W niedzielę 14 listopada o północy zamknie się tegoroczne okienko transferowe. Ale jak to zazwyczaj w naszym sporcie żużlowym bywa główne rozstrzygnięcia dotyczące zmiany barw klubowym były znane jeszcze przed 1 listopada, kiedy to ruszyła „karuzela” transferowa.

Sternicy budowali składy, by jak najlepiej dopasować personalnie swoje drużyny do obowiązujących przepisów.

W PGE Ekstralidze żadnych zmian, jeśli chodzi o układ zawodników w drużynie na sezon 2022, nie zastosowano.

W związku z powyższym w przyszłym roku konstrukcja składów drużyn najlepszej żużlowej ligi świata nie zmieni się. Pod numerami seniorskimi musi występować zawodnik U24, a na pozycji rezerwowego – U23. Zawodnicy ci mogą być dowolnej narodowości. W takiej samej formie zostaje również liczba żużlowców krajowych na miejscach seniorskich oraz młodzieżowych – po dwóch w każdej z tych formacji.

Od minionego sezonu wprowadzona została funkcja zawodnika do 24 roku życia, który obowiązkowo musi znajdować się w składach meczowych drużyn PGE Ekstraligi. Zawodnik w kategorii U24 może być obcokrajowcem lub żużlowcem polskim. Jeżeli będzie to Polak, nie będzie on liczony do wypełnienia limitu zawodników polskich w składzie (tych będzie nadal czterech – dwaj zawodnicy polscy z numerami 6/7 i 14/15 oraz dwaj z numerami 1-5/9-13).

Bez zmian pozostaje również przepis o możliwości wystawienia w składzie zawodnika rezerwowego pod numerem 8/16 w kategorii U23 (Polak lub obcokrajowiec).

A taką oto grafikę dotyczącą konstrukcji składów ekip PGE Ekstraligi, dla kibiców speedwaya na sezon 2022, zaprezentowała speedwayekstraliga: