Wczoraj w artykule Indywidualne Mistrzostwa Polski w speedrowerze – pigułka historyczna przedstawiliśmy wszystkich medalistów rywalizacji o najlepszego speedrowerzystę w Polsce. Dziś część druga historii rywalizacji o tytuł indywidualnego czempiona w Polsce.

Podobnie jak w DMP w indywidualnej rywalizacji o miano najlepszego speedrowerzysty w Polsce rozegrano 26 edycji mistrzostw. Tutaj niekwestionowanym liderem jest zawodnik Lwów Avii Częstochowa Wrocławianin, dwukrotny Indywidualny Mistrz Świata Marcin Szymański. Swój pierwszy medal, a był to medal złoty, zdobył jeszcze w barwach TMSM Sparty Wrocław w 1999 r na torze w Rawiczu.

Marcin Szymański od lat prezentuje równą, wysoką formę. Jak sam mówi speedrower jest jego obsesją i cały swój wolny czas poświęca na treningi oraz na poszukiwaniu nowych rozwiązań technicznych w swoim sprzęcie. Jako jeden z pierwszych zawodników w Polsce zaczął stosować w swoim rowerze obręcze kół o wymiarze 27,5 cala.
Marcin Szymański ma na swoim koncie 15 medali IMP, czyli na podium stawał w ponad połowie rozegranych dotąd mistrzostw Polski. Cieszył się z 9 tytułów IMP, i po trzy razy był drugi i trzeci w krajowym indywidualnym czempionacie.

Kolejny zawodnik na liście najlepszych polskich zawodników w historii speedrowerowych IMP Damian Woźny zdobywał swoje medale mistrzowskie od pierwszej edycji IMP w 1996 i zakończył już swoją karierę zawodniczą. Co jest warte uwagi wszystkie swoje medale (5 złotych i 2 srebrne) zdobył startując w leszczyńskich klubach – Eurexie i Szawerze.

Trzecim na liście najskuteczniejszych zawodników walczących o tytuł indywidualnego mistrza Polski jest Maciej Ganczarek. Maciej, podobnie jak Marcin pochodzi z Wrocławia. Swoją karierę zaczynał w TMSM Sparcie Wrocław. Wobec braku perspektyw rozwoju podobnie jak Szymański opuścił Wrocław. Swoje tytuły mistrzowskie zdobywał w barwach Szawera (w 2006 i 2011) oraz ZKS Zielona Góra (2010). Oprócz trzech złotych medali w swoim dorobku z IMP ma dwa medale srebrne.

W IMP w latach 2006, 2009, 2010, 2012 Wrocławianie Maciej Ganczarek i Marcin Szymański reprezentując barwy tych samych klubów (2006, 2009, 2012 był to Szawer, a w 2010 ZKS) zajmowali pierwsze i drugie miejsca na podium IMP.
Jeszcze ciekawsza sytuacja miała miejsce w 2011 r. Wówczas całe podium Indywidualnych Mistrzostw Polski było wrocławskie. W Toruniu Indywidualnym mistrzem został Maciej Ganczarek, drugi był Łukasz Nowacki a na trzecim miejscu zawody ukończył Marcin Szymański. We Wrocławiu nie było klubu – a o Wrocławianach w speedrowerowym świecie było głośno!

Czwarte miejsce pod względem ilości zdobytych medali zajmuje Bartosz Grabowski. Zawodnik rodem z Ostrowa przebojem wdarł się do czołówki polskich speedrowerzystów. Swój pierwszy tytuł mistrzowski zdobył w 2014 r w Toruniu, w wieku 18 lat. Kolejne złota wywalczył w 2017 r na „swoim” torze w Ostrowie Wlkp., i w 2018 r ponownie w Toruniu. Bartosz, stwierdził w rozmowie z nami „Zdobyłem w tym sporcie wszystko co jest możliwe” – Nie interesują mnie żadne inne zawody (chodzi o sezon 2021 – dop. Nw) prócz meczów ligowych, a czy to się zmieni to zobaczymy,… Najlepszy zawodnik Hydro-Bud Szarży Wrocław nie zmienił zdania i nie wystartuje w tegorocznych Indywidualnych Mistrzostwach Polski, które zostaną rozegrane na torze we Wrocławiu. Ale kto wie, gdyby nie jego kłopoty zdrowotne (nie brał udziału w meczu play-off Szarży z Lwami w Częstochowie) to być może byłaby szansa ujrzenia Bartosza podczas krajowego czempionatu na torze na wrocławskim Sępolnie.

