Słoweński żużlowiec Matija Duh zmarł w niedzielę, 3 lutego 2013 r. o godzinie 06:00 w szpitalu Penna w Bahía Blanca, w prowincji Buenos Aires w Argentynie, w którym przebywał od środy, 30 stycznia 2013 r., po poważnym wypadku podczas zawodów żużlowych na stadionie Aldea Romana dirt track w Bahía Blanca w Argentynie.

Do wypadku doszło podczas dziewiątej rundy Międzynarodowych Indywidualnych Mistrzostw Argentyny na żużlu na torze Bahía Blanca, organizowanych przez Federación Bonaerense de Motociclismo.

Tuż po starcie czwartego biegu Matija Duh uderzył z dużą prędkością (swoim przednim kołem) w tylne koło motocykla włoskiego zawodnika Guglielmo Franchettiego i upadł. Uderzył głową we własny motocykl, który został odrzucony przez ścianę zbudowaną z opon. Sam Duh następnie uderzył w opony przy wjeździe do boksów.

W wypadku doznał poważnych obrażeń głowy i został zabrany do szpitala Penna w Bahía Blanca, gdzie lekarze potwierdzili, że jest w stanie krytycznym, ponieważ Duh doznał wielu obrażeń, w tym złamania podstawy czaszki, krwotoku mózgowego i złamania biodra. Stwierdzono śmierć mózgu i młody zawodnik zmarł 96 godzin później.

Matija Duh miał 23 lata. Jego żona i brat odbyli wyczerpującą podróż ze Słowenii do Argentyny, aby być przy jego łóżku w szpitalu i przybyli do Bahía Blanca w Argentynie dzień przed jego śmiercią.

Matija Duh urodził się 3 kwietnia 1989 roku. Ten słoweński żużlowiec ścigał się w Polsce dla KSM Krosno, Orła Łódź i Ostrovii Ostrów Wielkopolski. Kilkakrotnie reprezentował także Słowenię na arenie międzynarodowej. Duh wystąpił w dwóch runach Speedway Grand Prix rozgrywanych w Chorwacji w 2010 i 2011 roku. W obu przypadkach pełnił rolę rezerwowego.

Wypadek Mateja Duha w Bahia Blanca 30 stycznia 2013 roku:

Źródło: motorsportmemorial.org