Jak już wielokrotnie pisaliśmy – w Wielkiej Brytanii istnieją niedrogie wyścigi motocyklowe na torach trawiastych (a także sporadycznie żużlowych) pod nazwą GT140. Jeśli chodzi o rywalizację na trawie – zawody takie odbywają się na terenach zielonych które nie są zazwyczaj nawet obiektami sportowymi – jest to po prostu łąka, oczywiście odpowiednio zabezpieczona by rywalizujący zawodnicy nie stanowili zagrożenia dla widzów. Trzeba także oczywiście wytyczyć „tor” czy zainstalować maszynę startową. Rozgrywanie zawodów w takiej scenerii nie dotyczy „na wyspach” oczywiście tylko klasy GT140 lecz także wielu innych serii wyścigów jak choćby motocykli o pojemności 500, 350, 250 centymetrów sześciennych, quadów czy różnego rodzaju sidecarów.

Klasa GT140 wyróżnia się jednakże niskim kosztem jej uprawiania. Małe prędkości motocykli sprawiają natomiast iż ścigać się można relatywnie bezpiecznie co sprawia iż mogą startować zawodnicy w bardzo różnym wieku a także ci o dosyć niewielkich umiejętnościach. Niski koszt uprawiania tego rodzaju wyścigów jak i fakt iż nie jest potrzebny żaden obiekt sportowy sprawia iż mogłyby się one bez przeszkód odbywać praktycznie na całym świecie – także w krajach mniej zamożnych.

Oczywiście zdaję sobie sprawę iż bardzo trudno zaszczepić speedway w jakiejkolwiek postaci w krajach gdzie występuje brak tradycji bądź są one bardzo niewielkie. Trzeba jednak przyznać iż tam gdzie nie ma żadnych szans na rozgrywanie zawodów choćby w żużlu klasycznym – można by organizować opisane wyżej zawody. Na pewno pomimo istnienia internetu wiedza na temat tego rodzaju rywalizacji choćby w krajach azjatyckich bądź południowoamerykańskich jest bardzo niewielka – zapewne bardzo mało kto wie iż takie wyścigi w ogóle gdzieś funkcjonują, można oczywiście rozegrać w danym kraju jakieś zawody pokazowe lecz wiąże się to zapewne ze sporym wysiłkiem wielu zapaleńców a także kosztami.

Gdyby się one jednakże odbyły (przy udziale zawodników z Wielkiej Brytanii) – wiedza na temat klasy GT140 w danym kraju by wzrosła (praktycznie od zerowego pułapu) a wówczas być może znaleźliby się zapaleńcy chcący uprawiać w danym kraju tę odmianę speedwaya.

Zdjęcie: Jasmine Smith