Jak już wielokrotnie pisaliśmy jedną z odmian wyścigów motocyklowych na trawie jest uprawiana w Wielkiej Brytanii klasa GT140. Przypomnijmy iż są to wyścigi motocykli o pojemności 140 centymetrów sześciennych napędzanych benzyną. Atutem tych wyścigów jest niski koszt ich uprawiania co sprzyja oczywiście istnieniu sporej liczby zawodników uprawiających je.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż organizacja wyścigów na trawie nie wymaga posiadania toru – tak jak w przypadku klasycznego żużla oraz long tracku na nawierzchni żużlowej lub też choćby wyścigów motocyklowych na lodzie. Wystarczy odpowiednia powierzchnia terenu a geometrię toru wytyczają chorągiewki.

Z tego punktu widzenia wyścigi na trawie tańsze są od innej rywalizacji gdyż „odpada” koszt budowy toru. Klasa GT140 wyróżnia się natomiast znacznie niższymi kosztami eksploatacji sprzętu niż inne odmiany wyścigów trawiastych do których zaliczają się choćby klasa 500, 350, 250 czy kilka odmian sidecar speedwaya.

 Biorąc pod uwagę oba kryteria, a więc koszt budowy obiektu jak i koszty sprzętowe (zakup sprzętu, eksploatacja) wyścigi w klasie GT140 wydają się być wyjątkowo tanią odmianą speedwaya. Motocykl gotowy do ścigania się można zakupić za niespełna 10 tysięcy złotych (w przeliczeniu na polską walutę), natomiast po jego zakupie uprawiający te wyścigi nie ponosi wielkich kosztów eksploatacji sprzętu tak jak jest to choćby w klasycznym żużlu.

Dlatego szkoda, iż wyścigi te nie są organizowane poza Wielką Brytanią, oby w przyszłości zagościły choćby w naszym kraju. Chętnych do uprawiania speedwaya w Polsce nie brakuje, a gdy będzie możliwość ścigania się znacznie taniej (w innej wprawdzie odmianie speedwaya niż klasyczny żużel) wówczas ilość jeżdżących (w Polsce czy też innych krajach) być może znacznie jeszcze wzrośnie!

Aktualnie w Wielkiej Brytanii rywalizuje na tych tanich silnikach ponad 100 zawodników. Są to nieraz weterani którzy chcą jeszcze trochę pojeździć nie ponosząc wielkich kosztów. Klasa GT140 wydaje się być (ze względu na mniejsze prędkości) znakomita także dla osób które chcą się pościgać czysto hobbystycznie, stąd jest szansa iż w Polsce uprawiałoby ją bardzo wiele osób ciesząc przy okazji oczy kibiców, chcących nieco odetchnąć od klasycznego żużla oraz chcących obejrzeć czasem zupełnie inny speedway.