To już pewne – Jarosław Hampel kończy schodzi z żużlowych aren. Jeden z najwybitniejszych polskich żużlowców ogłosił swoją decyzję w piątkowy wieczór podczas meczu półfinałowego Orlen Oil Motoru Lublin z Bayersystem GKM-em Grudziądz, transmitowanego na antenie Eleven Sports 1.

43-letni wicemistrz świata z 2010 i 2013 roku wyszedł na murawę stadionu w Lublinie w towarzystwie komentatora Tomasza Dryły i ogłosił, że jego sportowa droga dobiegła końca.

„Czułem, że nadchodzi ten moment” – Hampel o decyzji

Hampel wyjaśnił powody swojej decyzji w rozmowie z dziennikarzem Eleven Sports:

Powiem w skrócie. Tak dzisiaj się czuję. Czułem, że nadchodzi ten moment, kiedy będę musiał powiedzieć „dość”. Nie wchodzę w szczegóły, bo to nie moment, żeby o nich rozmawiać. Czułem wewnętrznie, że dłużej nie dam rady się ścigać. Ta decyzja była bardzo trudna, ale tylko na początku. Teraz jestem z nią oswojony. Jest tak, jak jest – przyznał Hampel.

Dodał także, że jego decyzja jest świadoma i dobrze przemyślana:

Trochę tych lat w tym sporcie spędziłem. Miałem okazję poznać nawet jeszcze wielkiego Ivana Maugera, sześciokrotnego mistrza świata. Tych wspomnień sportowych będzie pewnie mnóstwo. Nie da się tego tak łatwo zebrać – to było kupę lat. Nadszedł ten moment, w którym musiałem powiedzieć koniec, „pass”. Podjąłem tę decyzję naprawdę bardzo świadomie i przemyślanie. To jest ten moment, w którym to ogłaszam. Serdeczne dzięki dla kibiców w całej Polsce, na całym świecie. Tych występów, turniejów było mnóstwo. Różne ligi. Naprawdę wielkie, ogromne dzięki. To była wielka przyjemność reprezentować kraj i polskie barwy.


Historyczny wyczyn – złoto w każdym klubie

Jarosław Hampel zapisał się w historii polskiego żużla czymś absolutnie unikalnym – w każdym klubie PGE Ekstraligi, w którym jeździł, zdobywał drużynowe mistrzostwo Polski.

Swoją karierę rozpoczął w Polonii Piła, z którą jako 17-latek wywalczył złoto, ścigając się u boku legendarnego Hansa Nielsena. Następnie reprezentował m.in.:

  • Spartę Wrocław,
  • Unię Leszno (z którą zdobywał wielokrotnie DMP),
  • Falubaz Zielona Góra,
  • Motor Lublin, gdzie był kapitanem drużyny i dwukrotnie poprowadził ją do złotego medalu,
  • a od sezonu 2024 znów ścigał się w barwach Falubazu Zielona Góra.

W PGE Ekstralidze zakończył rozgrywki 2025 ze średnią 1,474 punktu na bieg.


Dorobek międzynarodowy i sukcesy

  • Indywidualne Mistrzostwa Świata:
    • 2x wicemistrz świata (2010, 2013),
    • 1x brązowy medal (2011).
  • Drużynowy Puchar Świata (Speedway World Cup):
    • 6 złotych medali (2005, 2007, 2009, 2010, 2011, 2013).
  • Indywidualne Mistrzostwa Polski:
    • złoty medal w 2011 roku.
  • Drużynowe Mistrzostwa Polski:
    • 8 złotych medali.

Trudne momenty

Karierę Hampela naznaczyły też poważne urazy. W 2012 roku złamał nogę, a w 2015 roku w półfinale Drużynowego Pucharu Świata doznał dramatycznego wypadku, łamiąc kość udową w ośmiu miejscach. Pomimo tego wrócił na tor i przez lata utrzymywał wysoki poziom sportowy.


Impreza pożegnalna

Podczas ogłoszenia zakończenia kariery Hampel zapowiedział, że 5 października 2025 roku na stadionie w Lublinie odbędzie się jego pożegnalny turniej. Wydarzenie ma zgromadzić największe gwiazdy żużla oraz tłumy kibiców chcących oddać hołd jednej z ikon polskiego speedwaya.


Wierność ludziom – Hampel i „Czarny”

Unikalnym elementem kariery Hampela był fakt, że praktycznie przez całą sportową drogę towarzyszył mu ten sam mechanik – Michał Przybylski „Czarny”. W czasach, gdy rotacja w sztabach zawodników jest ogromna, taka lojalność i współpraca przez lata stanowiły wyjątkowe zjawisko.

Żużel jest mega ciekawym sportem. Faktycznie to coś wyjątkowego mieć kogoś takiego w teamie. To są przyjacielskie relacje i tak było przez wiele lat – przez całą moją karierę. Jest mnóstwo osób, którym chciałbym podziękować – zakończył Hampel.

Zdjęcie: Patrycja Knap