We środę 6 października rozegrano piątą i ostatnia rundę tegorocznej edycji Pucharu Niziołków.

Zawody są przeznaczone dla dzieci od 3 do 12 roku życia i odbywają się w dwóch kategoriach wiekowych młodszej – do 6 roku życia włącznie oraz starczej dla dzieci od 7 lat wzwyż.

Ostania runda odbyła się na torze który po dość intensywnych opadach deszczu był dość przyczepny, ale bezpieczny. Słowa uznania należą się Michałowi Szmajowi oraz prezesowi Adrianowi Kocurowi. Dzięki ich zaangażowaniu w przygotowanie toru (i nie tylko) do zawodów, rywalizacja Szarżaków we środę mogła odbyć się bez przeszkód.

Już przed ostatnia rundą Pucharu Niziołków znani byli zwycięzcy w obu grupach wiekowych. Byli nimi Kacper Budziński wśród młodszych i Tomasz Góral wśród starszych dzieci. W tej młodszej kolejność na drugim i trzecim stopniu podium miała się rozstrzygnąć pomiędzy Dawidem Mutorem a Antonim Góreckim.

Wśród starszych drugie miejsce przed ostatnim turniejem miał zapewnione Jan Bujnowski. O trzecią pozycję walczyli w ostatnim turnieju Jan Pleśniak i Wojciech Kowalski.

Środowe zawody żaków mogły się podobać. Dzieci twardo walczyły na dystansie, a w paru wyścigach o kolejności na mecie decydowały dosłownie centymetry. Widać było ogromną ambicję i zaangażowanie Szarżaków uczestniczących w Pucharze Niziołków.

W grupie młodszej bardzo dobrze zaprezentowała się Martyna Tworzydło, po raz pierwszy uczestnicząca w rywalizacji żaków. Na dystansie nabierała dużej szybkości i potrafiła wyprzedzać swoich kolegów. Jednak pechowo zakończył się dla niej bieg półfinałowy. Będąca na drugim miejscu (zapewniającym udział w finale) Martyna na ostatnim wirażu miała uślizg tylnego koła i upadła wprost pod jadącego za nią Antoniego Góreckiego, który najechał na leżącą koleżankę. Na szczęście obyło się bez poważniejszych konsekwencji.

Bardzo dobrze dysponowany był tego wieczoru Piotr Szlachtowicz. Do finału awansował z kompletem zwycięstw. Jednak w biegu decydującym o zwycięstwie na starcie spadła mu noga z pedału i musiał przebijać się na czoło stawki z czwartego miejsca. Dystansu wystarczyło na to by zająć drugie miejsce.

Zwyciężył Kacper Budziński, który wygrał pięć rund tegorocznego Pucharu Niziołków.W finale trzeci do mety dotarł Dawid Mutor i dało mu to drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Czwarty Antoni Górecki ostatecznie był trzeci w całym cyklu.

Wyniki V turnieju Pucharu Niziołków – Młodsi:

1. Kacper Budziński 15 pkt (4,4,3,4) + 1 m w finale
2. Piotr Szlachtowicz 16 pkt (4,4,4,4) + 2 m w finale
3. Dawid Mutor 14 pkt (4,3,4,3) + 1 m w półfinale + 3 m w finale
4. Antoni Górecki 12 pkt (2,4,2,4) + 2 m w półfinale + 4 m w finale
5. Dominik Matuszak 12 pkt (3,2,4,3) + 3 m w półfinale
6. Martyna Tworzydło 12 pkt (3,3,3,3) + 4 m w półfinale
7. Marcel Tworzydło 10 pkt (2,3,3,2)
8. Tomasz Gregorczyk 9 pkt (3,2,2,2)
9. Róża Mutor 8 pkt (2,2,2,2)

Start do finałowy biegu młodszych Szarżaków:

Rywalizacja w grupie starszej była nie mniej zacięta niż dzieci młodszych. W zasadniczej części zawodów dominowali Tomasz Góral i Jan Bujnowski, jednak zarówno Kacper Kijkowski jak i Wojciech Kowalski bardzo mocno dali się we znaki bardziej doświadczonym kolegom. W kilku biegach o poszczególnych miejscach na mecie decydowały ostatnie metry. W swoim czwartym starcie Janowi Bujnowskiemu spadła noga z pedału i w efekcie zdobył jeden punkt.

Jan Pleśniak zajmując czwarte miejsce w półfinale stracił szansę na brąz w końcowej klasyfikacji Pucharu Niziołków. Ostatecznie zawody starszych żaków, z kompletem zwycięstw, wygrał Tomasz Góral przed Janem Bujnowskim i Kacprem Kijkowskim. Czwarty był Wojciech Kowalski, który ostatecznie w klasyfikacji generalnej Pucharu Niziołków był 3.

Wyniki V turnieju Pucharu Niziołków – Starsi:

1. Tomasz Góral 16 pkt (4,4,4,4) + 1 m w finale
2. Jan Bujnowski 13 pkt (4,4,4,1) + 2 m w finale
3. Kacper Kijkowski 10 pkt (3,3,3,1) + 1m w półfinale + 3 m w finale
4. Wojciech Kowalski 13 pkt (3,3,3,4) + 2 m w półfinale + 4 m w finale
5. Bernard Koziura 8 pkt (1,2,2,3) + 3 m w półfinale
6. Jan Plesniak 8 pkt (2,2,2,2) + 4 m w półfinale
7. Artur Dardziński 7 pkt (2,1,1,3)
8. Maks Grzegorczyk 5 pkt (1,1,1,2)

Start do finałowy biegu starszych Szarżaków:

Czołówka klasyfikacji generalnej pucharu Niziołków – Młodsi:
1. Kacper Budziński,
2. Dawid Mutor
3. Antoni Górecki

Czołówka klasyfikacji generalnej pucharu Niziołków – Starsi:
1. Tomasz Góral
2. Jan Bujnowski
3. Wojciech Kowalski