Jesteśmy po pierwszych meczach tegorocznej rundy play off. Przed nami niedzielne (20 sierpnia) mecze rewanżowe, tej części rozgrywek. Żużlowcy będą rywalizować na torach w Lublinie, Częstochowie i we Wrocławiu. Początek wszystkich spotkań zaplanowano na godz. 19:15 – by rywalizacja odbywała się zgodnie z zasadami fair play – zapewne.

I tutaj nasuwa się pytanie. Co będzie w przypadku, gdy nad jednym z torów przejdzie ulewa i zawody trzeba będzie odwołać i przełożyć na inny termin? Czy w takim przypadku dwa pozostałe mecze się odbędą? W tym momencie jesteśmy na takim etapie rozgrywek, że jeśli dojdzie do przełożenia jednego spotkania drugiej rundy play off – to właśnie obie ekipy z tego przełożonego meczu mogą awansować do dalszego etapu rywalizacji o DMP (znając już wyniki dwóch wcześniejszych meczów…).

Kolejnym istotnym punktem tegorocznych zmagań o tytuł drużynowego mistrza Polski jest zapis Artykułu 705 regulaminu Drużynowych Mistrzostw Polski na sezon 2023. Do ubiegłego sezonu obowiązywały zasady, iż miejsce zdobyte w części zasadniczej sezonu było decydujące w play off. Jeśli Motor został zwycięzcą rundy zasadniczej to w drugiej rundzie play off (jeśli do niej awansował) bez względu na wyniki pozostałych drużyn występował z pozycji drużyny, która była najlepsza po części zasadniczej.

W bieżącym sezonie to się zmieniło.

Po meczach pierwszej rundy play off zostaną utworzone dodatkowe tabele. Drużyn, które wygrały rywalizację w parach oraz zespołów przegranych. Drużyna, która okaże się najlepsza wg tabeli zwycięzców spotka się z najlepszą drużyną w tabeli przegranych. Ekipy z miejsc drugiego i trzeciego wg tabeli zwycięzców pierwszej rundy play off będą rywalizować o finał DMP ze sobą. Po pierwszej rundzie play off przestają mieć znaczenie pozycje zajęte przez drużyny w części zasadniczej sezonu.

Może się więc tak zdarzyć, iż dwie najlepsze drużyny po części zasadniczej sezonu spotkają się już w drugiej rundzie play off.

Jest to dość karkołomny wymysł władz polskiej ekstraligi żużlowej. Już powiększenie play off do sześciu drużyn było pomysłem dość – najogólniej mówiąc – nietypowym. Teraz odbiera się pewien przywilej – jaki niewątpliwie powinien mieć najlepszy zespół pierwszej części sezonu, by z drugą ekipą spotkać się dopiero w finale (po ewentualnym dotarciu do niego obu najlepszych ekip).

W innych dyscyplinach w play-off jest tak, że jak dwie najlepsze drużyny sezonu zasadniczego wygrywają poszczególne mecze pucharowej drabinki, to spotykają się dopiero w finale. W dość dziwacznym systemie play-off w PGE Ekstralidze jest jednak inaczej…

Brzmienie Artykułu 705 regulaminu Drużynowych Mistrzostw Polski:

1. System pucharowy rozgrywany jest w formie dwumeczów, w których drużyny spotykają się po jednym razie na torze własnym i przeciwnika.

2. O zwycięstwie w dwumeczu decyduje w kolejności:

1) większa suma punktów meczowych,

2) większa suma punktów biegowych,

3) wyższa pozycja w końcowej tabeli po części zasadniczej rozgrywek.

Drużyną zwycięską jest drużyna, która zwyciężyła w dwumeczu na podstawie przepisów zawartych w pkt 1-3 powyżej. Druga drużyna dwumeczu jest drużyną pokonaną.

3. We wszystkich rundach części finałowej, gospodarzem pierwszego meczu jest drużyna niżej sklasyfikowana w tabeli po części zasadniczej rozgrywek.

4. W 1 i 2 rundzie części finałowej rozgrywek spotykają się drużyny:

1) (a) pierwsza z szóstą w tabeli po części zasadniczej,

2) (b) druga z piątą w tabeli po części zasadniczej,

3) (c) trzecia z czwartą w tabeli po części zasadniczej.

5. Drużyny, które według zasad określonych w ust. 2 wygrały dwumecz w 1 i 2 rundzie części finałowej, zostaną sklasyfikowane według sum punktów meczowych zdobytych w tych rundach, a przy równości punktów meczowych – według punktów biegowych; przy równości punktów meczowych i biegowych, o kolejności w klasyfikacji decyduje wyższa pozycja drużyny w końcowej tabeli po części zasadniczej rozgrywek.

6. Drużyny, które stosownie do zasad określonych w ust. 2 przegrały dwumecz w 1 i 2 rundzie części finałowej, zostaną sklasyfikowane według sum punktów meczowych zdobytych w tych rundach, a przy równości punktów meczowych – według punktów biegowych; przy równości punktów meczowych i biegowych, o kolejności w klasyfikacji decyduje wyższa pozycja drużyny w końcowej tabeli po części zasadniczej rozgrywek.

7. W 3 i 4 rundzie części finałowej rozgrywek spotykają się:

1) (d) pierwsza drużyna w klasyfikacji, o której mowa w ust. 5, z pierwszą drużyną w klasyfikacji, o której mowa w ust. 6,

2) (e) druga z trzecią drużyną w klasyfikacji, o której mowa w ust. 5,

8. W 5 i 6 rundzie finałowej rozgrywek spotykają się:

1) (f) zwycięskie drużyny z (d) i (e) – patrz ust. 7 pkt 1) i 2),

2) (g)pokonane drużyny z (d) i (e) – patrz ust. 7 pkt 1) i 2), przy czym pojęcia „zwycięskie” i „pokonane” odnoszą się do zasad określonych w ust. 2.

9. Końcowa klasyfikacja drużyn w rozgrywkach będzie następująca:

1) pierwsze miejsca zajmie zwycięska drużyna z (f) – patrz ust. 8 pkt 1),

2) drugie miejsca zajmie pokonana drużyna z (f) – patrz ust. 8 pkt 1),

3) trzecie miejsca zajmie zwycięska drużyna z (g) – patrz ust. 8 pkt 2),

4) czwarte miejsca zajmie pokonana drużyna z (g) – patrz ust. 8 pkt 2),

5) piąte miejsce zajmie druga drużyna w klasyfikacji, o której mowa w ust. 6,

6) szóste miejsce zajmie trzecia drużyna w klasyfikacji, o której mowa w ust. 6,

7) siódme i ósme miejsce zajmą drużyny według kolejności miejsc zajętych po części zasadniczej rozgrywek, z zastrzeżeniem przepisów art. 703 ust. 8