Już w najbliższą sobotę, dnia 15 stycznia poznamy pełną stawkę uczestników Indywidualnych Mistrzostw Świata w wyścigach motocyklowych na lodzie. Tego dnia w szwedzkim Örnsköldsvik odbędzie się Runda Kwalifikacyjna IMŚ z której najlepsza ósemka zawodników startować będzie w cyklu.

Oprócz ósemki najlepszych zawodników z Örnsköldsvik w cyklu IMŚ wystartują: Dinar Walejew (Rosja) – aktualny Indywidualny Mistrz Świata oraz zawodnicy, którzy otrzymali „dzikie karty” na cały cykl a są nimi: Daniił Iwanow (Rosja), Dmitrij Kołtakow (Rosja), Martin Haarahiltunen (Szwecja), Franky Zorn (Austria), Jasper Iwema (Holandia) oraz Johann Weber (Niemcy).

W zawodach wystąpi nasz reprezentant – Michał Knapp. Przed Polakiem w sobotę stoi życiowa szansa ale jednocześnie piekielnie trudne zadanie awansu do elity. Problemem naszego reprezentanta jest permanentny brak możliwości regularnych treningów w Polsce, wyjazdy do Rosji lub Skandynawii są natomiast na chwilę obecną zbyt kosztowne.

Oby ambitny zawodnik zdołał znaleźć większą liczbę sponsorów i zgromadzić w przyszłości większy budżet – wówczas jego możliwości sportowego rozwoju na pewno wzrosną. W sobotę trzymajmy kciuki bardzo mocno za Polaka, by w tej jakże silnej stawce zawodników sprawił wielką niespodziankę.

Faworytami zawodów są niewątpliwie obaj Rosjanie i brak awansu któregokolwiek z nich do cyklu byłby wielką sensacją. Szkoda, iż w sezonie obecnym odbędzie się tylko 6 rund mistrzowskich i tylko 1 Runda Kwalifikacyjna, oby w kolejnych latach zawodów tych było znaczenie więcej.

Wielka szkoda iż w terminarzu ponownie nie ujrzymy światowej „drużynówki”. Oby rywalizacja ta powróciła w przyszłości, miała ona dość spore tradycje gdyż rozgrywano ją przez około 4 dekady.

Lista startowa zawodów:
1. Harald Simon (Austria)
2. Nikita Bogdanow (Rosja)
3. Franz Mayerbüchler (Niemcy)
4. Jimmy Olsén (Szwecja)
5. Ove Ledström (Szwecja)
6. Andrej Diviš (Czechy)
7. Jo Saetre (Norwegia)
8. Aki Ala-Riihimäki (Finlandia)
9. Niek Schaap (Holandia)
10. Michał Knapp (Polska)
11. Benedikt Monn (Niemcy)
12. Jimmy Hörnell (Szwecja)
13. Max Koivula (Finlandia)
14. Lukáš Hutla (Czechy)
15. Jiří Wildt (Czechy)
16. Dmitrij Chomicewicz (Rosja)
17. Niclas Svensson (Szwecja)
18. Joakim Söderström (Szwecja)

Kalendarz Indywidualnych Mistrzostw Świata 2022:
15 stycznia – Runda Kwalifikacyjna – Örnsköldsvik (Szwecja)
12-13 lutego – 1 i 2 finał – Togliatti (Rosja)
12-13 marca – 3 i 4 finał – Inzell (Niemcy
2-3 kwietnia – 5 i 6 finał – Heerenveen (Holandia)