Klasa „125” jest aktualnie bardzo dobrze rozwinięta w Czechach. W sezonie 2021 odbył się cykl dla czeskich żużlowców startujących na motocyklach o pojemności 125 centymetrów sześciennych, składający się z aż 7 rund. Zawodnicy rywalizowali na „dużych” torach w takich miastach jak Plzeň (dwukrotnie), Pardubice (dwukrotnie), Chabřovice czy Slaný (dwukrotnie).

Oprócz cyklu mistrzowskiego na „dużych” torach przeprowadzono także cykl na minitorach. On także składał się z aż 7 rund a zawody przeprowadzono w Plzeň (2), Pradze, Divišov, Mariańskich Łaźniach oraz Slaný (2). Większość zawodników wystąpiła w obu rywalizacjach co oznacza to, iż niektórzy z nich wystartowali łącznie w aż 14 turniejach!

Rywalizacja na minitorach odbywała się z udziałem 3 zawodników w biegu z uwagi na mniejszą szerokosć torów (punktacja 3,2,1). Warto zaznaczyć iż w cyklu na minitorach większość zawodników startowała na dużych motocyklach z dużymi kołami, wyposażonymi oczywiście w silniki o pojemności 125 centymetrów sześciennych.

Łącznie w sezonie 2021 zaprezentowało się w klasie „125” kilkunastu młodych Czechów. W cyklu zawodów na „dużych” torach zwyciężył Karel Průša, drugi był Petr Marek a trzeci Matéj Fryza. Na minitorach zwyciężył z kolei Fryza, drugi był Průša a trzeci Marek. Ponieważ w obu cyklach wymieniony tercet zawodników znalazł się na podium – można uznać śmiało iż właśnie tych 3 żużlowców najlepiej zaprezentowało się na czeskich torach w klasie „125” w sezonie 2021.

Słowa uznania należą się także oczywiście ich klubom – Karel Průša reprezentował klub AK Slaný, Petr Marek – SC Chabřovice natomiast Matej Fryza – PK Plzeň.

Warto nadmienić iż w kilku rundach cyklu na „dużych” torach wystąpił gościnnie Polak – Maksymilian Pawełczak. Nasz rodak zaprezentował się wręcz wyśmienicie zajmując czterokrotnie pierwsze miejsce i raz miejsce drugie. Jak widać czeska klasa „125” ma się bardzo dobrze.

Różnorodność torów (klasycznych oraz minitorów) a także duża liczba zawodów sprawiają iż nasi południowi sąsiedzi mają dobre warunki do rozwoju sportowego w młodym wieku co powinno w przyszłości zaprocentować.

Zdjęcie media społecznościowe Pilzno (Vojta Sachl)