Joachim Piechaczek urodził się 6 marca 1964 w Komprachcicach niedaleko Opola. Oczywistym było więc, iż Joachim interesował się sportem żużlowym. Jednak jego droga do zostania zawodnikiem nie była prosta.

Do opolskiej szkółki żużlowej trafił pod koniec maja 1983 roku, mając dziewiętnaście lat. Jednak już w październiku został powołany do wojska. Po opuszczeniu murów jednostki wznowił treningi.

W maju 1986 roku, w wieku 22 lat, zdał egzamin na żużlową licencję, stając się od razu seniorem. Nie miał więc szans na sukcesy w kategorii juniorów. W tym samym roku zadebiutował w najwyższej klasie rozgrywek ligowych w Polsce w barwach opolskiej drużyny. Dokładnie było to 28 września 1986 roku w meczy XVII rundy zmagań o DMP w meczu wyjazdowym w Torunia. Wówczas Piechaczek w jednym starcie nie zdobył żadnego punktu. W ostatnim meczu sezonu 86, 5 października wystąpił w dwóch biegach podczas potyczki Kolejarza z Polonią Bydgoszcz w Opolu. Po upadku w pierwszym swoim starcie, w drugim dojechał do mety na trzeciej pozycji zdobywając swój pierwszy i jedyny punkt w karierze podczas startów w najwyższej klasie rozgrywek ligowych w Polsce. Kolejarz w sezonie 1986 spadł do ówczesnej drugiej ligi. Łącznie przez dwa sezony startów w opolskiej drużynie wystąpił w raptem trzech ligowych spotkaniach i czterech biegach. Zdobył po jednym punkcie w każdym z tych sezonów.

W 1988 roku postanowił przenieść się do reaktywowanej wówczas drużyny z Krosna. Miał tam okazję do częstszych startów, czego efektem był stały progres wyników. W 1991 roku z powodów rodzinnych na żużlowych torach pojawiał się sporadycznie. W następnym sezonie miało się to zmienić. Niestety w przedsezonowym sparingu doznał ciężkich obrażeń oka i kości twarzy, co uniemożliwiło mu powrót do czynnego uprawiania żużla.

Najlepszy sezon odjechał w 1990 roku. Wówczas wystartował w 14 meczach drużyny z Krosna. Odjechał 46 biegów i zdobył z bonusami 72 punkty. Dało mu to średnią 1,565 pkt/bieg.

Cała kariera Joachima Piechaczka trwała zaledwie 6 lat, z czego przez trzy sezony (dwa pierwsze w Opolu i ostatni w 1991 roku w Krośnie) odjechał tylko pięć biegów.

Łącznie w 43 biegach 157 razy stanął pod taśmą startową. Zdobył 191 punktów i 23 bonusy. Dało mu to średnią z całej kariery 1,363 pkt/bieg.

Po zakończeniu kariery prowadził firmę wytwarzającą akcesoria do motocykli żużlowych. Pracował też w straży pożarnej w Krośnie.

Zaangażował się też w politykę i wspólnie z byłym żużlowcem z Krosna – Ireneuszem Kwiecińskim w 2014 roku startował w wyborach samorządowych z partii Krośnieńskie Forum Samorządowe.

Źródło: kolejarzopole.pl, krosno24.pl

Zdjęcia: kolejarzopole.pl oraz fb Genealogia Krośnian