2005 rok był jedenastym z kolei, w którym by wyłonić indywidualnego mistrza świata na żużlu rozgrywano cykl turniejów Speedway Gran Prix. W sezonie 2005 15 żużlowców zmagało się o tytuł Mistrza Świata podczas 9 rund.

Od tego roku zmieniono zasady rozgrywania zawodów Grand Prix. Zmieniono tabelę biegową na dwudziestobiegówkę. Poprzednio rywalizowało 24 żużlowców i gdy jedni odpadali z turnieju, inni dopiero rozpoczynali rywalizację. W każdej rundzie startuje 15 stałych zawodników i jeden z tzw. „dziką kartą” (zawodnik z kraju organizatora) oraz dwóch tzw. „rezerwy toru”. Po zasadniczej części (po 20 biegach), ośmiu najlepszych przystępuje do biegów półfinałowych, a następnie do finału. Uczestnicy finału do klasyfikacji generalnej otrzymują kolejno 25, 20, 18 i 16; pozostali zawodnicy otrzymują tyle punktów, ile zgromadzili w swoich wcześniejszych startach.

14 maja 2005 roku w Eskilstunie po raz pierwszy rywalizowano w ramach cyklu Speedway Grand Prix. Były to drugie zawody SGP w 2005 roku, a jedenaste w historii o Wielką Nagrodę Szwecji.

Stawkę 15 stałych uczestników Grand Prix uzupełnili: z dziką kartą Rune Holta, natomiast rezerwę toru stanowili Mikael Max oraz Peter Nahlin.

Kontuzjowanego Jarosława Hampela zastąpił pierwszy rezerwowy cyklu Kenneth Bjerre.

Grand Prix Szwecji wygrał Jason Crump. Lider klasyfikacji, Tony Rickardsson zajął drugie miejsce. W finale wystąpili także Bjarne i Nicki Pedersen.

Dobry występ zanotował Kenneth Bjerre (występ w półfinale), który w GP zastępował kontuzjowanego Jarosława Hampela.

Polacy wypadli słabo: Tomasz Gollob był 10 a Tomasz Chrzanowski 13.

Wyniki Grand Prix Szwecji, Eskilstuna 14 maja 2005 roku:
1. Jason Crump (Australia) – 25 pkt.
2. Tony Rickardsson (Szwecja) – 20
3. Bjarne Pedersen (Dania) – 18
4. Nicki Pedersen (Dania) – 16
5. Leigh Adams (Australia) – 13
6. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 8
7. Hans Niklas Andersen (Dania) – 8
8. Kenneth Bjerre (Dania) – 8
9. Scott Nicholls (Wielka Brytania) – 7
10. Tomasz Gollob (Polska) – 6
11. Greg Hancock (Stany Zjednoczone) – 6
12. Rune Holta (Norwegia) – 6
13. Tomasz Chrzanowski (Polska) – 4
14. Ryan Sullivan (Australia) – 3
15. Lee Richardson (Wielka Brytania) – 3
16. Andreas Jonsson (Szwecja) – 1
17. Mikael Max (Szwecja) – 0
18. Peter Nahlin (Szwecja) – 0

Po tych zawodach w klasyfikacji przejściowej Speedway Grand Prix 2005 na czele znajdował się broniący tytułu IMŚ Szwed Tony Rickardsson z 45 punktami. Drugi był Jason Crump 43 pkt., a trzeci Leigh Adams z 33 oczkami. Najlepszy z Polaków Tomasz Gollob zajmował odległe 9 miejsce z 12 punktami na koncie. Tuż za nim był Jarosław Hampel z 10 punktami. Ale „Mały” startował tylko w pierwszej rundzie SGP.

Ostatecznie na koniec 9 rundowego cyklu pierwsza trójka (a nawet czwórka – bo wtedy czwarty był Nicki Pedersen) po turnieju w Eskilstunie nie zmieniła się. Mistrzem świata został Tony Rickardsson, przed Jasonem Crumpem. Trzeci był Leigh Adams. Tomasz Gollob zakończył zmagania w cyklu SGP 2005 na piątym miejscu.