Indywidualne mistrzostwa Europy w ice speedwayu (ang. Individual Ice Speedway European Championship) – rozgrywki w wyścigach na lodzie, organizowane corocznie od 1999 r. przez FIM Europe.

Do tej pory w Polsce zorganizowano łącznie siedem turniejów o miano najlepszego zawodnika w Europie w rywalizacji w ice speedwayu.

W 2008 roku w Sanoku – po raz pierwszy w Polsce zorganizowano finał indywidualnych mistrzostw Europy w jeździe na torze lodowym. Polska była trzecim krajem po Rosji i Niemczech (2005 rok Erfurt), który organizował finałową batalię gladiatorów o mistrzostwo Europy.

Tak jesienią 2007 roku pisano o przygotowaniach do tej imprezy:

Wykonano wiele pracy, rozesłano setki zaproszeń do współpracy, podjęto wiele rozmów z żużlowcami. Efekty tych działań są widoczne, bowiem lista startowa towarzyskich zawodów Sanok Cup 2008 prezentuje się okazale. Mówi Paweł Ruszkiewicz, jeden z organizatorów imprezy: „Wiemy, że bankowo pojawi się były wicemistrz świata, Austriak Franz Zorn, który był gwiazdą pierwszych zawodów w Sanoku. Będzie również żywa legenda ice speedwaya, Szwed Per Olof Serenius. To były mistrz świata.” Franz Zorn to pierwsze poważne nazwisko. Wicemistrz świata w wyścigach na lodzie z 2000 roku w styczniu ubiegłego roku był największą gwiazdą dwudniowych sanockich zawodów, które zresztą wygrał pozostawiając w pokonanym polu Haralda Simona oraz Jana Klatovsky’ego.

Jedyny Polak w stawce to Grzegorz Knapp, znany z występów na tradycyjnym torze żużlowym. Zawodnik Kolejarza Rawicz występu w Sanoku nie traktuje jako jednorazowego epizodu. Wraz z pomocą grupy osób reaktywujących ice speedway w naszym kraju przygotowuje się intensywnie do występów m.in. w Szwecji. Aby osiągać jak najlepsze rezultaty na lodowych torach ma do dyspozycji zakupiony przez sponsorów nowy motocykl.

Później finały indywidualnych mistrzostw Europy w naszym kraju rozegrano jeszcze w Tomaszowie Mazowieckim w 2020 i 2021 roku, a także w Sanoku i Tomaszowie Mazowieckim w 2022 roku. Sanok jakoś sprzyja w wygrywaniu IME przez zawodników Austriackich.

W ubiegłym sezonie najlepszym zawodnikiem Europy po zawodach rozegranych w Sanoku i Tomaszowie Mazowieckim był Harald Simon.

W 2023 roku Indywidualne Mistrzostwa Europy odbyły się w dniach 25-26 lutego na torze lodowym Błonie w Sanoku. Swoją klasę potwierdził 53-letni już Franz Zorn, który okazał się najlepszy w tych dwudniowych zmaganiach. Austriak w ciągu dwóch dni rywalizacji na lodowym torze odjechał 12 biegów i stracił tylko jeden punkt. Drugiego dnia w finale dał się wyprzedzić zawodnikowi Niemiec (startuje z licencją włoską) Luce Bauerowi.

Trzeci był Szwed Jimmy Olsen. Tak więc powtórzyło się podium z ubiegłego roku. Pierwszy Austriak, drugi Włoch (Bauer) a trzeci Szwed (Olsen). Zamiana miejsc nastąpiła wśród Austriaków. Haralda Simona na pierwszym miejscu wymienił Franz Zorn.

Galeria z dwudniowych zmagań o tytuł IME w Sanoku 25-26.02.2023:

Zdjęcia: Kris