W sobotę 29 stycznia, Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego powołał 12 zawodników, którzy występować będą w Żużlowej Reprezentacji Polski w 2022 roku.

To spora zmiana w porównaniu z sezonem 2021, kiedy to Rafał Dobrucki podzielił kadrę na trzy grupy: seniorzy, juniorzy, U23 i powołał łącznie 28 zawodników.

Pod „dowództwem” Dobruckiego, polska kadra wywalczyła w 2021 roku drużynowo 5 medali – 2 złote (DMŚJ, DME U23) oraz 3 srebrne (SON, MEP, MEP U19).

W kadrze nie mogło zabraknąć wszystkich zawodników, którzy będą reprezentować Polskę w cyklu Speedway Grand Prix. Obok wicemistrza świata 2021, Bartosza Zmarzlika oraz czwartego zawodnika świata, Macieja Janowskiego, Rafał Dobrucki powołał powracającego do cyklu IMŚ, srebrnego medalistę z 2017 roku, Patryka Dudka oraz sensacyjnego triumfatora SGP Challenge z Żarnowicy, Pawła Przedpełskiego.

Jedynym seniorem spoza „czwórki z Grand Prix” jest Dominik Kubera, który w zeszłym sezonie wyśmienicie zaprezentował się w mistrzostwach świata, startując najpierw jako „dzika karta”, a później zastępując kontuzjowanego Martina Vaculika.

Oprócz reprezentacji seniorskiej, Dobrucki powołał siedmiu juniorów, wśród których mamy jednego debiutanta. To bydgoszczanin, Wiktor Przyjemski, który przebojem wdarł się do eWinner 1 Ligi i w pierwszym sezonie startów przekonał do siebie selekcjonera kadry.

Oprócz Przyjemskiego na liście widnieją nazwiska medalistów Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów z 2021 roku, Jakuba Miśkowiaka (złoto) oraz Wiktora Lamparta (brąz).

Listę młodzieżowców uzupełniają: Mateusz Cierniak, Bartłomiej Kowalski, Mateusz Świdnicki oraz Damian Ratajczak.

Warto podkreślić, że Zarząd Główny PZM powołał również kadrowiczów do lodowej i longtrackowej odmiany speedwaya. Ponownie do kadry ICE Speedway powołanie otrzymał Michał Knapp, a z Orłem na piersi w zawodach Long Track jeździł będzie Stanisław Burza.

Rafał Dobrucki podkreśla w rozmowach, że skład kadry seniorów nie jest zamknięty i nie wyklucza, że w trakcie sezonu dojdą kolejni zawodnicy. W kadrze seniorów jest dwóch zawodników Apatora Toruń i po jednym żużlowcu ze Sparty Wrocław, Stali Gorzów i Motoru Lublin. W kadrze juniorów jest po dwóch przedstawicieli Motoru Lublin i Włókniarza Częstochowa oraz po jednym ze Sparty Wrocław, Unii Leszno i Polonii Bydgoszcz.

Seniorzy:
Patryk Dudek
Dominik Kubera
Maciej Janowski
Paweł Przedpełski
Bartosz Zmarzlik

Juniorzy:
Mateusz Cierniak
Bartłomiej Kowalski
Wiktor Lampart
Jakub Miśkowiak
Wiktor Przyjemski
Damian Ratajczak
Mateusz Świdnicki

Ice Speedway:
Michał Knapp

Long track:
Stanisław Burza

Źródło: PZM