3 grudnia 2005 r w wieku 66 lat zmarł Karol Peszke. Peszke był wychowankiem Górnika Rybnik i przez całą, trwającą 16 lat karierę reprezentował klub z Rybnika.

Zajmuje (wspólnie z Joachimem Majem) drugie miejsce na liście najbardziej utytułowanych zawodników Drużynowych Mistrzostw Polski. W swoim dorobku ma 14 medali: 10 złotych i po dwa srebrne i brązowe medale. W swoich osiągnięciach z drużyną jest lepszy od Tomasza Golloba, który co prawda ma na swoim koncie 16 medali DMP, ale tylko siedem złotych (ponadto 3 srebrne i 6 brązowych). Startując na żużlu w DMP w latach 1959 – 1973 tylko w dwóch sezonach nie zdobył medalu mistrzostw Polski. W 1960 r Górnik Rybnik zajął 5  miejsce w rozgrywkach o DMP na żużlu. A w ostatnim sezonie startów Karola Peszke w 1973 r. ROW w DMP zajął czwarte miejsce. Z 12 złotych medali DMP rybnickiej drużyny (zdobytych w latach 1956 – 1972 tylko dwa nie były udziałem Karola Peszke.

Przez całą swoją karierę występowął na torach I ligi walcząc (skutecznie) o tytuły DMP. Najwyższą średnią Karol Peszke osiągnął w 1962 r. Wówczas wystąpił w 14 meczach, w których odjechał 51 biegów osiągając średnią na bieg 1,98 pkt./bieg. Wtedy też zdobył jeden komplet punktów.

W całej karierze Karol Peszke wystąpił w 151 meczach rybnickiej drużyny. Pod taśmą startową stanął 517 razy. Zdobywając łącznie 622,5 pkt. Oraz 143 bonusy, uzyskał średnią 1,481 pkt./bieg. Jego średnia meczowa to 4,123 pkt./mecz.

Karol Peszke nie osiągał oszałamiających wyników indywidualnych. Do najważniejszych jego osiągnięć należy zaliczyć dwukrotny udział w finałach IMP. Najlepsze miejsce zajął w 1962 roku w Rzeszowie, gdzie z czterema punktami był trzynasty. W drugim swoim finale IMP w 1967 r. w Rybniku był rezerwowym i ani razu nie wyjechał na tor.

W rybnickiej drużynie startował wspólnie z legendami Górnika/ROWu: Antonim Woryną, Andrzejem Wyglendą, Joachimem Majem czy Stanisławem Tkoczem. Z wyżej wymienionych tylko Stanisław Tkocz ma jeden złoty medal więcej od Karola Peszke.

Po zakończeniu kariery Karol Peszke nie zerwał z żużlem. W późniejszych latach pełnił na stadionie w Rybniku funkcję kierownika parku maszyn oraz chronometrażysty.

Szerzej o bohaterze dzisiejszego artykułu pisaliśmy w tekście: Karol Peszke mistrz w drużynie .

Karol Peszke