Tegoroczna rywalizacja o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata przypomina starcie gigantów. O złoto walczą już tylko Bartosz Zmarzlik i Artem Łaguta. Nie da się ukryć, iż tych dwóch żużlowców zdominowało całkowicie tegoroczną rywalizację w Speedway Grand Prix.

Zawodnik Sparty Wrocław wygrał drugie SGP z rzędu i wysunął się na czoło rywalizacji o tytuł najlepszego zawodnika świata. Dotychczasowego lidera Bartosza Zmarzlika wyprzedza o punkt.

Dwie ostatnie rundy tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix zapowiadają się niezwykle pasjonująco. Ale nie tylko ze względu na walkę o złoto. po zawodach w Vojens i trzecim miejscu na podium to Emil Sajfutdinow jest obecnie trzeci w klasyfikacji generalnej indywidualnych mistrzostw świata. O dwa punkty wyprzedza Szweda Fredrika Lindgrena.

Tai Woffinden po zawodach w Vojens jest piąty. Na szóste, ostatnie miejsce, gwarantujące udział w przyszłorocznym cyklu SGP zepchnął swojego kolegę klubowego Macieja Janowskiego.

Na pewno w Toruniu czekają nas interesujące i zacięte zawody.

W Vojens od samego początku niezwykle szybki był Artem Łaguta. Zdecydowanie wygrał swój pierwszy wyścig, podobnie zresztą jak Zmarzlik. Do pierwszego starcia między nimi doszło w biegu ósmym. Po tym jak taśma poszła w górę Artem wystrzelił jak z procy i … było już po wyścigu. Zawodnik Stali Gorzów przyjechał drugi przed Maxem Fricke i Oliverem Berntzonem.

Pierwszej porażki w zawodach Vojens, Łaguta doznał w wyścigu 14. Jadący słabe zawody Maciej Janowski. Po starcie do tego biegu, jadący w kasku czerwonym Anders Thomsen wywiózł Magica. Ale później Duńczyk nie ustrzegł się błędów i najpierw wyprzedził go Janowski a nastepnie Łaguta. pierwsza porażka Rosjanina stała się faktem. W ostatnim swoim starcie w części zasadniczej Artem przyjechał do mety trzeci za plecami Michelsena i Lamberta. Cała trójka awansowała do półfinałów. Czwarty w XVII wyścigu Doyle odpadł na tym etapie zawodów.

Bartosz Zmarzlik w przeciwieństwie do Łaguty, po minimalnie słabszym początku dwa ostatnie biegi wygrał i to ona zakończył część zasadniczą zawodów na pierwszej pozycji.

Bardzo dobry występ w Vojens zanotował powracający do wysokiej formy Tai Woffinden. Z 10 punktami na koncie pewnie awansował do półfinałów.

Niestety trwa ogromny kryzys Macieja Janowskiego w startach w Grand Prix. Ma ogromne możliwości, sprzętowo też nie odstaje, ale czegoś brakuje w jego jeździe podczas rywalizacji o tytuł indywidualnego mistrza świata. W sobotni wieczór był jednym z trzech zawodników, którzy pokonali piekielnie szybkiego Artema Łagutę. Jednak z dorobkiem pięciu punktów Magic zajął dopiero 13 miejsce i do swojego dorobku w SGP może dopisać tylko cztery punkty.

Miejmy nadzieję, że ostatnie dwie rundy w Toruniu sprawią, że Janowski zapewni sobie spokojne utrzymanie w całym cyklu.

Przed biegiem finałowym Bartosz Zmarzlik wybierając jako pierwszy wskazał na kask czerwony. Artem Łaguta wybrał pole po prawej ręce Gorzowianina. Sajfutdinow wyprał miejsce przy siatce, a Woffindenowi został do wyboru kask biały.

W finale Łaguta zamknął po starcie Zmarzlika i niezagrożony pomknął do mety. Bartosz w trakcie wyścigu musiał uważać na Sajfutdinowa, któy nawet na chwile był w tym biegu drugi. Zwycięstwo Artem stało się faktem. Drugi był Zmarzik, a trzeci Sajfutdinow. Czwarty do mety dotarł Woffinden.

Nowego (starego?) Indywidualnego Mistrza Świata poznany dopiero w październiku. Ostatnie dwie rundy tegorocznej SGP zaplanowano na 1 i 2 października w Toruniu. Będzie się działo i będą emocje!

Wyniki:

1. Artem Łaguta (Rosja) – 18 (3,3,3,2,1,3,3) – 20 pkt GP
2. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 18 (3,2,2,3,3,3,2) – 18
3. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 14 (2,1,3,2,3,2,1) – 16
4. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 12 (2,1,2,3,2,2,0) – 14
5. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 11 (2,2,3,1,2,1) – 12
6. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 9 (1,2,1,1,3,1) – 11
7. Leon Madsen (Dania) – 8 (3,3,0,1,1,0) – 10
8. Mikkel Michelsen (Dania) – 11 (3,3,0,2,3,w) – 9
9. Martin Vaculik (Słowacja) – 7 (0,3,2,d,2) – 8
10. Max Fricke (Australia) – 7 (1,1,2,3,0) – 7
11. Jason Doyle (Australia) – 6 (2,2,w,2,0) – 6
12. Matej Zagar (Słowenia) – 5 (1,0,3,0,1) – 5
13. Maciej Janowski (Polska) – 5 (1,0,1,3,0) – 4
14. Anders Thomsen (Dania) – 5 (0,1,1,1,2) – 3
15. Oliver Berntzon (Szwecja) – 1 (0,0,1,0,0) – 2
16. Krzysztof Kasprzak (Polska) – 1 (0,0,d,0,1) – 1
17. Mads Hansen (Dania) – ns
18. Frederik Jakobsen (Dania) – ns

Bieg po biegu:
1. Michelsen, Woffinden, Fricke, Thomsen
2. Łaguta, Sajfutdinow, Zagar, Kasprzak
3. Zmarzlik, Lambert, Lindgren, Vaculik
4. Madsen, Doyle, Janowski, Berntzon
5. Michelsen, Lindgren, Sajfutdinow, Janowski
6. Madsen, Lambert, Thomsen, Zagar
7. Vaculik, Doyle, Woffinden, Kasprzak
8. Łaguta, Zmarzlik, Fricke, Berntzon
9. Zagar, Vaculik, Berntzon, Michelsen
10. Sajfutdinow, Zmarzlik, Thomsen, Doyle (w/su)
11. Łaguta, Woffinden, Lindgren, Madsen
12. Lambert, Fricke, Janowski, Kasprzak (d/4)
13. Zmarzlik, Michelsen, Madsen, Kasprzak
14. Janowski, Łaguta, Thomsen, Vaculik (d/4)
15. Woffinden, Sajfutdinow, Lambert, Berntzon
16. Fricke, Doyle, Lindgren, Zagar
17. Michelsen, Lambert, Łaguta, Doyle
18. Lindgren, Thomsen, Kasprzak, Berntzon
19. Zmarzlik, Woffinden, Zagar, Janowski
20. Sajfutdinow, Vaculik, Madsen, Fricke

Półfinały:
21. Zmarzlik, Sajfutdinow, Lambert, Madsen
22. Łaguta, Woffinden, Lindgren, Michelsen (w/su)

Finał:
23. Łaguta, Zmarzlik, Sajfutdinow, Woffinden

Punkty do klasyfikacji generalnej uzyskane w SGP w Vojens: