Już w sobotę 21 sierpnia w słowackiej Zarnovicy zostanie rozegrany Speedway Grand Prix Challenge. Jest to jeden z najważniejszych turniejów w tym sezonie. Pierwsza trójka z tych zawodów uzyska awans do cyklu Speedway Grand Prix 2022. Każdy z uczestników wie jak wysoka jest stawka tej imprezy.

Wielkim nieobecnym tej imprezy jest Martin Vaculik. Słowacki żużlowiec miał zagwarantowane miejsce w tym turnieju. Niestety z powodu kontuzji nie będzie mógł wystartować przed własną publicznością. W Zarnovicy nie wystartuje także Mistrz Europy Mikkel Michelsen, który dzięki zwycięstwu w IME otrzymał miejsce w przyszłorocznej SGP. Ich miejsce zajmą w tym turnieju Jan Kvech i Siergiej Łogaczow.

Wśród 16 uczestników sobotniej SGP Challenge jest aż czterech Polaków. Wielu fachowców upatruje w naszych zawodnikach głównych faworytów do awansu do przyszłorocznego cyklu SGP. Jednak jak mogliśmy się wielokrotnie przekonać, turnieje o awans do cyklu wyłaniające indywidualnego mistrza świata , rządzą się swoimi prawami. Niejednokrotnie wyniki SGP Challenge były zaskakujące.

Nie zmienia to faktu, iż Patryk Dudek jest zdeterminowany, by powrócić do elity żużlowców ścigających się o tytuł IMŚ. Jak powiedział, powrót do cyklu Speedway Grand Prix jest jego najważniejszym celem w tym sezonie. Już w sobotę zawodni Falubazu będzie mógł swój cel zrealizować.

Oprócz Dudka w Zarnovicy wystartuje Janusz Kołodziej najbardziej doświadczony w stawce polski zawodnik. On również ścigał się już w cyklu SGP. Walkę o udział w Speedway Grand Prix 2022 podejmą Paweł Przedpełski i Tobiasz Musielak.

O awans powalczy też trzech Australijczyków: Chris Holder (były IMŚ), Max Fricke i Rohan Tungate. Bardzo groźni będą też Brytyjczycy. Mistrz Adam Ellis i wicemistrz Dan Bewley Wielkiej Brytanii. Oprócz nich o awans do przyszłorocznego cyklu powalczy Robert Lambert IME z 2020 r.

W stawce uczestników jest też dwóch Łotyszy – Andrzej Lebiediew oraz Jewgienij Kostygow. Lebiediew ostatnio pojechał fenomenalnie w meczu 1 ligi przeciwko drużynie ROW-u Rybnik.

W stawce rywalizujących o awans do SGP jest też Nicolai Klindt.

O tym, którzy zawodnicy będą się cieszyć z awansu do przyszłorocznego cyklu Speedway Grand Prix dowiemy się w sobotnie popołudnie.

Lista startowa SGP Challenge – Žarnovica, 21 sierpnia 2021 godz. 14:00:
1. Jewgienij Kostygow (Łotwa)
2. Siergiej Łogaczow (MFR)
3. Chris Holder (Australia)
4. Janusz Kołodziej (Polska)
5. Nicolai Klindt (Dania)
6. Martin Smolinski (Niemcy)
7. Patryk Dudek (Polska)
8. Adam Ellis (Wielka Brytania)
9. Jan Kvech (Czechy)
10. Tobiasz Musielak (Polska)
11. Robert Lambert (Wielka Brytania)
12. Rohan Tungate (Australia)
13. Max Fricke (Australia)
14. Dan Bewley (Wielka Brytania)
15. Andrzej Lebiediew (Łotwa)
16. Paweł Przedpełski (Polska)
17. Jakub Valkovic (Słowacja) – rezerwa
18. Vaclav Milik (Czechy) – rezerwa