Przez dwa dni w Sanoku toczyć się będzie rywalizacja o medale European Individual Ice Speedway Championship. Na torze „Błonie” spotkamy się 25 i 26 lutego – start pierwszego wyścigu o godzinie 14.00 zarówno w sobotę jak i niedzielę. Na zawody zapraszają FIM Europe, Polski Związek Motorowy oraz Urząd Miasta Sanoka i Speedwayevents.pl.

Ice Speedway wrócił przed rokiem do Sanoka z przytupem. Po ośmiu latach przerwy znów ścigano się na torze „Błonie”, gdzie odbył się pierwszy z dwóch turniejów finałowych Indywidualnych Mistrzostw Europy, a także rywalizowano o Puchar Burmistrza Sanoka. W tym sezonie odbędzie się już tylko walka o medale. I to w klasycznym wydaniu dwudniowym, a o ostatecznej kolejności zdecyduje łączna suma punktów, wywalczona w obu turniejach. Mistrzowskiego tytułu bronił będzie Austriak Harald Simon, który przed rokiem wyprzedził w klasyfikacji generalnej Lucę Bauera (Włochy) i Jimmiego Olsena (Szwecja).

W Sanoku walka o medale Indywidualnych Mistrzostw Europy miała już miejsce także w sezonie 2008, później odbyły się też Drużynowe Mistrzostwa Świata i kilka turniejów towarzyskich Sanok Cup. Dzięki temu to podkarpackie miasto śmiało można nazwać kolebką ice speedwaya w naszym kraju. 

European Individual Ice Speedway Championship odbędą się w Polsce już po raz czwarty z rzędu. Nasz kraj tradycyjnie będzie reprezentował Michał Knapp, który z roku na rok pnie się w górę, jeśli chodzi o europejską hierarchię. W 2020 roku był trzynasty, rok później dwunasty, a ostatnio jedenasty w klasyfikacji generalnej.

Austriacka federacja motocyklowa (AMF) otrzymała na Indywidualne Mistrzostwa Europy w ice speedwayu miejsca dla dwóch zawodników. Pierwsza nominacja powędrowała do obrońcy tytułu – 55-letniego Haralda Simona. Druga dla lubianego w Polsce 52-letniego Franka Zorna, który właśnie w Sanoku wywalczył złoto w 2008 roku. Reprezentacja Austrii to zdecydowanie najbardziej doświadczona ekipa, spośród tych, które zjawią się na torze Błonie w ostatni weekend lutego.

Harald Simon to obecnie panujący Indywidualny Mistrz Europy, który w Sanoku będzie miał okazję powtórzyć swój największy w dotychczasowej karierze sukces. Ten 55-latek bardzo dobrze w ubiegłym roku prezentował się również w Indywidualnych Mistrzostwach Świata. Jednak sprawa związana z brakiem otrzymania wizy na rundy odbywające się w Rosji, przekreśliła jego szanse na podium. Jak sam mawia – niemożliwe nie istnieje – i to właśnie będzie chciał udowodnić w Sanoku! Z pewnością będzie należał do największych faworytów tegorocznych zmagań specjalistów od ice speedwaya.

Drugi z reprezentantów Austrii – Franky Zorn jest jednym z najbardziej znanych zawodników na świecie. Również w Polsce, gdyż to właśnie on, w roku 2008 w Sanoku, wywalczył tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. W zeszłorocznych zmaganiach w walce o tytuł najlepszego zawodnika na Starym Kontynencie, podczas pierwszej rudny w Sanoku, musiał wycofać się po trzech rozegranych wyścigach z powodu kontuzji. Nie wystąpił w drugiej rundzie w Tomaszowie Mazowieckim, co dało mu ostatecznie 14 pozycję. Mimo tego, że w tym roku również nie omijają go urazy, będziemy mogli zobaczyć go na torze w Sanoku. Z pewnością przyjedzie pełen motywacji do tego, by stanąć na podium.

Bilety na zawody, w których wezmą udział reprezentanci dziesięciu europejskich państw, dostępne są w serwisie ebilet.pl oraz na stronie bilety.speedwayevents.pl/