Wykluczenie Rosjan z rozgrywek ligowych zmieni układ sił w polskich ligach – i nie ma co tego ukrywać. Cieszą się zarówno działacze, jak i kibice tych klubów, które nie miały przedstawicieli tego państwa w swoich składach.

Straciły kluby, które zakontraktowały rosyjskich zawodników. Zastano wiano się nad rekompensatą dla tych zespołów. Brak jednego ogniwa w drużynie żużlowej to zawsze spore osłabienie.

Ostatecznie jednak nie będzie opcji wykorzystania gościa za żużlowców z Ukrainy i Rosji. Wybrano opcje z/z (zastępstwa zawodnika) i dotyczy to tylko zawodników którzy mieszczą się w 5 najlepszych średnich biegowych w zespole. Poniżej podsumowanie jak zmienia to sytuację w zespołach.

*****

II liga

PSŻ Poznań

Zawodnik zastępowany Aleksanr Łoktajew  – śr. bieg. 1,877 (2 średnia w zespole)

W Poznaniu po słabym zeszłym sezonie (przedostatnie miejsce w lidze) udało się stworzyć drużynę gotową do walki o awans do I ligi, także zastępstwo za zawodnika może nawet przynieść korzyści. Pewniakami do zastępstwa są Harris, Holta i Gomólski. I w wypadku tych zawodników patrząc na ich doświadczenie można śmiało założyć min. 7pkt. Jako 4 zastępował będzie zapewne zależnie od formy Gusts bądź Fajfer. Licząc że min 1 pkt przywiozą daje to spokojnie minimum ( a obstawiam że więcej punktów) Tutaj brak nie powinien być szczególnie widoczny.

Stal Rzeszów

W składzie ekipy z Podkarpacia jest doświadczony Andrij Karpow, lecz jako że stracił cały zeszły sezon z/z tutaj nie wchodzi w grę. Jest to niewątpliwie strata dla zespołu (dwa sezony temu średnia Karpowa wynosiła 2,340).

Kolejarz Opole

Andreii Kudriaszow  –  1,973 (4)

Rok temu nie udał się główny cel Opolan, czyli awans. W tym roku Kolejarz ponownie jest w gronie faworytów do awansu.  W przypadku Rosjanina dużej straty nie będzie. Klub nawet może zyskać – pewniacy do zastępstwa to Thorsell, Polis, Aspgren i Kowalski. Tutaj jeśli nic się nie wydarzy minimum 9 pkt powinni zdobyć w ramach z/z. Bardzo wyrównane zastępstwa.

*****

I liga

Polonia Bydgoszcz

Roman Lachbaum   – 1,571(5). Jednak jako niesklasyfikowany z/z nie przysługuje.

Jeden z faworytów który w przypadku z/z zyskałby bardzo dużo – Lachbaum dużego doświadczenia nie ma i ciężko określić jakby sobie radził przy regularnych występach. Zastępować Rosjanina mógłby praktycznie każdy z czterech seniorów, ale mój typ na zastępstwa to Bjerre, Zagar, Miedziński i Przyjemski. Pewnie dostarczyliby swojej drużynie spokojnie 10 pkt. Polonia jest faworytem rozgrywek i na z/z mogłaby najwięcej skorzystać – ale jak pisałem wyżej najprawdopodobniej Bydgoszczanie nie będą mogli stosować z/z.

Wybrzeże Gdańsk

Wiktor Kułakow   – 2,167(1)

Tutaj sytuacja jest ciężka. Gdańszczanie tracą swojego lidera. Jako, że na play off, nawet z nim większych szans nie mieli – to w tym momencie mogą mieć duży problem z utrzymaniem w lidze. Jamróg, Jensen, Gała i Trofimov jr to faworyci do zastępstwa. Tutaj mój typ to nie więcej niż 7-8 pkt. Zdecydowanie odczują brak lidera.

ROW Rybnik

Siergiej Łogaczow – 2,197(1)

Kolejny zespół tracący swojego lidera. Strata niestety podobnie jak w przypadku Gdańszczan ciężka, a wręcz niemożliwa do odrobienia.  Mają marne szanse na wejście do pierwszej czwórki ligi. W ich miejsce wskoczy zapewne Start Gniezno. Rosjanina zastępować będą zapewne Lyager, Zengota, Wojdyło i Pieszczek. Tutaj myślę, że max to jest 8-9 pkt. Będzie ciężko.

