Dziś mija 26 lat od śmierci Jerzego Błocha. Były zawodnik Sparty Wrocław zmarł 1 września 1997 roku, przeżywszy 70 lat.

Błoch urodził się 24 sierpnia 1927 roku w Poznaniu. Po wojnie jego rodzina zamieszkała na krótko we Wrocławiu. Możemy o tym przeczytać we wspomnieniach jednego z młodych wówczas mieszkańców (warszawa.naszemiasto.pl z 27 listopada 2014 roku):

Odkąd sięgam pamięcią, czyli będąc kilkuletnim dzieckiem, kiedy mieszkałem wśród gruzów we Wrocławiu, sąsiadem naszym był Jerzy Błoch. Uprawiał on żużel w Sparcie – Wrocław. Na podwórzu rozbierał i składał swojego rumaka, a potem ostro dodawał gazu. Zapraszał mnie i moich rodziców na mecze, w których występował.
Później sąsiedzi wyprowadzili się do Zielonej Góry, a my do Leśnicy. Rodzice moi odwiedzali od czasu do czasu Zieloną Górę. Raz nawet mnie zabrali. Ale wybrali się też (ale już sami) na winobranie. Później opowiadali swoje wrażenia.

Czyli jak podaje wiele źródeł – jeden z prekursorów żużla w Zielonej Górze – Jerzy Błoch z żużlem miał do czynienia już we Wrocławiu, zanim trafił do winnego grodu.

Speedway w Zielonej Górze powstał w 1946 roku w Milicyjnym Klubie Sportowym.

Na początku 1947 roku żużlowcy i motocykliści przeszli pod skrzydła Motoklubu Unii Poznań, tworząc w Zielonej Górze filię tego klubu. W latach 1946-1954 w Zielonej Górze istniała sekcja motocyklowa, której zawodnicy startowali w wyścigach żużlowych lub motocyklowych. Od 1948 roku w miejsce wycofanego ZZK Poznań drużyna Unii, a później Stali Zielona Góra, rywalizowała w Poznańskiej Lidze Okręgowej. Najsłynniejszym zawodnikiem zielonogórskiej drużyny był wówczas Jerzy Błoch, który w barwach klubu z grodu Bahusa stawiał pierwsze kroki oraz osiągał pierwsze sukcesy na żużlowym torze.

W 1948 roku jeden z trójmeczy PLO był jednocześnie pierwszym spotkaniem derbowym zespołów z Zielonej Góry i Gorzowa, a potyczka zakończyła się remisem. Pod koniec sezonu rozegrano prestiżowy wówczas turniej o Puchar Winobrania.

Jerzy Błoch kilkukrotnie bił rekordy toru żużlowego stadionu przy ulicy Wrocławskiej w Zielonej Górze, min:

28 08.1949 podczas meczu PLO – 2.20,0 (tor długości 400 metrów, czas na 5 okrążeń) – Jerzy Błoch w barwach klubu Unia Zielona Góra.

13.08.1950 – 1.44,1 (długość toru 417 metrów, dystans 4 okrążenia) już jako zawodnik Stali Zielona Góra;

28.08.1950 r – 1.41,2

Przez dwa sezony w latach 1951-1952 Jerzy Błoch startuje w Stali Ostrów Wlkp.

Do Wrocławia wraca w 1953 roku i od tego też roku reprezentuje barwy Spójni Wrocław (później Ślęzy i Sparty) w rozgrywkach o drużynowe mistrzostwo Polski. W 1959 roku Sparta spada do drugiej ligi. W 1961 Błoch ponownie rywalizuje w najwyższej lidze żużlowej w Polsce, aż do zakończenia swojej długiej kariery w 1965 roku, w wieku 38 lat.

Błoch we Wrocławiu startował z takimi zawodnikami jak Rudolf Filip, Henryk Kałuża, Andrzej Domiszewski, Konstanty Pociejkowicz, Tadeusz Teodorowicz, Alojzy Frach, Adolf Słaboń, czy Zygmunt Antos.

Jerzy Błoch był solidnym ligowcem. Największym sukcesem zawodnika Sparty Wrocław było zakwalifikowanie się w 1956 roku do turniejów finałowych indywidualnych mistrzostw Polski. Jerzy Błoch zwyciężył w zawodach eliminacyjnych IMP, które rozegrano 3 czerwca 1956 roku na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Była to jednocześnie rywalizacja o Puchar Ziem Zachodnich.

Niestety turnieje w Rzeszowie, Lesznie i Bydgoszczy nie poszły po myśli Błocha. Najlepsze, dziesiąte miejsce zajął w Bydgoszczy. Ostatecznie  w IMP sezonu 1956 został sklasyfikowany na 14 pozycji. Do klasyfikacji końcowej zaliczano wszystkie trzy turnieje.

W barwach wrocławskiego klubu zdobył cztery srebrne (1954, 1956, 1957, 1958) oraz trzy brązowe (1953, 1955, 1963) medale drużynowych mistrzostw Polski.

Na obozach szkoleniowych trenował obok takich znakomitości, jak Alfred Smoczyk i Józef Olejniczak. Był pierwszym zawodnikiem z Zielonej Góry, który przebił się do grona ekstraligowych żużlowców lat 50.

Jeden z pionierów zielonogórskiego żużla – Jerzy Błoch, pierwszy żużlowy idol Zielonej Góry spoczywa na cmentarzu komunalnym w dzielnicy Jędrzychów.

We Wrocławiu – mimo – wielu lat startów w tamtych, pionierskich czasach żużla, większą popularnością cieszą się inni zawodnicy.

Mimo to Jerzy Błoch znajduje się wśród 30 najlepszych  zawodników Sparty wszechczasów, jeśli chodzi o ilość zdobytych punktów w rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Polski.

W 121 meczach (i 13 sezonach w Sparcie) wystartował w 428 biegach. Zdobył w sumie 496,5 pkt.

Źródła: Zuzel.falubaz.com,  zuzel.zgora.pl, echogorzowa.pl, warszawa.naszemiasto.pl, Sparta.wroclaw.pl