodzi o rundę zasadniczą to już w pierwszym biegu upadło aż trzech zawodników, z czego 2 z nich (Jesse Mustonen oraz Stephan Katt) zostało wykluczonych z powtórki. Wykluczenie aż 2 żużlowców wynikało z tego iż upadki nastąpiły po sobie w 2 różnych miejscach toru, sędzia wskazał więc aż 2 winnych.

W biegu 5 byliśmy świadkami bardzo ambitnej jazdy Stanisława Burzy, który przedarł się na dystansie z piątego na trzecie miejsce. W biegu 10 na pierwszym wirażu upadło aż 3 zawodników – Max Dilger (Niemcy) , Theo Pijper (Holandia) oraz Szwed Tomas H. Jonasson. Ten ostatni został wykluczony z powtórki biegu jako winny jego przerwania. Zawodnik długo nie podnosił się z toru, ostatecznie wstał o własnych siłach wycofując się jednakże z dalszych zawodów. W czteroosobowej powtórce biegu upadł Stanisław Burza, wstał i ambitnie kontynuował jazdę po 1 punkt.

Bieg 11 wygrał z olbrzymią przewagą Chris Harris, natomiast za plecami Brytyjczyka Romano Hummel brawurowym atakiem wyprzedził Stephana Katta.

W 12 biegu startowało 2 najlepszych zawodników po 3 seriach – Hansen i Fienhage . Zwyciężył ten pierwszy , Fienhage był dopiero 3 gdyż rozdzielił ich Tresarrieu. Rundę zasadniczą z kompletem 20 punktów wygrał Kenneth Kruse Hansen i on zgodnie z regulaminem miał zapewnione miejsce w biegu finałowym. O pozostałe 4 miejsca w finale walczyła aż 10 uczestników biegów półfinałowych z których awansowało po 2 najlepszych. W pierwszym półfinale zwyciężył Lukas Fienhage przed Zachem Wajtknechtem. W drugim półfinale w wielką radość sprawił polskim kibicom Stanisław Burza – zwyciężając go i awansując do biegu finałowego. Drugi był Mathieu Tresarrieu.

Bieg finałowy wygrał Kenneth Kruse Hansen. Drugie miejsce zajął Lukas Fienhage, zapewniając sobie tytuł Indywidualnego Mistrza Świata! Trzecie miejsce zajął Stanisław Burza sprawiając wielką radość swoim kibicom.

Po rozegraniu biegu finałowego okazało się iż w cyklu 2 zawodników – Hansen oraz Tresarrieu ma tyle samo punktów i trzeba było rozegrać bieg barażowy o Wicemistrzostwo Świata, do którego nie wyjechał (prawdopodobnie z powodu problemów sprzętowych po defekcie w biegu finałowym zawodów) Tresarrieu. Hansen przejechał więc bieg…samotnie zdobywając srebro.

Warto dodać iż z okazji zawodów przygotowano bardzo ładny wielostronicowy program w formacie A4, który będzie dla posiadaczy cenną pamiątką.

Wyniki:

1. (#333) Kenneth Hansen (Dania) – 20+4 (4,4,4,4,4) – 1. miejsce w finale
2. (#125) Lukas Fienhage (Niemcy) – 17+4+3 (4,3,4,2,4) – 2. miejsce w finale
3. (#15) Stanisław Burza (Polska) 8+4+2 (0,2,2,1,3) – 3. miejsce w finale
4. (#109) Zach Wajtknecht (Wielka Brytania) – 12+3+1 (2,3,4,3,0) – 4. miejsce w finale
5. (#56) Mathieu Tresarrieu (Francja) – 15+3+0 (3,4,1,3,4) – 5. miejsce w finale
.
6. (#93) James Shanes (Wielka Brytania) – 9+2 (2,1,3,1,2) – 3. miejsce w półfinale
7. (#666) Romano Hummel (Holandia) – 8+2 (3,2,0,3,0) – 3. miejsce w półfinale
8. (#37) Chris Harris (Wielka Brytania) – 13+1 (1,4,2,4,2) – 4. miejsce w półfinale
9. (#115) Theo Pijper (Holandia) – 9+1 (2,2,2,2,1) – 4. miejsce w półfinale
10. (#31) Max Dilger (Niemcy) – 12+d (3,1,3,4,1) – defekt w półfinale
11. (#30) Tomas H. Jonasson (Szwecja) – 10+ns (4,3,3,w,-) – nie startował w półfinale