Do najważniejszej speedrowerowej imprezy roku – Indywidualnych Mistrzostw Polski we Wrocławiu – zostało już tylko dwa dni. Organizatorzy mają wszystko „zapięte na ostatni guzik”.

Dziś ostatnia już część podsumowania dotychczasowych Indywidualnych Mistrzostw Polski w speedrowerze. Przedstawimy zdobycze medalowe pod kątem klubów speedrowerowych. W niektórych ośrodkach, z których kiedyś zawodnicy zdobywali medale IMP, jak np. w Pile, Bydgoszczy czy Rawiczu nie ma obecnie żadnej drużyny.

W Indywidualnych Mistrzostwach Polski w speedrowerze, podobnie jak w Drużynowych Mistrzostwach Polski prym wiodą kluby z Wielkopolski. Zawodnicy reprezentujący kluby z tej części Polski stawali na podium IMP aż 46 razy. Z czego 20 razy zawodnicy wielkopolskich klubów zostawali Indywidualnymi Mistrzami Polski. Do tego należy dodać 12 srebrnych i 14 brązowych medali.

Na drugim miejscu IMP „drużynowo” znajduje się Kujawsko-Pomorskie. Zawodnicy z północnej części Polski mają na swoim koncie 3 złote medale, 9 srebrnych oraz 9 brązowych krążków.

Kolejne miejsca zajmują regiony z jednym tytułem IMP na koncie. Jednakże zawodnicy Lwów Częstochowa oprócz złotego medalu IMP mają jeszcze w swoim dorobku, jeden srebrny i dwa brązowe medale.

Zawodnicy ZKS Zielona Góra zdobyli dla swojego klubu jeden złoty i jeden srebrny medal, natomiast zawodnicy Sparty mają w swoim dorobku jeden złoty krążek.

Niespodzianką jest to, iż zawodnicy Śląska Świętochłowice nie zdobyli dotychczas złotego medalu w Indywidualnych Mistrzostwach Polski. Ich dorobek to 3 srebrne i jeden brązowy medal.

W 26 rozegranych do tej pory finałach indywidualnych mistrzostw Polski medale zdobywali zawodnicy reprezentujący 11 klubów.
Najwięcej krążków w swoim dorobku posiada Eurex/Szawer Leszno. Na dorobek 27 medali składa się 15 złotych, 7 srebrnych, oraz 5 brązowych.
Drugi w tabeli „drużynowej” IMP Orzeł Gniezno ma ponad dwa razy mniej medali w swoim dorobku. 3 złote, 3 srebrne i 6 brązowych to medale zdobyte przez zawodników reprezentujących klub z pierwszej stolicy Polski. Jeszcze tylko dwa kluby mogą poszczycić się więcej niż jednym złotym medalem w IMP. TSŻ Toruń ma w sumie 13 medali, z czego 2 złote, 4 srebrne oraz 7 brązowych. Zawodnicy reprezentujący PKS Wiraż Ostrów Wlkp. zdobyli po 2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe medale. Połowę medali Ostrowian, po jednym z każdego koloru, zdobył wychowanek tego klubu – Bartosz Grabowski.
Cztery drużyny MiPo/BTS „S” Bydgoszcz (1 złoty, 4 srebrne, 1 brązowy) Lwy Częstochowa (1 złoty, 1 srebrny, 2 brązowe), ZKS Zielona Góra (1 złoty, 1 srebrny) i TMSM Sparta Wrocław (1 złoty) mają w dorobku po jednym złotym medalu Indywidualnych Mistrzostw Polski.

Zawodnicy Śląska Świętochłowice (3 srebrne, 1 brązowy), Polonii Piła (1 srebrny, 1 brązowy) oraz Pavartu Rawicz (1 brąz) nie mają w swojej kolekcji medali złota z IMP.

Drużyna Eurexu/Szawera Leszno ma w swoim dorobku osiągnięcie, które bardzo trudno będzie powtórzyć innym klubom. Otóż zawodnicy z Leszna dwukrotnie (w 1995 r i 2005 r.) zajmowali całe podium Indywidualnych Mistrzostw Polski. W pierwszym finale iMP w 1995 r. rozegranym w Częstochowie najlepszy był Damian Woźny, przed Jackiem Wojciechowskim i Krzysztofem Dłużyńskim. Sukces Eurexu powtórzyli zawodnicy Szawera (już) w 2005 r. w ramach turniejów o Grand Prix Polski. Wówczas w rywalizacji o tytuł IMP najlepszym okazał się Marcin Szymański. Drugi był Przemysław Kwapich a trzeci Marcin Skowronek.

W 26 rozegranych do tej pory finałach IMP w speedrowerze zawodnicy z Leszna nie stawali na podium tylko w 9 z nich. Leszczynianie nie zdobyli żadnego medalu w 6 finałach w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Wyniki te pokazują wyraźnie, iż dominacja wielkopolskiego klubu w minionej dekadzie, nie jest już tak wyraźna jak w początkowej fazie rozgrywek o IMP w speedrowerze.

Klasyfikacja medalowa Indywidualnych Mistrzostw Polski (drużynowo)

MscKlubZłotySrebrnyBrązSuma
1Eurex / Szawer Leszno157527
2GKS Orzeł Gniezno33612
3TSŻ Toruń24713
4PKS Wiraż Ostrów Wlkp.2226
5MiPo / BTS „S” Bydgoszcz1416
6Lwy Częstochowa1124
7ZKS Zielona Góra11 2
8TMSM Sparta Wrocław1  1
9MS Śląsk Świętochłowice 314
10Polonia Piła 112
11RKS Pavart Rawicz  11
Razem:26262678

Opracowanie na podstawie tabeli ze strony PFKS