Od ponad dekady istnieje w światowym żużlu klasa „250”, uprawiana już w większości „żużlowych” krajów. Aktualnie są to rozgrywki dla młodzieży w wieku 13-16 lat a najmocniejszymi nacjami są dziś Duńczycy, Szwedzi, Niemcy oraz Polacy.

Klasa ta obecnie mocno się rozwija zarówno na świecie jak i w Polsce a najważniejszymi zawodami jest coroczny finał Indywidualnych Mistrzostwach Świata na żużlu na motocyklach o tej pojemności. W roku ubiegłym aż trzech Polaków (Wiktor Przyjemski, Damian Ratajczak i Paweł Trześniewski) awansowało do finału IMŚ! Najbliżej podium był Przyjemski, zajmując czwarte miejsce.

W naszym kraju przełomowym rokiem dla „dwustupięćdziesiątek” jeśli chodzi o rozwój tej klasy był właśnie rok ubiegły w którym odbył się w Polsce Puchar Ekstaligi, składający się z aż ośmiu rund (wbrew nazwie startowali w nim zawodnicy, reprezentujący wszystkie trzy ligi żużlowe w Polsce). Oprócz tegoż pucharu rozegrano także Indywidualny Puchar Polski, składający się z trzech rund. W tych pierwszych rozgrywkach zwyciężył wspomniany już Wiktor Przyjemski, reprezentujący BTŻ Polonię Bydgosz. W IPP triumfował natomiast Oskar Paluch (Stal Gorzów), syn Piotra Palucha znanego doskonale fanom „czarnego sportu”. Umiejętności tego młodego chłopaka są naprawdę imponujące i trzymajmy kciuki, by zawodnik ten osiągnął w przyszłości wielkie sukcesy bo talent niewątpliwie ma!

Aktualnie posiadamy w Polsce około trzydziestu młodych zawodników w tej klasie i ich liczba rokrocznie zapewne będzie wzrastać. Atmosfera na zawodach tych młodych jeźdźców wśród kibiców jest zazwyczaj bardzo dobra, piknikowa, wolna od klubowego szowinizmu i gorąco polecam każdemu kibicowi żużla takie zawody! Ponadto czasy uzyskiwane podczas biegów przez poszczególnych zawodników są zaledwie o kilka sekund gorsze niż w zawodach w klasycznych „500”, kibic nie ma więc odczucia że ogląda zupełnie inny żużel. Przyszłość klasy „250” wygląda zarówno w Polsce jak i na świecie bardzo obiecująco i jest to niewątpliwie rywalizacja bardzo potrzebna.

Zawody żużlowe w klasie 250 we Wrocławiu: