Niemiecka zawodniczka Celina Liebmann została pierwszą kobietą w historii, która będzie ścigała się w zawodach cyklu FIM Speedway. Na stronie fimspeedway opublikowano obszerną informację dotycząca startu w SGP2 niemieckiej zawodniczki.

20 letnia Liebmann, otrzymała dziką kartę na FIM SGP2 w czeskiej Pradze na stadionie Marketa. Zawodniczka nie może się doczekać, rywalizacji z najlepszymi żużlowcami startującymi w Mistrzostwach Świata FIM Speedway Under-21.

Obecnie, po przyjściu nowego promotora Discovery Sports Events zawody te zmieniły nazwę na SGP2 i zostaną rozegrane na tym samym obiekcie co zawody FIM SGP w Czechach.

Pochodząca z bawarskiego Albaching (50 km od Monachium) Liebmann zdobyła sześć punktów w  kwalifikacjach do SGP2 w Daugavpils na Łotwie, które rozegrano 7 maja. Liebmann ponadto rywalizowała w drugiej lidze polskiej w Wittstock w ubiegłym sezonie. Obecnie regularnie ściga się w wielu zawodach w Niemczech. Nie boi się, walki z najlepszymi zawodnikami cyklu  SGP2 w Pradze.

Znam tych wszystkich chłopaków. Ścigałam się z nimi wszystkimi na motocyklach 250 cm3. Jestem naprawdę zmotywowana do zawodów w Pradze. Naprawdę nie mogę się tego doczekać  – powiedziała podekscytowana zawodniczka.

Dodała także:
Kiedy usłyszałam wiadomość o moim powołaniu, byłam w szoku. Ale jednocześnie byłam całkowicie w siódmym niebie. Nigdy nie sądziłam, że dostanę dziką kartę.
Moja mama kupiła dla mnie i dla siebie bilety na koncert w ten weekend, ale jadę do Pragi bo to jest dla mnie największa szansa, jaką kiedykolwiek miałam.

Żadna kobieta nie osiągnęła takiego sukcesu w żużlu. A występ w Pradze jeszcze bardziej ugruntuje status Liebmann jako Pierwszej Damy światowego żużla.

Zawodniczka powiedziała: Zawsze chciałam być dziewczyną nr 1 na świecie. Postrzegam siebie jako dziewczynę nr 1 – nie znam innych, które osiągnęłyby taki sukces jak ja. W tej chwili chcę sięgnąć w najważniejszych zawodach w jakich się da. Będę dawała z siebie wszystko.
Na torze jestem zrelaksowana. Teraz jestem podekscytowana, ale w dniu zawodów będę wypoczęta i spokojna. Po prostu będę słuchać ulubionej muzyki i bawić się z przyjaciółmi. Chcę się dobrze bawić na torze. Jeśli dobrze się bawię, to zdobywam punkty.

Celina jest córką byłego reprezentanta Niemiec Jurgena Liebmanna, który w 2001 i 2003 roku zdobył brązowe medale FIM Team Ice Speedway World Championship.

Celina przyznaje, że to ojciec wprowadził ją do żużla. A pierwsze okrążenia pokonywała w bawarskim klubie Olching.

Mój tata któregoś dnia powiedział: „chodź, pojedziemy do Olching na trening juniorów”. Wsiadłam na motocykl i pojechałem. Niedawno mój tata stwierdził: „Nigdy nie sądziłem, że będziesz jeździć tak długo i odnosić takie sukcesy”. Jest naprawdę ze mnie dumny. – zakończyła wypowiedź Celina.

François Ribeiro, szef Discovery Sports Events, jest zachwycony, że Liebmann otrzymała życiową szansę. Nowy promotor chce dawać szansę startów coraz większej grupie utalentowanych młodych żużlowców. 

Ribeiro powiedział: Jesteśmy bardzo podekscytowani pierwszą w historii rundą SGP2. A nasze emocje wzrosły po informacji o tym, że Celina będzie ścigać się w Pradze.
Dzięki doskonałemu występowi w rundach kwalifikacyjnych i rozgrywkach ligowych jej nominacja na zawody w Pradze jest w pełni zasłużona. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć jej wyścigi na jednym z najbardziej kultowych obiektów sportowych.
Życzę Celinie i jej rywalom powodzenia podczas inauguracyjnych zawodów SGP 2 w ten piątek.

Nie możemy się również doczekać premiery SGP4 w 2023 roku. Sześciokrotny mistrz świata i globalny ambasador SGP, Tony Rickardsson, opracowuje nowy motocykl oraz kategorię, aby mogli w niej rywalizować najmłodsi zawodnicy – zakończył szef Discovery Sports Events.