W dywizji A rozgrywek o speedrowerowe drużynowe mistrzostwo Polski krystalizuje się układ drużyn. Na czele są trzy zespoły, które walczą o zajęcie dwóch pierwszych miejsc. Na trzech kolejnych pozycjach są drużyny, które starają się zająć miejsca 4-5 gwarantujące udział w tegorocznych play-offach.

Stąd emocje w czasie poszczególnych spotkań są ogromne. Często reakcje uczestników wymykają się spod kontroli.

31 maja na stronie Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych opublikowano kolejne orzeczenie Federacyjnego Trybunału Speedrowerowego. Tym razem werdykt dotyczył meczu pomiędzy Śląskiem Świętochłowice a Szawerem Leszno rozegranym 23 maja br. na torze przy Alei Parkowej. Ukarano braci Kielaszewskich oraz kibiców drużyny ze Świętochłowic.

Biorąc pod uwagę etap rozgrywek i walkę o uniknięcie szóstego miejsca w tabeli rozgrywek Dywzji A jest to poważne osłabienie drużyny Szawera Leszno. Zarząd wielkopolskiego klubu ma jeszcze możliwość odwołania się od decyzji FKS.

Poniżej pełna treść komunikatu za strony PFKS:

Orzeczenie Federacyjnego Trybunału Speedrowerowego

Orzeczenie FTS dotyczące wydarzeń podczas meczu CS Superligi Śląsk vs Szawer – strony mają prawo odwołać się od tego orzeczenia do Zarządu PFKS w ciągu 14 dni:

Sprawa nr.1

Po rozpoznaniu sprawy zgłoszonej przez Nikodema Mleka po meczu VI kolejki CS Superligi pomiędzy MS Śląsk Świętochłowice a LKS Szawer Leszno. Federacyjny Trybunał Speedrowerowy  w składzie: Dominik Rzepka, Artur Bujnowski, Marcin Puk, Adam Bożejewicz, Tomasz Włodarczyk. Orzeka:

1. Nałożyć karę 2 miesięcy zawieszenia zawodnika Ksawerego Kielaszewskiego w wszystkich zawodach objętych w ramach rozgrywek PFKS, oraz nakłada zobowiązanie do wpłaty 150zł na cele charytatywne.https://www.siepomaga.pl/ania

2. Nałożenie kary 1 miesiąca zawieszenia zawodnika Huberta Kielaszewskiego w wszystkich zawodach objętych w ramach rozgrywek PFKS, oraz nakłada zobowiązanie do wpłaty 250zł na cele charytatywne.https://www.siepomaga.pl/ania

Uzasadnienie:

Po obejrzeniu zapisu wideo oraz rozmowie z osobami uczestniczącymi w tym wydarzeniu, nie ma cienia wątpliwości że Ksawery Kielaszewski zasługuje na karę zawieszenia, nie możemy pozwalać na zachowania agresywne i prowokacyjne, gdyż burzy to dążenie do promocji naszego sportu w szerszym gronie. Niestety skargi na Ksawerego Kielaszewskiego jak i na Huberta Kielaszewskiego spłynęły po ostatnich dwóch kolejkach, co również przyczyniło się do takiej a nie innej decyzji wydanej przez FTS. Na decyzje zawieszenia Huberta Kielaszewskiego wpłynął fakt iż po ostatniej tzn V Kolejce został on już ukarany naganą co nie zmieniło jego podejścia do prowokowania swoim zachowaniem.

Wpłatę należy dokonać wciągu 14 dni od pojawienia się komunikatu na Stronie PFKS. Potwierdzenie wpłaty przesłać do zarządu PFKS.

Sprawa nr.2 

Po rozpoznaniu sprawy zgłoszonej przez Zarząd LKS Szawer Leszno po meczu VI kolejki CS Superligi pomiędzy MS Śląsk Świętochłowice a LKS Szawer Leszno. Federacyjny Trybunał Speedrowerowy  w składzie: Dominik Rzepka, Artur Bujnowski, Marcin Puk, Adam Bożejewicz, Tomasz Włodarczyk. Orzeka:

1. Przekazanie sprawy sędziowania i próby przeinaczenia wyniku na niekorzyść gości do Centralnego Kolegium Sędziów.

2. Nałożenie na Klub MS Śląsk Świętochłowice Kary w postaci 250zł na cele Charytatywne.https://www.siepomaga.pl/ania

Uzasadnienie:

FTS nie czuje się na siłach aby oceniać sędziowanie, jednocześnie uważamy że sprawami sprawiedliwości sędziowania powinien zająć się CKS. Nałożenie kary na MS Śląsk Świętochłowice spowodowany wulgarnymi odzywkami w stronę Ksawerego Kielaszewskiego przez kibiców miejscowego klubu. Nie możemy pozwalać na wulgarne zachowanie ani zawodników ani kibiców. Wiadomo że nie da rady całkowicie wygasić takich zachowań, ale przynajmniej w pewnym stopniu postarajmy się dążyć do jak najlepszej promocji speedrowera w Polsce.

Wpłatę należy dokonać wciągu 14 dni od pojawienia się komunikatu na Stronie PFKS. Potwierdzenie wpłaty przesłać do Zarządu PFKS