W drugiej połowie lat 40-ych XX wieku  wielu miejscach w Polsce żużel był bardzo popularny i dynamicznie rozwijał się. Jak grzyby po deszczu rosła ilość turniejów organizowanych w różnych miastach. Z inicjatywy Gazety Ostrowskiej oraz Stali Ostrów w 1950 roku zorganizowano pierwszy Turniej o Łańcuch Herbowy Ostrowa Wlkp.

Najstarszy turniej żużlowy w Polsce miał tylko trzy edycje i w latach 1953-1954 zawodów tych nie organizowano.

20 listopada 1955 roku w Ostrowie Wlkp. odbyły się zawody o Puchar Gazety Poznańskiej.  W turnieju tym zwyciężył urodzony w Ostrowie Wlkp. a startujący w Unii Leszno 21-letni Andrzej Krzesiński. Krzesiński zdobył 12 punktów. Drugi był Kazimierz Bentke (CWKS Warszawa). A na najniższym stopniu podium stanął Jan Krakowiak (Sparta Łódź).

Czołówka zawodów o Puchar Gazety Poznańskiej 20.11.1955:
1. Andrzej Krzesińki (Unia Leszno) – 12 pkt.
2. Kazimierz Bentke (CWKS Warszawa) – 11
3. Jan Krakowiak (Sparta Łódź) – 9
4. Eugeniusz Wróżyński (Sparta Łódź) – 7
5. Józef Wieczorek (Górnik Rybnik) – 6
6. Zbigniew Sander (CWKS Warszawa) – 6

Po zakończeniu rywalizacji o Puchar Gazety Poznańskiej rozegrano bieg o zwycięstwo w IV Łańcuchu Herbowym Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Po dwóch latach przerwy wyścig ten był reaktywacją tych zawodów. W dodatkowej gonitwie uczestniczyło czterech pierwszych zawodników z wcześniejszej rywalizacji.

W ostatnim biegu dnia ponownie najlepszy był, świetnie dysponowany w Ostrowie, Andrzej Krzesiński. Drugi do mety dotarł Jan Krakowiak. Na trzecim miejscu bieg ten ukończył Eugeniusz Wróżyński, a ostatni był Kazimierz Bentke.

Wyniki IV Turnieju o Łańcuch Herbowy Ostrowa Wlkp, 20.11.1955 r:

1. Andrzej Krzesińki (Unia Leszno)
2. Jan Krakowiak (Sparta Łódź)
3. Eugeniusz Wróżyński (Sparta Łódź)
4. Kazimierz Bentke (CWKS Warszawa)