Czarny sport nad Bystrzycą obchodził  w tym roku jubileusz 75-lecia. Pierwsze zawody w Lublinie odbyły się we wrześniu 1947 roku. Natomiast rok później w Lublinie wybudowano tor żużlowy, który do dzisiaj znajduje się przy Al. Zygmuntowskich.

Początki speedwaya były bardzo spartańskie, a zawodnicy ścigali się na zwykłej bieżni. Ale już wtedy Lublin miał zawodnika, którego nazwisko na stałe zapisało się w historii polskiego żużla. Mowa o Włodzimierzu Szwendrowskim, który w latach 1951 i 1955 został indywidualnym mistrzem Polski (startował wtedy jednak w klubach z Bytomia i Łodzi).

W 1948 roku, dzięki zaangażowaniu mieszkańców, w Lublinie wybudowano prawdziwy tor żużlowy. Stadion powstał w miejscu, gdzie po wojnie znajdowały się bagna i nieużytki.

Na stadionie przy Al. Zygmuntowskich ścigali się właściwie wszyscy najlepsi żużlowcy na świecie. Zawody na lubelskim torze często gromadziły komplet publiczności.

Nie od razu lubelscy zawodnicy przystąpili do rozgrywek ligowych. Pierwsza drużyna, pod patronatem Ligi Przyjaciół Żołnierza, wystartowała w drużynowej rywalizacji w 1956 roku. W jej składzie jeździli m.in.: Marian Stawecki, Leszek Próchniak i Stefan Kępa. Zespół walczył w lidze przez trzy sezony, po czym na lubelskim torze zapanowała cisza.

Jednak pierwszy klub żużlowy w Lublinie – Ogniwo powstał na przełomie lat 40. i 50. Nie wystartował on jednak w oficjalnych rozgrywkach, ponieważ w roku 1951 powołano ligę zrzeszeniową. Zawodnicy, którzy tworzyli sekcje Ogniwa w Warszawie, Łodzi i Lublinie musieli przenieść się do Bytomia, gdzie znajdowała się siedziba zrzeszenia. Trafił tam także Włodzimierz Szwendrowski, który po przenosinach do Tramwajarza Łódź wyrósł na czołowego zawodnika w kraju.

Mecze  o drużynowe mistrzostwo Polski w 1950 roku rozgrywano z udziałem 3 drużyn. Drużyna składała się z 4 zawodników i rezerwowego. Punktacja biegu: 4–3–2–1. Jeden mecz składał się z 12 wyścigów. Jedna runda ligowa składała się z trzech trójmeczów. Obowiązywała następująca punktacja: 3 pkt. za wygrany mecz, 2 pkt. – za drugie miejsce i 1 pkt. za trzecie. Zawodnicy z podstawowego składu drużyny startowali czterokrotnie. Liczbę małych punktów sumowano.

Mimo, iż w Lublinie nie było drużyny ligowej to jednak na nowym stadionie odbywały się mecze towarzyskie. I tak 5 listopada 1950 roku na torze przy alejach Zygmuntowskich odbył się towarzyski trójmecz żużlowy.

Z dorobkiem dwudziestu trzech punktów zawody wygrali żużlowcy CWKS Warszawa. Dla zwycięzców najwięcej punktów zdobył Jan Krakowiak (9) oraz Marian Kuśnierek (8). Zawodnicy gospodarzy – Ogniwa Lublin wywalczyli drugą pozycję z 14 punktami, a ekipa Ogniwa Warszawa z 12 oczkami była trzecia. Najlepszy w drużynie Ogniwa ze stolicy był Bolesław Napiórkowski.

Po spotkaniu drużynowym odbył się Bieg Asów, który zakończył się triumfem Jana Krakowiaka. Drugi był Bolesław Napiórkowski.

Wyniki trójmeczu, Lublin 5 listopada 1950:
1. CWKS Warszawa 23 pkt;
2. Ogniwo Lublin 14 pkt;
3. Ogniwo Warszawa 12 pkt

Zdjęcie: rajdlubelski.pl. Stadion w Lublinie, stoją od prawej: Szwendrowski, Krakowiak, Bonin, Krajewski, Brendler, Próchniak i Suchecki.