Nadchodzący sezon przynosi kolejne zmiany w speedrowerze. Jako, że do rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski zgłosiło się jedenaście drużyn, postanowiono ligę podzielić na dwie dywizje: A i B. W dniu dzisiejszym przyglądamy się dywizji A, gdzie wystartuje pięć najlepszych ekip z sezonu 2020, a także pierwsza drużyna Szarży Wrocław, która wskoczyła w drodze konkursu, zastępując Mustang Żołędowo. Sezon zapowiada się bardzo ciekawie i w każdej kolejce powinniśmy obejrzeć trzy ciekawe spotkania. Zobaczmy jakich ruchów kadrowych dokonały kluby.

1. MS Śląsk Świętochłowice
Drużynowy Mistrz Polski z sezonu 2020, zapowiada walkę o obronę tytułu. W ostatnich dniach do drużyny powrócił po rocznej przerwie Szymon Kowalczyk. Wiadomo również, że ekipę wzmocni Paul Heard, jednak w tym przypadku z pewnością wiele będzie zależeć od sytuacji związanej z Covid-19 i przelotami między krajami. A co dalej? Możemy jedynie się domyślać, ponieważ drużyna Śląska na obecną chwilę nie informuje o swoich dalszych ruchach kadrowych. Wiadomo, że z drużyny odeszli młodzieżowcy Mateusz Pacek i Kamil Niemiec, którzy postanowili wzmocnić nową drużynę z Wrocławia. Z pewnością jest to duże osłabienie na pozycji U23, ekipy aktualnych Mistrzów Polski. Po ostatnim finałowym spotkaniu, dużo mówiło się o możliwości zmiany barw klubowych przez Dawida Basa, jednak wszystko wskazuje na to, że zostanie on w drużynie, w której się wychował. W Śląsku powinni zostać tacy zawodnicy jak: Kamil Bielica, Marcin Kołata, Kamil Bielaczek, Patryk Bielaczek, Igor Orłowski, Jakub Jajeśniak, czy też Marcel Krzykowski, jednak w jego przypadku na pierwszym miejscu jest żużel i drużyna Kolejarza Opole. Bardzo dużo w grudniu mówiło się o możliwości odejścia Dawida Zająca do drużyny Victoria Poczesna, jednak w tym temacie zrobiła się cisza i chyba możemy się spodziewać, że Dawid również zostanie w ekipie Śląska.

2. KS Aseko Orzeł Gniezno
Po ostatnim meczu ligowym w poprzednim sezonie w ekipie Orła zapanowała cisza, ale była to z pewnością cisza przed burzą, ponieważ w ostatnim czasie w Gnieźnie dzieje się sporo. Są odejścia, ale także i powroty. Z drużyną rozstali się bracia Małeccy, (Michał Małecki i Mariusz Małecki- Omega Ostrów Wlkp.), Jakub Stachowski (Omega Ostrów Wlkp.) i Mateusz Ślęzak (Szarża Wrocław). Póki co zagadką jest to w jakim klubie znajdzie się Wojciech Małecki. Wiadomo, że miał propozycję startów w ekipie Szarży Wrocław, jednak nie zdecydował się na jazdę u beniaminka. W późniejszym czasie był łączony z Omegą Ostrów Wielkopolski, jednak ostatecznie póki co również i tam Wojtka brakuje, ale z pewnością jest on nadal łakomym kąskiem na giełdzie transferowej. Tyle o odejściach, a teraz czas na powroty i wzmocnienia. Do drużyny na pozycji U23 dołączy Mikołaj Reszelewski, który w sezonie 2020 ostatni rok jeździł na pozycji U18. Ekipę Orła wzmocni również Dariusz Bierniewicz, który w poprzednim sezonie startował wspólnie z Mikołajem Reszelewskim w Wirażu Ostrów Wielkopolski. Mamy również też powroty w postaci takich zawodników jak: Radosław Sieradzki, Łukasz Kokott, czy też Bartosz Łaniecki. Prezesowi Pawłowi Woźnemu udało się również zatrzymać: Arkadiusza Szymańskiego, Pawła Kozłowskiego, Michała Nowaka, Łukasza Łanieckiego, ale co najważniejsze Mikołaja Menza, który mimo swojego bardzo młodego wieku jest liderem drużyny. Bardzo gorąco zrobiło się dwa tygodnie temu kiedy Orzeł mógł dokonać hitu transferowego w postaci przejścia z Mustanga Żołędowo, Radosława Morawiaka. Ostatecznie jednak Radek zostaje w swoim klubie.

3. SFC Lwy Avia Częstochowa
W przypadku tej drużyny nie można zacząć inaczej. Po siedmiu latach startów w ekipie trenera Tomasza Pokorskiego, odszedł lider Marcin Szymański, który wraca do miasta w którym się wychował i w nadchodzącym sezonie będzie startować w drużynie Hydro-Bud Szarża Wrocław. Tym samym krokiem postanowił pójść Damian Natoński, który pierwszy sezon w walce o Drużynowe Mistrzostwo Polski, będzie reprezentować nowy klub. Prezes Janusz Danek zatrzymał w ekipie: Piotra Jamroszczyka, Sebastiana Paruzela, Tomasza Włodarczyka, czy też Nikodema Mleka. Zapowiadany powrót jest przez Marcina Jakubiaka, ale także Daniela Ordona. Co z tego wyniknie, to z pewnością dowiemy się w najbliższych miesiącach. W drużynie bez większych zmian będzie na pozycjach juniorskich. Z pewnością wielkim atutem ekipy trenera Pokorskiego jest to, że posiada w swoim składzie dobrych startowców.

4. LKS Szawer Leszno
Na obecną chwilę w ekipie z Wielkopolski, nie mamy większych zmian. Wszystko wskazuje na to, że zostaje cały podstawowy skład z poprzedniego sezonu, a więc powinniśmy zobaczyć takich zawodników jak: Mateusz Ludwiczak, Patryk Kriger, Hubert Kielaszewski, Ksawery Kielaszewski, Bartosz Wojtal, Mikołaj Michalski, czy też Jakub Ignyś przed którym pierwszy rok startów w gronie młodzieżowców. Wiadomo, że póki co jedynym wzmocnieniem na pozycji open jest Piotr Kupczyk. Co dalej? Na obecną chwilę trzeba cierpliwie czekać, czy będą kolejne transfery. Prezes klubu Pani Agnieszka Kielaszewska zapowiadała, że szykuje jeszcze jakieś niespodzianki, a więc możemy się spodziewać, gorącego okresu w Lesznie.

5. TSŻ Schoenberger Toruń
W ekipie z Torunia podstawowym hasłem jest opcja przyszłość. Drużyna stawia na swoich zawodników, a w szczególności na tych najmłodszych co z pewnością może przynieść skutek już w tym sezonie. Piąta drużyna poprzedniego sezonu to z pewnością mieszanka młodości z doświadczeniem, która z pewnością może pozytywnie zaskoczyć w nadchodzącym sezonie. W podstawowym składzie powinniśmy zobaczyć takich zawodników jak: Paweł Cegielski, Marcin Paradziński, Remigiusz Burchardt, Jakub Kościecha, Jakub Sawiński, czy też Kosma Syrkowski. I tutaj kilka słów trzeba powiedzieć o dwójce ostatnich. Są to młodzi zawodnicy, którzy już w poprzednim sezonie pokazali, że stać ich na wiele, więc możemy się spodziewać z ich strony dobrych wyników, a szczególnie w biegach juniorskich. Do Drwęcy Kaszczorek postanowili odejść Borys Wojciechowski i Bartłomiej Sikorski. Do drużyny natomiast wraca po rocznym wypożyczeniu Filip Kowalski.

6. Hydro-Bud Szarża Wrocław
Nowa drużyna na speedrowerowej mapie. Udało im się sprowadzić Indywidualnych Mistrzów Świata w osobach, Marcina Szymańskiego i Bartosza Grabowskiego. Dla popularnego Martineza jest to spełnienie marzeń, że ponownie może jeździć w drużynie ze stolicy Dolnego Śląska,. To właśnie w tym mieście się wychował i to tam stawiał swoje pierwsze kroki. Bartosz Grabowski po sezonie 2019 zapowiadał definitywny koniec kariery i z pewnością nic nie zapowiadało jego powrotu, ale jednak… Z pewnością stać go na to żeby być jednym z liderów drużyny. Mateusz Ślęzak od początku był przy projekcie powstawania drużyny, więc nie mogło go zabraknąć. Mówi się, że jeśli w przypadku tego zawodnika wszystko zagra w 100%, to może być to jego najlepszy sezon w karierze, a z pewnością ma ku temu możliwości. Kolejne wzmocnienie to Damian Natoński, który postanowił pierwszy raz zmienić tak na poważnie barwy klubowe. Jak wpłynie na Damianka zmiana barwy klubowych? Przekonamy się w najbliższych miesiącach. Menadżer Michał Szmaj z pewnością będzie miał znakomitych zawodników na pozycji U23, w postaci Mateusza Packa i Kamila Niemca, którzy postanowili odejść z ekipy aktualnych Drużynowych Mistrzów Polski. Wspomniana dwójka z pewnością daje duże pole manewru taktyczne. Mamy również Damiana Wojczyńskiego i Macieja Ganczarka, których też z pewnością powinniśmy zobaczyć w składzie. Są również i juniorzy Wiktor Czerwiński i Paweł Szkudlarek. Przed tym pierwszym ostatni rok startów jako junior. Jeśli jego nastawienie do speedrowera będzie odpowiednie możemy się spodziewać dobrych wyników. Przed Pawłem sezon nowego wyzwania. Mimo, że w tym roku skończy 14 lat, postanowił dać sobie szanse w nowym klubie. Jest to z pewnością młody talent, ale według zapewnień działaczy klubu, ten rok ma poświęcić na jazdę bez presji.

Wszystko wskazuje na to, ze czeka nas bardzo ciekawy sezon. Na dzień dzisiejszy ciężko wytypować zdecydowanego faworyta do złota, czy też ekipę, która zajmie ostatnie miejsce. Wielkie emocje czekają nas już od 11 kwietnia, kiedy będziemy mieć wielkie rozpoczęcie sezonu.

Fotografia tytułowa: Dorota Wiśniewska Amatorska Fotografia Sportowa