Przedstawiliśmy już trzy formacje jakie kluby ekstra ligowe mają zakontraktowane na sezon 2023.
Pora na obcokrajowców seniorów w PGE Ekstralidze.
Artem Łaguta i Emil Sajfutdinov zostają wymienieni w tym zestawieniu. Jak wiadomo kluby mają różną liczbę obcokrajowców.
8. Wilki Krosno
Andrei Lebiedievs – rok urodzenia 1994, kraj LAT, średnia biegowa w sezonie 2022: 2,374 (1 liga)
Vaclav Milik -1993 , CZE, 2,051 (1)
Jason Doyle -1985 AUS, 1,952
Trzech obcokrajowców – Lebiediev był najskuteczniejszym zawodnikiem I ligi minionego sezonu, Milik natomiast miał 8 średnią. Do najlepszego duetu obcokrajowców pierwszej ligi zeszłego sezonu dołączył były Mistrz Świata Jason Doyle. Australijczyk miał nieco słabszy sezon w PGE Ekstralidze, ale to wciąż czołówka światowa. Ani Milik ani Lebiediev nie wspominają dobrze swoich ostatnich sezonów w ekstralidze. Raczej środek tabeli.
7. GKM Grudziądz
Nicki Pedersen – 1977, DEN, 2,448
Max Fricke -1996, AUS, 2,309 (1)
Fredrik Jakobsen -1998, DEN, 1,616
Jedyna zmiana w tej ekipie wśród obcokrajowców to przyjście Fricka. Jakobsen zeszły sezon miał przeciętny i trudno liczyć na jakąś eksplozję formy. Jeśli chodzi o byłego 3 krotnego Mistrza Świata to Nicki w przyszłym sezonie będzie miał już 46 lat, a do tego jest po ciężkiej kontuzji. Jak będzie w formie będzie liderem zespołu. Fricke to stały uczestnik GP. Swojego ostatniego sezonu w ekstralidze nie wspomina najlepiej. Raczej dolna część tabeli.
6. Unia Leszno
Chris Holder – 1987, AUS, 1,975
Jedyny klub z jednym obcokrajowcem seniorem. Były mistrz świata zajmie miejsce Jasona Doyla. W poprzednim sezonie po zmianie klubu odżył. Drugi z obcokrajowców Bellego odszedł do I ligi. Nie sprawdził się na poziomie ekstraligowym. Raczej dół tabeli.
5. Sparta Wrocław
Tai Woffinden – 1990, GB, 1,926
Artiom Łaguta – 1990, RUS/POL
W zeszłym sezonie ze względu na zawieszenie, Łaguta nie mógł występować w lidze. Po zmianie przepisów Mistrz Świata sprzed roku będzie na pewno olbrzymim wzmocnieniem Wrocławian. Tai w zeszłym sezonie miał olbrzymie wahania formy. Nie jest to już taki pewny punkt, jak choćby w sezonach kiedy zdobywał Mistrzostwo Świata. Jednak ta para to jedna z mocniejszych par obcokrajowców w lidze.
4. Apatror Toruń
Robert Lambert -1998, GB, 2,128
Emil Sajfutdinov -1989, RUS/POL
Jacka Holdera zastąpi Lambert, który w minionym sezonie startował jako zawodnik u24. Sajfutdinov w końcu zadebiutuje w Toruniu, po sezonie przerwy spowodowanej zawieszeniem. Lambert w 2022 roku walczył do końca o medal SGP. W lidze nieraz był liderem Torunian. Sajfutdonov to rok temu 3 zawodnik świata. Będzie na pewno dużym wzmocnieniem. Czołówka tabeli.
3. Włókniarz Częstochowa
Mikkel Michelsen -1994, DEN, 2,229
Leon Madsen -1988, DEN, 2,275
Michelsen pod Jasną Górą zastąpił słabiej spisującego się Lindgrena. W tym roku Michelsen był liderem Mistrzów Polski z Lublina. Jest to zdecydowane wzmocnienie brązowych medalistów DMP 2022. Madsen już w zeszłym sezonie był liderem swojego zespołu. Do tego został wicemistrzem świata. Teraz duet Duńczyków może być jednym z najmocniejszych duetów obcokrajowców w lidze.
2. Stal Gorzów
Martin Vaculik -1990. SLO, 2,270
Anders Thomsen -1994, DEN, 2,046
Tutaj skład obcokrajowców jest bez zmian w porównaniu z zeszłym sezonem. W minionym sezonie Vaculik miał 5 średnią, ale w GP mimo wygranych 2 turniejów, przez kontuzję stracił szansę na walkę o medale. Thomsen w GP odjechał przeciętny sezon. 10 miejsce w klasyfikacji wg. średniej ligowej. Raczej środek tabeli.
1. Motor Lublin
Fredrig Lindgren – 1985 , SWE, 1,995
Jack Holder -1996 , AUS, 1,602
Przemeblowanie składu obcokrajowców. W miejsce Mikkelsena i Grigorija Łaguty, który rok temu był zastępowany przyszli mający słabszy sezon w Toruniu Jack Holder oraz czwarty zawodnik świata, jednak w lidze jeżdżący w kratkę – Fredka Lindgren. Jak dla mnie wygląda to słabiej niż w minionym sezonie w tej formacji. Raczej bliżej dołu tabeli.
Podobnie jak w przypadku polskich seniorów w formacji obcokrajowców seniorów nastąpiły duże zmiany. Tylko niektórzy się wzmocnili. W innych drużynach wrócili zawieszeni zawodnicy. Jedyna ekipa bez zmian w tej formacji to Gorzów.
Miałem wątpliwości kogo w moim zestawieniu umieścić na 2 miejscu. Jednak z sezonu na sezon jadący lepiej Lambert przeważył szalę na korzyść Apatora. Wątpliwości miałem również co do miejsc 5-8. Ostatecznie piąta pozycja dla GKM bo Fricke się rozwija, a będący w formie Pedersen jest praktycznie nie do wyprzedzenia. Wilki dałem wyżej niż ekipę DMP 2022 ze względu na to, iż Lindgren jednak ma już 38 lat i był bez formy w lidze, podobnie jak bez formy był w 2022 roku młodszy z braci Holderów.
Siła rażenia formacji obcokrajowców seniorów:
1. Włókniarz Częstochowa
2. Apator Toruń
3. Sparta Wrocław
4. Stal Gorzów
5. GKM Grudziądz
6. Wilki Krosno
7. Motor Lublin
8. Unia Leszno