Na stornie Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych opublikowano zasady wg jakich będą przebiegać rozgrywki ligowe w CS Superlidze , CS 1 lidze i CS Superlidze żaków w sezonie 2022.

O drużynowe mistrzostwo Polski powalczy sześć drużyn, w 1 lidze wystąpi (jak na razie) pięć ekip.

Do rozgrywek o DMP żaków zgłoszono osiem zespołów.. Oto jak będzie wyglądać rywalizacja w poszczególnych ligach.

Kształt rozgrywek CS Superligi:

Sezon zasadniczy to 10 kolejek (każdy z każdym po jednym meczu na własnym torze i jednym na torze przeciwnika). Drużyny, które zajmą miejsca 1-4 awansują do fazy play-off – półfinały, w których lider spotyka się z drużyną z czwartej pozycji sezonu zasadniczego, drugą parę półfinałową utworzą drużyny z miejsc 2 i 3; pojedynki o I i III wg dotychczasowych zasad. Drużyna, która zajmie szóstą pozycję zostaje zdegradowana do CS I Ligi 2023. Ekipa zajmująca piąte miejsce powalczy o utrzymanie w dwumeczu barażowym z wicemistrzem CS I Ligi. 


Kształt rozgrywek CS I Ligi – w zależności od liczby w niej startujących (ogólne zasady, które zostaną wpisane do RSS): 

W przypadku startu czterech drużyn – „podwójna” seria zasadnicza (każdy z każdym po dwa mecze u siebie i na wyjeździe) bez fazy play-off. 

W przypadku startu pięciu lub sześciu drużyn, faza zasadnicza jak w CSS. Faza play-off: w przypadku pięcio zespołowej CS I L rozegrany zostanie wyłącznie dwumecz finałowy pomiędzy dwoma drużynami najwyżej sklasyfikowanymi po sezonie zasadniczym, przy sześcio zespołowej CS I L faza play-off analogicznie do CSS (dla drużyn z miejsc 1-4).

Niezależnie od systemu rozgrywania, zawsze Mistrz CS I L uzyskuje awans, a wicemistrz prawo walki o awans w dwumeczu barażowym z przedostatnią ekipą wyższej klasy rozgrywkowej. 

W przypadku startu drużyny rezerw (w sezonie 2021 i 2022 dotyczy to Szarży, ale zasada jest stała), zostaje ona pominięta w końcowej klasyfikacji ligi przy ustalaniu prawa awansu do wyższej klasy rozgrywkowej.

Jeśli jest klub,  który chciałby się zgłosić do rozgrywek CS I L jako jej szósty uczestnik, to może to zgłosić do czwartku 23.12.2021. Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Przypomina się, że drużynę rezerw mogą zgłosić wyłącznie kluby CSS. Dopuszczona jest możliwość zgłoszenia drugiej drużyny (jednego klubu) do CS I L,  z zastrzeżeniem, że nie jest to drużyna rezerw. 


Zasady rozgrywania CSSŻ w sezonie 2022:

Do tych rozgrywek zgłosiło się osiem drużyn. Ponieważ mecze są rozgrywane jako „towarzyszące” pojedynkom CSS / CS I, to w związku z podziałem na klasy rozgrywkowe, pojawił się problem logistyczny, żeby rozegrać pojedynki żaków pomiędzy klubami, których pierwsze drużyny nie rozegrają bezpośrednich zawodów.

Jednakże szczęśliwie się złożyło, że do rozgrywek CSSŻ swoje ekipy zgłosiły cztery kluby z CSS i cztery występujące w CS I L. Wobec tego CSSŻ zostaje w ten naturalny sposób podzielona na dwie grupy – grupę A utworzą najmłodsi adepci Orła, Śląska, TSŻ i Mustanga, grupę B Szawera, Omega, Victorii i ZKS. Po dwie najlepsze drużyny z obu grup spotkają się w czwórmeczu finałowym DMPŻ. 

Zdjęcie Paweł Wittchen