17 grudnia 1908 w australijskim Sydney urodził się Lionel van Praag. Był Żydem. Jedynym synem pochodzącego Louisa van Praaga i Mozelle May, urodzonej w Indiach. Lionel był pierwszym Indywidualny Mistrz Świata na żużlu z 1936 roku. Wielokrotny medalista Indywidualnych Mistrzostw Australii (1940-3m., 1941-2m., 1946-2m., 1947-2m.) i Drużynowych Mistrzostw Wielkiej Brytanii (1931-1932). W lidze brytyjskiej występował w klubach z Wembley i New Cross.

Van Praag ukończył szkołę techniczną i później odbywał praktyki jako mechanik maszyn do pisania. Nabyta wiedza techniczna przydała się później w jego karierze żużlowej. Sam przygotowywał sobie motocykl do zawodów.

W wieku 18 lat rozpoczął ściganie na żużlu na torach w rodzimej Australii a także Nowej Zelandii. Odnosił sukcesy w zawodach lokalnych i w 1931 r wyjechał  Anglii. Na Wyspach żużel był wtedy bardzo popularny. Na zawodach żużlowych stadiony były wypełnione kompletami publiczności.

Z Lionelem van Praagiem Wembley Lions zdobyli w 1931 r podwójne mistrzostwo na Wyspach Brytyjskich. Lwy były najlepsze zarówno w lidze Southern League jak i National Trophy.

W 1932 r po utworzeniu National League Lionel van Praag z Wembley Lions ponownie zostaje mistrzem. 1932 r uznawany jest jako początek rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Wielkiej Brytanii.

Prężnie rozwijający się przemysł filmowy postanowił wykorzystać popularność żużla. W 1933 r w Wielkiej Brytanii powstał film Money for Speed, w którym epizodyczną rolę zagrał Van Praag W filmie tym wystąpili John Loder , Ida Lupino , Cyril McLaglen, Moore Marriott, Ginger Lees  czy też Frank Varey. W produkcji zagrał również promotor żużla Johnnie Hoskins.

Australijczyk potem wystąpił jeszcze w jednej filmowej produkcji Speedway Racing, ale wielkiej kariery aktorskiej nie zrobił. Znacznie lepiej poszło mu na torze. Ostatecznie van Praag wystąpił w trzech Finałach Indywidualnych mistrzostw Świata.

Zawody finałowe pierwszej  edycji indywidualnych mistrzostw świata na żużlu odbyły się 10 września 1936 roku w brytyjskim Londynie na słynnym stadionie Wembley w obecności 74 tysięcy widzów.

O końcowej klasyfikacji mistrzostw decydowała łączna liczba punktów zgromadzona w eliminacjach i turnieju finałowym.

By wziąć udział w turniejach eliminacyjnych najpierw należało przebrnąć przez kwalifikacje.  Dopiero po przebrnięciu kwalifikacji zawodnicy rywalizowali w siedmiu turniejach eliminacyjnych. Wszystkie zawody rozegrano na terenie Wielkiej Brytanii.

Sześć rund rozegrano na stadionach londyńskich: Harringay Stadium, West Ham Stadium, Wembley Stadium, New Cross Stadium, Wimbledon Stadium, Hackney Wick Stadium. Jedynie piątą rundę eliminacyjną rozegrano w Manchesterze na stadionie Hyde Road.

Każdy z zawodników uczestniczących w finale startował z punktami zaliczonymi z eliminacji. Punkty uzyskane w siedmiu turniejach sumowano każdemu zawodnikowi. Następnie ustalono jaki stanowią procent możliwej zdobyczy punktowej. Tak uzyskaną liczbę dzielono przez siedem i zaokrąglano do pełnej liczby.

Australijczyk Bluey Wilkinson był niepokonany 10 września 1936 r. Jednak 10 pkt z eliminacji sprawiło, że 25 oczek wystarczyło do trzeciego miejsca. O tytule mistrzowskim miał zdecydować bieg dodatkowy. Lionel van Praag miał 26 punktów (14 z Wembley i 12 z eliminacji). Taką samą zdobycz miał Brytyjczyk Eric Langton (13 punktów w finale i 13 pkt z eliminacji).

W dodatkowym biegu o złoto Langton dotknął taśmy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za dotknięcie taśmy powinien zostać wykluczony. Jednak Van Praag stwierdził, że nie chce zdobyć tytułu bez walki i nalegał, aby wyścig odbył się we dwóch. W powtórce biegu finałowego po starcie, to Langton dotarł pierwszy do wirażu i prowadził w wyścigu o złoto przez 3 i pół okrążenia. Na ostatnim łuku czwartego okrążenia Van Praag wykorzystał odrobinę miejsca jaką zostawił Langton i na mecie był przed Brytyjczykiem o mniej niż długość koła motocykla.

Wembley, 10 września 1936 r. Eric Langton (z lewej) gratuluje wygranej Lionelowi van Praagowi po biegu dodatkowym

Po latach pojawiły się plotki, że jeszcze przed pierwszym podejściem do wyścigu o złoty medal obaj żużlowcy umówili się, że pieniędzmi za tytuł się podzielą, a o złocie przesądzi start i wyjście z pierwszego łuku. Mieli się nie ścigać na dystansie. Jednak van Praag nie dotrzymał umowy i wyprzedził Langtona.

Podobno IMŚ z 1936 r. zapłacił Langtonowi 50 funtów by uspokoić swoje sumienie, iż postąpił nie fair w stosunku do swojego rywala i złamał zawartą z nim umowę.

W kolejnych latach Austaralijczyk swego ogromnego sukcesu z 1936 r. już nie powtórzył. Rok później zajął dopiero siódme miejsce, a w 1938 r. był tuż za podium – finał IMŚ skończył na czwartym miejscu.

Po wybuchu II wojny światowej wrócił do Australii. Startował tam w indywidualnych mistrzostwach kraju. Zdobył kilka medali – ale nie został indywidualnym mistrzem Australii (był trzy razy drugi).Wygrał za to mistrzostwa stanu NSW w 1941 roku na Sydney Sports Ground i mistrzostwa wiktoriańskie w 1947 roku.

Van Praag wielokrotnie reprezentował Australię w test-meczach z Anglią na torach w całym kraju, w tym na Sydney Showground , Sydney Sports Ground, Wayville Showground (Adelaide), Claremont Speedway (Perth) i Exhibition Speedway w Melbourne.

Van Praag został odznaczony Medalem Króla Jerzego za odwagę podczas II wojny światowej. Samolot Królewskich Australijskich Sił Powietrznych Douglas DC-2 , w którym był drugim pilotem, został zestrzelony przez dwa japońskie samoloty nad cieśniną Sumba w Indonezji. Van Praag, ówczesny sierżant, i kapitan samolotu, oficer lotnictwa Noel Webster, pomogli dwóm kolegom — półprzytomnemu i drugiemu nieumiejącemu pływać — dostać się na brzeg po spędzeniu 30 godzin w wodzie, podczas których musieli odeprzeć kilka ataków rekinów.

Po wojnie Van Praag brał jeszcze udział w zawodach żużlowych, ale w 1950 roku przeszedł na sportową emeryturę. Skoncentrował się na karierze pilota.

Australijczyk zmarł w wieku 79 lat, 15 maja 1987 r. w Royal Brisbane Hospital na rozedmę płuc. Jej przyczyną było uzależnienie od tytoniu. Van Praag nie pił alkoholu ale nałogowo palił papierosy.

Był dwukrotnie żonaty. Miał czwórkę dzieci: trzy córki i syna.

W 2000 r. rząd Australijskiego Terytorium Stołecznego zadecydował, aby w Dywizji Gordon nadać placom i ulicom nazwy słynnych australijskich sportowców. Jedna z nich stała się Van Praag Place.