Odwołane dwa mecze szóstej kolejki PGE Ekstraligi pomiędzy ROWem Rybnik a Włókniarzem Częstochowa oraz Unią Leszno a Falubazem Zielona Góra to tylko początek góry lodowej… Dzisiejsza trzecia runda Tauron SEC w Gnieźnie została już odwołana. 20 lipca zawodnicy, którzy przebywają teraz na kwarantannie zostaną przebadani na obecność koronawirusa. 20 lipca w Gdańsku z udziałem min. zawodników ROW i Unii Leszno miał odbyć się finał Mistrzostw Polski Par Klubowych. 21 lipca zaś w Częstochowie ma się odbyć druga runda ligi Juniorów z udziałem młodzieżowców ROWu. Zawodnicy Unii Leszno w tym turnieju akurat pauzują. To na razie początek odwoływanych spotkań żużlowych w związku z COVID-19. Miejmy tylko nadzieję, że oprócz kierownika parku maszyn rybnickiego ROW (jak podaje w mediach społecznościowych Dawid Kulton) u nikogo więcej nie będzie pozytywnego yniku na obecność koronawirusa.

Poniżej prezentujemy stanowisko PGE Ekstraligi (ze strony speedwayekstraliga.pl):

W związku z faktem, iż jedna z osób z obsługi przebywających w parku maszyn podczas meczu PGG ROW Rybnik – FOGO Unia Leszno rozegranego w ramach 5. rundy PGE Ekstraligi 10 lipca, posiada pozytywny wynik testu COVID-19, PGE Ekstraliga wprowadza przygotowane na taką okoliczność procedury kryzysowe.

Pozytywny wynik testu stał się udziałem jednej z osób przebywających w parku maszyn podczas meczu PGG ROW Rybnik – FOGO Unia Leszno z dnia 10 lipca. Nie jest nią żaden z zawodników, mechaników ani członków sztabów szkoleniowych.

PGE Ekstraliga została o tym fakcie poinformowana 14 lipca w godzinach popołudniowych.

W związku z tym powzięto decyzje, zgodnie z przygotowaną wcześniej i gotową na takie przypadki procedurą kryzysową o:

przełożeniu meczów 6. rundy PGE Ekstraligi PGG ROW Rybnik – ELTROX Włókniarz Częstochowa (17 lipca) oraz FOGO Unia Leszno – RM SOLAR Falubaz Zielona Góra (19 lipca)

wprowadzeniu obowiązkowej domowej izolacji od dnia 14 lipca dla wszystkich zawodników PGG ROW Rybnik i FOGO Unii Leszno wraz z mechanikami zawodników i sztabami szkoleniowymi oraz wszystkich osób funkcyjnych przebywających w parku maszyn (uczestnicy meczu 5. rundy PGE Ekstraligi PGG ROW Rybnik – FOGO Unia Leszno z 10 lipca)

zakazu wszelkiej aktywności sportowej dla zawodników uczestniczących w meczu PGG ROW Rybnik – FOGO Unia Leszno z 10 lipca

przeprowadzeniu testów genetycznych na obecność koronawirusa dla wszystkich zawodników PGG ROW Rybnik i FOGO Unii Leszno wraz z mechanikami i sztabami szkoleniowymi oraz osobami funkcyjnymi przebywającymi w parku maszyn (uczestnicy meczu 5. rundy PGE Ekstraligi PGG ROW Rybnik – FOGO Unia Leszno z 10 lipca)

Zgodnie z zaleceniami WHO testy genetyczne na obecność koronawirusa przeprowadza się w ciągu 7-8 dni od dnia potencjalnego kontaktu z osobą zarażoną. W związku z tym, licząc, że mecz 5. rundy PGE Ekstraligi PGG ROW Rybnik – FOGO Unia Leszno odbył się 10 lipca, wszystkie testy dla uczestników tego meczu (zawodnicy, mechanicy, sztaby szkoleniowe oraz osoby funkcyjne przebywające w parku maszyn) odbędą się, w porozumieniu z firmą INVICTA, najwcześniej 20 lipca. Koszty testów pokryje Ekstraliga Żużlowa.