Dwóch dotychczasowych medalistów IMP, w sezonie 2021 reprezentuje barwy Szarży Wrocław. Są to: Bartosz Grabowski. oraz srebrny medalista IMP 2019 ze Świętochłowic – Mateusz Pacek.

W sumie pięciu zawodników rateli będzie walczyć o tytuł IMP w tym sezonie. Na liście zgłoszeń jest trzech zawodników Hydro-Bud Szarży Wrocław – będący w bardzo dobrej formie Mateusz Ślęzak, Mateusz Pacek oraz Damian Natoński. Kolejnych dwóch jeźdźców Rafał Kurpiel i Bartłomiej Matuszek będzie reprezentować barwy Filu-Bud Szarży II.

W całej historii speedrowerowych Indywidualnych Mistrzostw Polski tylko dziewięciu zawodników cieszyło się z tytułu mistrzowskiego, w tym pięciu z nich zostało IMP więcej niż jeden raz. Oprócz wcześniej wymienionej czwórki dwa tytuły mistrzowskie i cztery brązowe medale ma na swoim koncie Łukasz Kokott.
Czterech zawodników, którzy jeden raz zostali indywidualnym mistrzem Polski: Karol Szymański (dodatkowo zdobył jeden srebrny medal), Jakub Kościecha, Szymon Kowalczyk, Łukasz Łaniecki.

Natomiast medale indywidualnych mistrzostw Polski zawiesiło na swojej szyi łącznie 32 zawodników.

Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, iż pochodzący z Wrocławia Łukasz Nowacki, jeden z trzech Indywidualnych Mistrzów Świata (w 2011 r.) z Polski ma w swoim dorobku „tylko” jeden srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Polski zdobyty też w 2011 r. w Toruniu. Jerzy Szczakiel, nasz pierwszy Indywidualny Mistrz Świata na żużlu z 1973 r z Chorzowa, podobnie jak Nowacki, w krajowym czempionacie żużlowym zdobył „tylko” srebrny medal, w 1971 roku w Rybniku.

Już w sobotę 28 sierpnia poznamy indywidualnego mistrza Polski. Czy będzie to 10 zawodnik w historii? Czy złoty medal zawiśnie na szyi któregoś ze „starych” mistrzów? O tym przekonamy się w sobotni wieczór.

MscZawodnikZłotoSrebroBrązRazem
1Marcin Szymański93315
2Damian Woźny52 7
3Maciej Ganczarek32 5
4Bartosz Grabowski3115
5Łukasz Kokott2 46
6Karol Szymański11 2
7Jakub Kościecha1  1
8Szymon Kowalczyk1  1
9Łukasz Łaniecki1  1
10-11Przemysław Kwapich 213
 Marcin Kołata 213
12-13Damian Zaręba 2 2
 Marcin Paradziński 2 2
14-16Marcin Szwajorek 112
 Remigiusz Burchardt 112
 Adam Bożejewicz 112
17-22Jacek Wojciechowski 1 1
 Marcin Puk 1 1
 Paweł Kozłowski 1 1
 Łukasz Nowacki 1 1
 Dawid Bas 1 1
 Mateusz Pacek 1 1
23Rafał Duliński  44
24-32Karol Włodarczyk  11
 Krzysztof Dłużyński  11
 Robert Bedra  11
 Mateusz Szymczak  11
 Marcin Skowronek  11
 Radosław Handke  11
 Arkadiusz Szymański  11
 Paweł Cegielski  11
 Kamil Bielica  11
Razem:26262678

tabela na podstawie danych ze strony PFKS