Zawody o kolorowe Kaski – Złoty, Srebrny i Brązowy – są stałym elementem polskiego kalendarza żużlowego od lat ‘70 (pierwsze dwa turnieje zaczęto organizować dekadę wcześniej). W 1976 roku na stadionie w Łodzi Alfred Siekierka został pierwszym zdobywcą Brązowego Kasku.

Turniej o Brązowy Kask to jedne z najważniejszych indywidualnych zawodów żużlowych dla zawodników będących na starcie swoich wielkich karier. Tegoroczna edycja odbędzie się w Pile, a transmitować ją będzie Motowizja.

Tylko sześciu żużlowcom udało się wygrać wszystkie trzy Kaski. W tym sezonie dokonał tego Dominik Kubera, a z zawodników startujących obecnie na polskich torach trzy kaski w swoim dorobku ma Maciej Janowski. Nadzieje, by w przyszłości znaleźć swoje nazwisko na tej liście ma między innymi Wiktor Przyjemski. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin był najlepszy rok temu w zawodach o Brązowy Kask w Gorzowie Wielkopolskim. W Pile będzie bronił swojego tytułu.

Finałowy turniej w Pile wyłoni najlepszego juniora, który nie przekroczył 19-tego roku życia. Turniej o brązowy kask traktowany jest jak nieoficjalne mistrzostwa Polski w tej kategorii wiekowej. Na najwyższym podium tej imprezy stawali czołowi Polscy zawodnicy, jak między innymi Piotr Świst, Piotr Baron, Rafał Dobrucki, Rafał Okoniewski, Janusz Kołodziej, Maciej Janowski.

Z pierwszej szóstki ubiegłorocznego Brązowego Kasku, na Asta Arena pojawi się czterech żużlowców. Poza Przyjemskim są to: Oskar Paluch (ebut.pl Stal Gorzów), Antoni Mencel (Fogo Unia Leszno) oraz Szymon Bańdur (Cellfast Wilki Krosno). Na liście startowej jest w sumie 18 zawodników (16 + 2 rezerwowych). Czternastu reprezentuje kluby PGE Ekstraligi, a trzech Metalkas 2. Ekstraligi. Jedynym żużlowcem z Krajowej Ligi Żużlowej jest zawodnik gospodarzy – Tobiasz Jakub Musielak.

– Turnieje finałowe o Brązowy Kask transmitujemy w Motowizji od 2021 roku. To bardzo ważne zawody dla tych młodych zawodników, ponieważ są nieformalnymi mistrzostwami Polski U-19. Praktycznie każdy żużlowiec, który później na poziomie seniorskim odnosił sukcesy, po drodze wygrał  właśnie ten turniej. Nasi widzowie w sobotę mają więc ogromną szansę zobaczyć nie tylko przyszłych mistrzów kraju, ale być może mistrza świata – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.

 • Finał Brązowego Kasku – na żywo – sobota, 25 maja, godz. 16:00

Lista startowa Brązowego Kasku w Pile:

Lista startowa Finału Brązowego Kasku

 1. Antoni Mencel
 2. Jan Przanowski
 3. Oskar Hurysz
 4. Paweł Trześniewski
 5. Tobiasz Jakub Musielak
 6. Szymon Bańdur
 7. Filip Seniuk
 8. Kajetan Kupiec
 9. Krzysztof Lewandowski
 10. Kevin Małkiewicz
 11. Marcel Kowolik
 12. Wiktor Przyjemski
 13. Szymon Ludwiczak
 14. Bartosz Bańbor
 15. Oskar Paluch
 16. Kacper Halkiewicz
  Rezerwowi:
 17. Franciszek Majewski
 18. Mateusz Affelt

Wejściówką na zawody będzie program w cenie 15zł, który dostępny będzie w kasach stadionu w dniu finału.