Dziś (21 kwietnia 2023) w Lublinie miał odbyć się mecz o drużynowe mistrzostwo Polski pomiędzy Platinum Motorem Lublin a Cellfast Wilkami Krosno. KOlejny już raz w tym sezonie mecz, którego gospodarzami jest drużyna z miasta Koziołków nie dojdzie do skutku. Przypomnijmy, iż mecz pierwszej rundy PGE Ekstraligi w którym gospodarze w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych mieli podejmować Betard Spartę Wrocław także został odwołany i jest przełożony na czwartek 27 kwietnia. Ale jak widać po tym co się dzieje w Lublinie i ta data jest również mocno zagrożona.

W czwartek wieczorem Speedway Ekstraliga niespodziewanie poinformowała o odwołaniu zaplanowanego na piątek, 21 kwietnia, meczu przy Al. Zygmuntowskich pomiędzy Platinum Motorem Lublin a Wilkami Krosno.

W południe 20 kwietnia klub z Lublina przeprowadził oficjalną konferencję prasową przed meczem z beniaminkiem PGE Ekstraligi. Nic wtedy nie wskazywało, że do spotkania może nie dojść.

Poniżej prezentujemy oświadczenie za strony internetowej klubu z miasta Koziołków:

Z przykrością informujemy, że z powodów od nas niezależnych jutrzejszy mecz Platinum Motor Lublin – Cellfast Wilki Krosno zostaje odwołany.

Pomimo licznych prac torowych, które zostały przeprowadzone w ostatnich tygodniach nawierzchnia na Stadionie Żużlowym przy Alejach Zygmuntowskich 5 w Lublinie w dalszym ciągu nie nadaje się do jazdy.

Z uwagi na bardzo niekorzystne położenie toru żużlowego w Lublinie, doprowadzenie nawierzchni po okresie zimowym jest bardzo trudnym wyzwaniem. Nie jesteśmy w stanie pokonać przyrody i pomimo intensywnych działań, bardzo wysoki poziom zwierciadła wody gruntowej (ok. 30 centymetrów poniżej poziomu toru żużlowego), nie pozwala przygotować nawierzchni tak aby możliwe było bezpieczne ściganie.

Dodatkowym utrudnieniem jest murawa boiska piłkarskiego, która zatrzymuje ogromne ilości wody. Woda z boiska przenika do powierzchni toru i również uniemożliwia prace na nim. Jest to sytuacja całkowicie niezależna od organizatora zawodów i wcześniej niespotykana, wynika przede wszystkim z bliskości rzeki Bystrzycy, niekorzystnych warunków pogodowych w ostatnich tygodniach oraz przebiegu tegorocznej zimy.

W ostatnich dniach przeprowadziliśmy 3-krotną próbę odbycia treningu, podczas której zawodnicy wyjeżdżali jedynie pojedynczo, ponieważ stan nawierzchni nie pozwalał na bezpieczne ściganie.

W czwartek w Lublinie przebywał już komisarz toru, Michał Wojaczek i prowadził dokładne oględziny toru przy Al. Zygmuntowskich. Władze ligi poinformowały, że mecz zostaje odwołany.

Po podjęciu decyzji o odwołaniu meczu 1. rundy DMP w Lublinie, Ekstraliga Żużlowa sp. o.o. prowadziła stały monitoring stanu toru w Lublinie. Na torze do chwili obecnej nie odbyły się żadne zawody, jak również nie było możliwości przeprowadzenia bezpiecznego treningu z udziałem czterech zawodników (na torze w starcie spod taśmy). W związku z powyższym, z uwagi na aktualny stan toru i dotychczasowe warunki atmosferyczne, które nie pozwoliły na przygotowanie toru po okresie zimowym, pomimo wykonywania prawidłowej procedury przygotowania toru w dniach poprzedzających (m.in. wielokrotne przykrywanie toru w celu jego ochrony przed opadami), a także w dniu dzisiejszym w obecności komisarza toru, biorąc pod uwagę złożony na tę okoliczność przez niego raport, mając na uwadze przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo zawodników oraz brak gwarancji sportowego widowiska godnego rozgrywek PGE Ekstraligi, Ekstraliga Żużlowa sp. z o.o na wniosek organizatora odwołuje mecz 3. rundy DMP PLATINUM Motor Lublin – CELLFAST Wilki Krosno.

Nawierzchnia toru w Lublinie jest w wielu miejscach mocno rozmiękczona i niejednolita w efekcie wysokiego poziomu wód gruntowych. W związku z aktualnym stanem toru nie ma możliwości przygotowania tej nawierzchni zgodnie z regulaminem, pozwalającej przeprowadzić zawody, mając na uwadze, że czym innym są pojedyncze treningowe wyjazdy na tor zawodników, a czym innym pełny mecz, podczas którego wyścigi muszą odbywać się na torze gwarantującym jego regulaminowy i co najważniejsze bezpiecznych stan od początku do końca.

Komunikat PGE Ekstraligi.

Nowy termin meczu z Wilkami Krosno nie został na razie podany.