Po przedstawieniu formacji juniorskiej i do lat 24 czas na kolejną grupę zawodników
Tym razem analizujemy siłę rażenia polskich seniorów w Ekstralidze
Rok temu w porównaniach nie było problemu. Każda drużyna musiała mieć w składzie – 2 seniorów z Polski, 2 rajderów zagranicznych. W tym sezonie zaczynają się schodki bo niektóre drużyny mają tylko 1 seniora polskiego, bo w u24 wystarczy mieć Polaka. Jako, że regulamin (w przypadku „odwieszonych zawodników pochodzenia rosyjskiego) do końca nie jest znany Emila i Artema oceniam jako obcokrajowców.
8. Wilki Krosno
Krzysztof Kasprzak rok urodzenia – 1984, średnia biegowa 1,662 pkt/bieg
Pierwszy zespół, który korzysta z zawodnika u-24 do limitu Polaków. Kasprzak natomiast zastąpi w drużynie Szczepaniaka i Musielaka. Ten drugi był jednym z głównych bohaterów awansu Wilków. Byłemu wicemistrzowi świata może wyjść na dobre zmiana klimatu, chociaż w Grudziądzu nie będzie mile widziany, po tym w jaki zmienił klub. Jako że jedyny Polak – raczej dolna część tabeli.
7. GKM Grudziądz
Mateusz Szczepaniak – 1987, 1,915 (I)
W zespole ma zastąpić Krzysztofa Kasprzaka. Jednak jest spora szansa, że zamiast niego będzie występować Krakowiak. Czugunov ma miejsce w składzie jako Polak i to jeszcze u-24. Przyjście Mateusza nie jest to raczej wzmocnienie, a zakup z konieczności. Ewidentny jest brak dobrych Polaków na rynku. Zdecydowanie najsłabsza formacja Polaków.
6. Unia Leszno
Janusz Kołodziej -1984 2,427
Bartosz Smektała -1998, 1,629
Grzegorz Zengota -1988, 1,904 (I)
Jako jedyny zespół w ekstralidze mają 3 polskich seniorów. Najsłabszy jest zdecydowanie Zengota. Wychowanek klubu Smektała ma zastąpić Piotra Pawlickiego. Kołodziej jest z kolei jak wino – im starszy tym lepszy. W zeszłym sezonie zdecydowany lider zespołu z trzecią średnią biegową w lidze. Smektała powinien się odbudować w swoim macierzystym klubie. Najmocniejsza formacja zespołu, a w ekstralidze raczej środek tabeli.
5. Sparta Wrocław
Maciej Janowski -1991, 2,198
Piotr Pawlicki -1994, 1,820
Piotr Pawlicki zastąpi mającego za sobą zdecydowanie słabszy sezon Gleba Czugunova. Tutaj zamiana raczej na plus. Pawlicki po 12 latach zmienia klub. Poprzednie 2 sezony były słabsze w jego wykonaniu, lecz we Wrocławiu będzie miał szansę żeby się odbudować. Liderem zespołu będzie zapewne brązowy medalista Mistrzostw Świata z tego roku – kapitan zespołu Maciej Janowski. Czołówka ligi.
4. Apator Toruń
Patryk Dudek -1992 2,000
Paweł Przedpełski -1995 1,667
Formacja Polaków – bez zmian w porównaniu z minionym sezonem. W 2022 roku żużlowcy ci byli stałymi uczestnikami SGP. Dudek zajął 7 miejsce w GP , w tym roku dostanie ponownie szanse. Jeśli chodzi o Przedpełskiego był zdecydowanie najsłabszym uczestnikiem. Środek tabeli.
3. Włókniarz Częstochowa
Kacper Woryna – 1996 2,020
Maksym Drabik – 1998 1,752
Maks Drabik zastąpi Smektałę. Maksym po przymusowej rocznej przerwie zdobył złoty medal DMP z zespołem z Lublina. Cały sezon miał przeciętny. Dla Woryny ostatni sezon natomiast był najlepszy w karierze. Obaj mają sporo do udowodnienia i mogą jeszcze się rozwinąć. Jednak postawa Drabika jest wielkim znakiem zapytania. Mój typ: Środek tabeli.
2. Stal Gorzów
Szymon Woźniak – 1993 1,850
Oskar Fajfer – 1994 1,967(I)
Przed Oskarem Fajferem niewykonalne zadanie. Ma zastąpić Mistrza Świata Bartosza Zmarzlika. Liderem formacji będzie doświadczony Szymon Woźniak. Brak zawodnika tej klasy co Zmarzlik będzie zauważalny i obaj musieliby pojechać życiowe sezony żeby go chociaż częściowo zastąpić.
1. Motor Lublin
Bartosz Zmarzlik -1995 2,679
Jarosław Hampel -1982 1,868
Za Drabika dołączył do DMP lider ekstraligi wg średniej biegowej, aktualny Mistrz Świata Bartosz Zmarzlik. Zdecydowanie zmiana na plus. Drugim rodzimym zawodnikiem jest były wicemistrz Świata wielokrotny złoty medalista mistrzostw Polski, doświadczony Jarosław Hampel. Tutaj drugą siłą zespoły będzie raczej zawodnik U-24 Kubera. Ale i tak czołówka ligi.
W drużynach przed sezonem 2023 nastąpiło spore przemeblowanie wśród polskich zawodników. Jedynie Apator Toruń ma skład bez zmian. W minionym sezonie w czołowej 15 według średniej biegowej było 6 Polaków, w tym zajmowali miejsca 1 i 3. Jedynie Kubera nie jest uwzględniony w tej statystyce, bo startuje jako zawodnik u-24.
Co do miejsc 1-2 miałem wątpliwości która drużyna ma być najlepsza (przynajmniej na papierze). Pierwsze miejsce przyznaję jednak zawodnikom Motoru, gdyż są bardziej utytułowani. Kolejne wątpliwości miałem co do obsady miejsc 3-5. Dudek to stały uczestnik GP, Przedpełski solidny ligowiec, jeszcze rozwijający się więc dlatego mają u mnie miejsce 3. O czwartej pozycji zadecydował Kołodziej, i ogółem 3 seniorów rodzimych oraz wahania formy u Maksa Drabika. Co do miejsc 6-8: Gorzów zapewne byłby niżej gdyby nie fakt, że Wilki mają tylko 1 polskiego seniora. Co do ostatniego miejsca brak wątpliwości. Widać że jest dosyć wyrównanie.
Siła rażenia formacji polskich seniorów w PGE Ekstralidze w 2023 roku:
1. Motor Lublinie
2. Sparta Wrocławi
3. Apator Toruń
4. Unia Leszno
5. Włókniarz Częstochowa
6. Stal Gorzów
7. Wilki Krosno
8. GKM Grudziądz