W 1982 roku Bruce Penhall zrealizował swoje ostatnie marzenie żużlowe, którym było wygranie Indywidualnego Finału Światowego na swojej ojczystej ziemi w Ameryce. Zrobił to, wygrywając ostatnie 4 wyścigi (po zajęciu drugiego miejsca w swoim pierwszym biegu) i kończąc finał w Los Angeles z 14 punktami na koncie. Następnie zrobił to, czego wielu oczekiwało i ostatecznie wycofał się z międzynarodowego żużla jako panujący mistrz świata.

Bieg 14 światowego finału 1982 roku okazał się najbardziej kontrowersyjny tego wieczoru. Po słabym starcie, w którym Penhall i Kenny Carter zajmowali 3. i 4. miejsce za mistrzem świata 1976 Peterem Collinsem i Australijczykiem Philem Crumpem, Obaj zawodnicy przedarli się przed Crumpa i zajmowali 2. i 3. miejsce za Collinsem. Carter wyprzedził Penhalla pod koniec drugiego okrążenia, a obaj żużlowcy szczepili się na początku prostej, ale Carter wysuwał się do przodu. Carter następnie przeszedł szeroko przez pierwszy wiraż, co pozwoliło Penhallowi wejść „pod niego”. Carter następnie upadł, powodując przerwanie wyścigu. Norweski sędzia Torrie Kittlesen wykluczył Cartera z wyścigu za spowodowanie zatrzymania biegu. Carter zaprotestował, twierdząc, że Penhall uderzył go sprawiając, że spadł z motocykla. Carter wrócił na linię startu, próbując powstrzymać powtórkę wyścigu bez jego udziału. Osoby funkcyjne i jego menedżer Ivan Mauger zostali następnie zmuszeni do usunięcia Cartera z toru.

Chociaż nie pokazano tego w telewizyjnej transmisji z finału IMŚ, to  amatorskie nagrania wideo nakręcone z trybun potwierdziły decyzję Kittlesena. Nagranie pokazało, że Penhall i Carter nie zetknęli się na wirażu i że Carter upadł sam. Chociaż wiele lat po tym zdarzeniu trwają dyskusje na temat tego, kto jest w tym przypadku winny.

Penhall wygrał powtórkę z Collinsem i Crumpem. Niestety, wynik powtórki ostatecznie kosztował młodszego brata Collinsa, Lesa, utratę tytułu mistrza świata. Był to pierwszy i jedynym występ w finale światowym Lesa Collinsa. Gdyby Penhall zajął drugie miejsce w biegu 14 za Peterem Collinsem, to znając późniejsze wyniki on i Les Collins mogliby skończyć ten finał z 13 punktami, co oznaczałoby, że o tytuł IMŚ walczyli by w biegu dodatkowym. Les Collins jako jedyny pokonał Penhalla w 4 biegu tego finału. Poza tym, gdyby Penhall został wykluczony z biegu 14, a nie Carter, Les Collins prawdopodobnie zdobyłby tytuł IMŚ, ponieważ ukończył finał z 2 punktami przewagi nad trzecim Dennisem Sigalosem.

Kolejna kontrowersyjna decyzja miała miejsce dwa wyścigi później. Kittlesen wykluczył Václava Vernera z Czechosłowacji po starciu z Georgiem Hackiem z Niemiec Zachodnich, a incydent był podobny do incydentu Penhall / Carter. Jednak tym razem wykluczony został Verner, który utrzymał się na motocyklu.

Ostatecznie 28 sierpnia 1982 roku Amerykanin Bruce Penhall na torze w Los Angeles wywalczył złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Świata. Tytuł wicemistrzowski przypadł Anglikowi Lesowi Collinsowi. Drugi reprezentant Stanów Zjednoczonych Dennis Sigalos cieszył się z medalu brązowego. Polak Edward Jancarz został sklasyfikowany na dziesiątym miejscu.