Jak podaje oficjalna strona PZM Rafał Dobrucki zastąpi Marka Cieślaka w roli szkoleniowca Żużlowej Reprezentacji Polski. Leszczynianin poprowadzi kadry seniorów oraz juniorów. Kontrakt będzie obowiązywał przez najbliższe dwa lata.

– Bardzo jest mi miło poinformować, że w dniu wczorajszym (15.12.br – redakcja) na Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego, zapadła jednogłośna decyzja o tym, że Rafał Dobrucki obejmie obowiązki trenera kadry Żużlowej Reprezentacji Polski seniorów i juniorów – powiedział Piotr Szymański podczas konferencji online, która została zorganizowana przez Żużlową Reprezentację Polski. To była bardzo łatwa decyzja do podjęcia. Wraz z prezesem związku, Michałem Sikorą oraz z Rafałem ustaliliśmy, że pierwsza umowa będzie obowiązywała przez dwa lata.

– Jak wszyscy Państwo wiecie, Rafał Dobrucki jest trenerem kadry juniorów od 2012 roku. Ta współpraca układa się bardzo dobrze. Wyniki są na wysokim poziome, mam nadzieję, że również Rafał jest zadowolony z naszej dotychczasowej współpracy. To naturalna kolej rzeczy, że to właśnie Rafał zastąpi Marka Cieślaka, jako trener Żużlowej Reprezentacji Polski.

Rafał Dobrucki urodził się 27 grudnia 1976 roku. Pasję do sportu żużlowego odziedziczył po ojcu Zdzisławie, który w trakcie kariery zdobył m.in złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Polski w 1976 roku oraz brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata.

– Bardzo dziękuję za tę nominację. To przyjemność oraz zaszczyt móc pracować z najlepszą żużlową reprezentacją na świecie. Zdaję sobie sprawę z tego, jakie oczekiwania wiążą się z tą posadą, mając takie wsparcie jestem pewien, że będziemy mogli cieszyć się z osiąganych wyników. Zmagania kadry A to zupełnie inny kaliber. Trzeba się do nich bardzo dobrze przygotować i myślę, że to się uda. – powiedział Rafał Dobrucki, po nominacji na trenera kadry żużlowców.

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, nowy trener powoła kadrę, która reprezentować będzie Żużlową Reprezentację Polski w 2021 roku.

– 23 grudnia zostanie przedstawiona kadra Żużlowej Reprezentacji Polski na przyszły rok.

Nowy trener reprezentacji Polski swoją karierę żużlową rozpoczął w Polonii Piła. Podczas swojej kariery żużlowej reprezentował barwy Polonii Piła (1993 – 2002), Unii Leszno (2003 – 2006), Stali Rzeszów 2007, oraz Falubazu Zielona Góra (2008 – 2011). Startował też w lidze szwedzkiej (2003 – 2011) w barwach następujących klubów: Kaparna Goeteborg, Hammarby Sztokholm, Piraterna Motala, oraz w lidze angielskiej (2004): w Oxford Cheetahs.
Za jego największe sukcesy odniesione na torze należy uznać srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów zdobyty w Mseno (Czechy) w 1997 r., dwa brązowe medale Indywidualnych Mistrzostw Polski (1995 r. Wrocław, oraz 2010 r. Zielona Góra) oraz trzy złote medale Drużynowych Mistrzostw Polski zdobyte z Polonią Piła (1999) oraz dwukrotnie z Falubazem Zielona Góra (2009 oraz 2011).
W kwietniu 2012 r. na zielonogórskim torze odbył się pożegnalny turniej „Koniec wyścigu Rafała Dobruckiego”. Od 2012 r.przez trzy lata były żużlowiec był trenerem Falubazu, zastępując na tym stanowisku, tak jak obecnie, w przypadku kadry seniorów, Marka Cieślaka. W tym samym roku przejął też obowiązki selekcjonera reprezentacji Polski juniorów. W sezonach 2017-18 był trenerem Sparty Wrocław.

Dobrucki, prowadząc przez 8 lat kadrę Żużlowej Reprezentacji Polski Juniorów, zdobył 18 medali mistrzowskich.

Źródło: PZM