*****

Ekstraliga

GKM Grudziądz

Wadim Tarasienko – 2,219 (I liga)

W przypadku GKM-u, ciężko jednoznacznie określić czy Grudziądzanie zyskają, czy stracą. Wadim w zeszłym sezonie miał znakomite występy. Uzyskał trzecią  średnia w I lidze, jednak jak przełożyłoby to się na ekstraligę ciężko powiedzieć.

Zastępować go będą pewnikiem Pawlicki i Pedersen. Oprócz nich w grę wchodzą Jakobsen/Krakowiak i Kasprzak. W tym przypadku na swoim torze będzie szansa na 8-9 pkt, na wyjeździe może być nieco gorzej. Czy z Tarasienką czy bez niego GKM po raz koejny czeka walka o utrzymanie. Jedynie Pedersne jest pewniakiem. Reszta prezentuje niższy poziom.

Apator Toruń

Emil Sajfutdinov – 1,954 (3)

W Apatorze odczują zapewne stratę trzeciego zawodnika na świecie. Żużlowca, który 2 lata temu miał najlepszą średnią biegową w lidze. Brak Emila na pewno zaboli Torunian, zwłaszcza w decydujących biegach. Mimo, że zastępować go będzie aż czterech stałych uczestników GP – Lambert, Jack Holder , Dudek i Przedpełski. U siebie raczej powinni uzbierać na z/z 10-11 pkt, a  na wyjazdach  1-2 oczka mniej.  Plusem jest to, że zawsze jak któryś z czwórki miałby słabszy dzień, to na pewno inni pojadą na wysokim poziomie. Wszyscy prezentują w miarę wyrównane uiejetności.

Motor Lublin

Grigorij Łaguta  – 1,857 (2)

Już w zeszłym sezonie konieczne było stosowanie z/z w finałach i Motor dużo na tym nie stracił. Zespół bardzo wyrównany, rozwijająca się młodzież i do tego wzmocnienie składu w postaci Drabika. Michelsesn i Kubera są pewniakami do zastępstwa, a w dalszej kolejności Hampel/Drabik/Lampart. Wszystko będzie zależeć od dyspozycji dnia. Jednak w ramach z/z można śmiało dopisać 10 pkt. Tutaj mi się wydaje że przy tak wyrównanym składzie z/z wyjdzie im na dobre.

Sparta Wrocław

Artiom Łaguta  – 2,360 (2)

Mistrz Świata miał trzecią średnią biegowę w ekstralidze w 2021 r. Zawodnik, który dał Sparcie upragnione mistrzostwo. Na zastępstwo w zasadzie pewniakami są Janowski, Woffinden, Bewley i Czugunow. W przypadku Magica i Taia raczej śmiało można dopisać min 5 pkt. Z pozostałą dwójką jest przeważnie tak, że jak jeden jedzie dobrze drugi słabiej. Jednak w ramach z/z ok 10 pkt. Powinno być. Bewley stały uczestnik GP, zwycięzca SON ciągle jest zawodnikiem, który się rozwija. Podobnie Gleb – jest  wciąż perspektywiczny. Mimo wszystko w decydujących biegach może zabraknąć doświadczenia i pewności Artioma. Jeśli byłaby opcja ściągnięcia z wypożyczenia Gustsa w klubie muszą się nad tym ruchem poważnie zastanowić.

Jak widać, jednak będzie brakować zawodników ze wschodu. Są ekipy, które zyskają ale większość  jednak sporo straci. Będzie miało to zapewne bezpośredni wpływ zarówno w walce o medale jak i o utrzymanie w ekstralidze. W I lidze sytuacja jest podobna: zmienił się układ sił w walce o awans jak i utrzymanie. W II lidze brak Rosjan w składach spowodował zmiany już jedynie w batalii o awans.

Na zawieszeniu Rosjan, na pewno dyscyplina jako taka straci, gdyż nie będzie występować dwóch  z trzech najlepszych żużlowców na świecie z ubiegłego roku.

Nasuwa się kilka pytań:
1)Kto pokryje straty finansowe klubów (kontrakty zostały podpisane, część pieniędzy za podpis chociażby wypłacone)?
2)Czy w programach będzie wydrukowane nazwisko zawodnika czy puste pole jakby go nie było?
3)Czemu w innych ligach (piłka nożna, hokej, koszykówka) zawodnicy rosyjscy nie mający nawet naszego obywatelstwo mogą występować, a w żużlu już nie ? (rozumiem zakaz startów w SGP)
4)Co się stanie w przypadku kontuzji jakiś zawodników (w przypadku ekstraligi zapewne będą mogli występować zawodnicy z kadry U-24 a w przypadku niższych lig)?

Poprzednie dwa lata sport borykał się z COVIDem teraz z wojną. Co nas czeka za rok, aż strach pomyśleć.