Przed ostatnimi turniejami tegorocznej edycji Speedway Grand Prix były w zasadzie dwie niewiadome. Praktycznie znaliśmy nazwiska sześciu żużlowców, którzy zajmą pierwszych sześć miejsc i dzięki temu zapewnią sobie udział w przyszłorocznym cyklu SGP.

Tylko kataklizm mógłby pozbawić udziału w cyklu SGP 2021 Taia Woffindena i Macieja Janowskiego. Magic po dwóch bardzo dobrych występach (2 i 3 miejsce w Toruniu) z przytupem zapewnił sobie miejsce w Grand Prix 2022. Zrównał się punktami z czwartym Lindgrenem. Obaj żużlowcy zgromadzili po 129 punktów GP. Tai Woffinden po bardzo dobrym występie w piątek (3 miejsce) i sobotnim awansie do półfinału ze 122 oczkami zajął szóste miejsce. O 14 punktów wyprzedził jeżdżącego bardzo dobrze w Toruniu Leona Madsena.

Z uzyskanych orzez zawodników punktów po 9 turniejach – wiadomym było, że tytuł Indywidualnego Mistrza Świata może zdobyć ktoś z d1)ójki Bartosz Zmarzlik – Artem Łaguta. Natomiast o 3 miejsce będą walczyć Fredrik Lindgren i Emil Sajfutdinow.

Pierwszy z walki o medale odpadł Fredrik Lindgren. Mający ogromne pretensje do Paula Bellamy’ego Szwed w piątek podniósł z toru tylko 3 punkty, co dało mu również 3 oczka GP. Jadący dobre zawody Sajfutdinow dotarł do półfinału i ostatecznie powiększył o 7 punktów przewagę nad zawodnikiem Włókniarza.

Po piątkowym turnieju Rosjanin miał 9 punktów więcej niż Szwed. W sobotę Emil zajął drugą pozycję i pewnie wywalczył swój trzeci brązowy medal IMŚ.

Podobnie zacięta rywalizacja zapowiadał się pomiędzy Bartoszem Zmarzlikiem a Artemem Łagutą. Rosjanin przed rozstrzygającymi zawodami miał tylko punkt przewagi nad dwukrotnym indywidualnym mistrzem świata z Polski. Niestety specyficznie przygotowany tor w piątek sprawiał duże problemy Bartoszowi Zmarzlikowi z dopasowaniem się do nawierzchni. Bardzo dobrze czuł się natomiast Artem Łaguta. Rosjanin po piątkowej wygranej powiększył przewagę nad Polakiem do 9 punktów. W walce o czempionat globu wszystko jednak było jeszcze możliwe.

Sobotnie zawody zdawały się potwierdzać tezę, że żużel jest dyscypliną nieprzewidywalną. Bardzo dobrze jechał Bartosz Zmarzlik, natomiast męczył się niesamowicie Łaguta. Po trzech seriach miał zaledwie 3 punkty na swoim koncie.

Jednak drastyczne zmiany w sprzęcie Rosjanina okazały się dobre i Łaguta wspólnie ze Zmarzlikiem dostali się do finału. A to oznaczało pierwszy w historii tytuł żużlowego mistrza świata dla zawodnika z Rosji.

Klasyfikacja końcowa Speedway Grand Prix 2021:

1 Artem Laguta 192,
2 Bartosz Zmarzlik 189,
3 Emil Sajfutdinow 149,
4 Fredrik Lindgren 129
5 Maciej Janowski 129,
6 Tai Woffinden 122,
________________________
7 Leon Madsen 108,
8 Max Fricke 94,
9 Jason Doyle 87,
10 Robert Lambert 82,
11 Anders Thomsen 73,
12 Martin Vaculik 54,
13 Matej Zagar 45,
14 Dominik Kubera 44,
15 Oliver Berntzon 32,
16 Krzysztof Kasprzak 28,
17 Pawel Przedpelski 13,
18 Mikkel Michelsen 9,
19 Gleb Czugunow 8,
20 Jan Kvech 7,
21 Aleksandr Loktajew 6,
22 Vadim Tarasenko 4,
23 Jaimon Lidsey 1,
24 Pontus Aspgren 1.