Już w październiku rozpocznie się kurs dla kandydatów na instruktorów sportu żużlowego PZM.
Organizatorem kursu jest Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki w Pruszkowie wspólnie z Polskim Związkiem Motorowym (do nadzoru nad kursem ze strony Polskiego Związku Motorowego delegowana jest Główna Komisja Sportu Żużlowego – GKSŻ).
Szkolenie odbywać się będzie w systemie on-line, terminy zajęć ustalone będą na spotkaniu organizacyjnym on-line z kursantami. Zasady odbycia praktyki ustalone będą z prowadzącym specjalizację.
Spotkanie organizacyjne odbędzie się w dn. 20.10.2023 r.
Część specjalistyczna kursu zaczyna się w dn. 25.10.2023 r
Do udziału w kursie mogą przystąpić osoby, które spełniają wymagania zawarte w & 3 Regulaminu przyznawania i pozbawiania licencji trenera lub instruktora w sportach motorowych z dnia 4.11.2018 r. stanowiącym załącznik do Uchwały ZG PZM nr 54/2018. Kandydat na instruktora musi poza wymienionymi w Uchwale wymogami:
a/ posiadać licencję sportu żużlowego uprawniającą do startów przez min. 3 lata lub pełnić funkcję związaną z obsługą meczów żużlowych co najmniej 5 lat,
b/ kandydat winien przedstawić opinię klubu stwierdzającą posiadany dorobek sportowy oraz dorobek pracy społecznej lub zawodowej w sporcie żużlowym. (w innych przypadkach decyzje podejmie GKSŻ po zapoznaniu się z opinią macierzystego klubu i ZO PZM.
Zgłoszenie wraz z potwierdzeniem stosownej wpłaty oraz wymaganymi załącznikami należy przesłać drogą elektroniczną na adres z.barcikowski@lubicz.pl
Odpowiedzialnymi za program, zakwalifikowanie uczestników kursu i dobór kadry wykładowczej są Zbigniew Barcikowski (Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki ) i Rafał Dobrucki.
Część ogólna kursu instruktora (teoria) – 100 godzin lekcyjnych. Z tej części zwolnieni są absolwenci studiów wyższych (licencjackich, magisterskich i podyplomowych) kierunku wychowanie fizyczne, absolwenci części ogólnej kursu instruktora rekreacji ruchowej lub sportu jak również instruktorzy innych dyscyplin i specjalności z państwową legitymacją instruktorską oraz osoby posiadające dyplom trenera sportu. Zajęcia z części ogólnej będą się odbywały w formie e-learningowej. Cześć ta kończy się egzaminem pisemnym w formie testu. Materiały i zagadnienia egzaminacyjne dostępne będą na stronie internetowej moodle.wskfit.pl Login i hasło podane zostaną na pierwszych zajęciach.
Przedmioty realizowane w ramach 100 godzin części ogólnej:
1. Anatomia 2. Biomechanika 3. Pedagogik 4. Psychologia 5. Socjologia 6. Biochemii 7. Teoria i metodyka sportu 8. Teoria treningu sportowego 9. Fizjologia 10. Żywienie i odnowa biologiczna 11. Pierwsza pomoc
Część specjalistyczna kursu instruktora
Ćwiczenia, wykłady, warsztaty – 100 godzin lekcyjnych. Ta część kończy się egzaminem specjalistycznym.
Szczegółowe wymagania egzaminacyjne, zasady uczestnictwa w zajęciach i odrabiania nieobecności podane będą na pierwszych zajęciach. Szczegółowy plan zajęć z tematami, wykładowcami i miejscem odbywania się zajęć oraz skład Komisji Egzaminacyjnej kandydaci na instruktorów otrzymają drogą elektroniczną wraz z informacją o zakwalifikowaniu na kurs.
Kurs zakończony jest egzaminem. W przypadku pozytywnego zaliczenia egzaminu, kursant otrzymuje legitymację instruktora sportu żużlowego. Wszystkie legitymacje wydaje Rektor Wyższej Szkoły kultury Fizycznej i Turystyki im. Haliny Konopackiej w Pruszkowie.
Kurs instruktora przygotowuje i uprawnia absolwentów do pracy w klubach rekreacyjnych i komercyjnych, ośrodkach sportu. Absolwent może także założyć własną szkółkę lub klub w formie działalności gospodarczej i prowadzić komercyjne zajęcia z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Kurs może być też doskonałym odświeżeniem i usystematyzowaniem wiadomości dla osób już prowadzących zajęcia.
Opłata za kurs wynosi : 1.600, –
Źródło: pzm.pl