26 maja 2007 roku zawody o Grand Prix Szwecji rozgrywane były po raz 13.; na Smedstadium po raz trzeci. Stawkę piętnastu stałych uczestników uzupełnił Fredrik Lindgren z dziką kartą oraz Jonas Davidsson i Eric Andersson (tzw. rezerwy toru).

Australijczyk Leigh Adams wygrał turniej o Wielką Nagrodę Szwecji i było to wówczas jego czwarte zwycięstwo (ostatnio w Sztokholmie w 2004) w cyklu SGP. Na podium stanęli także Duńczyk Hans Andersen i jadący z dziką kartą Szwed Fredrik Lindgren.

Polacy zaliczyli lepszy występ w zawodach niż dwa tygodnie wcześniej we Wrocławiu: Rune Holta (Norweg jadący z polską flagą) był szósty, Tomasz Gollob siódmy. Pozostała dwójka niezakwalifikowana się półfinałów: Wiesław Jaguś i Jarosław Hampel zajęli miejsca kolejno dziesiąte i jedenaste.

Zawody obfitowały w dużo wyprzedzeń, a walka o punkty trwała do ostatnich metrów. Nie obyło się bez groźnych wypadków: trzech zawodników z czołowej ósemki w klasyfikacji przejściowej zakończyło zawody z kontuzjami.

Trzeci bieg zakończył się sensacyjnym wynikiem, bowiem ostatni do mety dojechał lider klasyfikacji Duńczyk Nicki Pedersen (dotychczas w czternastu biegach tylko raz przyjechał do mety na drugiej pozycji – po przegranej ze Słoweńcem Matejem Žagarem). Jednak zawodnicy w tym biegu jechali w minimalnych odstępach i co łuk zamieniali się na pozycjach. Podobny przebieg miał wyścig 10 – ponownie z udziałem Golloba, który ponownie zdobywa zaledwie jeden punkt po tym, jak na ostatniej prostej wyprzedził go Brytyjczyk Chris Harris.

W czternastym biegu, kiedy to prowadził Jarosław Hampel, jadącemu na drugiej pozycji Australijczykowi Jasonowi Crumpowi na wyjściu z drugiego łuku pierwszego okrążenia podniosło motocykl i upadł – zdawałoby się – niegroźnie. Obrońca tytułu Crump szybko podniósł się, zniósł motocykl na murawę i bieg nie został przerwany. Jak się potem okazało, Crump z podejrzeniem złamania barku został odwieziony do szpitala i musiał wycofać się z zawodów.

Już dwa biegi później (w 16.) ze startu najlepiej wystartował Jaguś. Z toru wewnętrznego ruszał Nicki Pedersen, który chcąc maksymalnie skrócić sobie tor jazdy zahaczył o krawężnik i na środku pierwszego łuku stracił panowanie i uderzył od tyłu w niczego niespodziewającego się Polaka. Jaguś „przeleciał” przed motocykl, a Nicki Pedersen wraz ze swoim motocyklem w kierunku wewnętrznej bandy. Jadący po szerokiej jego rodak Bjarne Pedersen uderzył w motocykl Nickiego. Sędzia (Polak Wojciech Grodzki) wykluczył N. Pedersena, a szwedzki lekarz zawodów uznał za niezdolnego do jazdy w następnych biegach Polaka. Team Wiesława Jagusia interweniował w tej sprawie u dyrektora cyklu (Duńczyka Ole Olsena), jednak Grodzki nie mógł dopuścić do startu Jagusia wbrew woli lekarza. Ostatecznie u Jagusia stwierdzono złamany mały palec oraz wstrząs mózgu. Wiesław Jaguś następnego dnia nie wystąpił w meczu polskiej Ekstraligi (jako ZZ; zwolnienie ponad dziewięciodniowe).

W wywiadzie udzielonemu polskiemu Canal+, Tomasz Gollob przyznał, że „jedynym zawodnikiem, który powinien zostać wykluczonym do końca zawodów jest Nicki Pedersen”. Faktem jest, że Pedersen do końca dnia zmagał się z bólem ramienia i po następnym biegu (zwycięstwo w wyścigu 18.) złapał się za swoje ramię, a kamery telewizyjne wychwyciły grymas bólu podczas odpoczynku w boksie. Pedersen dokończył zawody, lecz następnego dnia nie przyjechał do Polski na ligowy mecz Marmy Polskie Folie Rzeszów.

Po pierwszym półfinale (bieg 21) Nicki Pedersen okazywał swoje niezadowolenie w stosunku do Tomasza Golloba, który jego zdaniem nie fair zajechał mu drogę jazdy (w trakcie wyprzedzania Polaka, Duńczyk zachował się podobnie).

W 19. biegu Eric Andersson (zastępując Jagusia) zadebiutował w Grand Prix.

Wyniki Grand Prix Szwecji, Eskilstuna 26 maja 2007 roku:
1. Leigh Adams (Australia) – 21 pkt.
2. Hans N. Andersen (Dania) – 20
3. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 14
4. Nicki Pedersen (Dania) – 11
5. Greg Hancock (Stany Zjednoczone) – 9
6. Rune Holta (Polska) – 9
7. Tomasz Gollob (Polska) – 9
8. Chris Harris (Wielka Brytania) – 9
9. Matej Zagar (Słowenia) – 7
10. Wiesław Jaguś (Polska) – 6
11. Jarosław Hampel (Polska) – 5
12. Andreas Jonsson (Szwecja) – 5
13. Jonas Davidsson (Szwecja) – 5
14. Scott Nicholls (Wielka Brytania) – 4
15. Jason Crump (Australia) – 4
16. Bjarne Pedersen (Dania) – 3
17. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 3
18. Eric Andersson (Szwecja) – 0

Bieg po biegu:

 1. Holta, Jonsson, Hampel, B.Pedersen
 2. Andersen, Nicholls, Harris, Jaguś
 3. Hancock, Crump, Gollob, N.Pedersen
 4. Adams, Lindgren, Zagar, Lindbaeck
 5. N.Pedersen, Andersen, Holta, Lindbaeck
 6. Jaguś, Lindgren, Hancock, Hampel
 7. Adams, Crump, Jonsson, Nicholls
 8. Zagar, Harris, Gollob, B.Pedersen
 9. Jaguś, Zagar, Holta, Crump
 10. Andersen, Adams, Gollob, Hampel
 11. N.Pedersen, Lindgren, Harris, Jonsson
 12. Hancock, B.Pedersen, Lindbaeck, Nicholls
 13. Lindgren, Gollob, Holta, Nicholls
 14. Hampel, Harris, Lindbaeck, Crump (u)
 15. Andersen, Hancock, Zagar, Jonsson
 16. Adams, Davidsson (za Jagusia), B.Pedersen, Jaguś (u/-), N.Pedersen (w/su)
 17. Holta, Harris, Adams, Hancock
 18. N.Pedersen, Nicholls, Hampel, Zagar
 19. Gollob, Jonsson, Lindbaeck, Andersson (za Jagusia)
 20. Davidsson (za Crumpa), Andersen, Lindgren, B.Pedersen

Półfinały:

 1. Andersen, N.Pedersen, Gollob, Holta
 2. Adams, Lindgren, Harris, Hancock

Finał:

 1. Adams (6), Andersen (4), Lindgren (2), N.Pedersen (0)

Bieg 16:

Finał: