Aktualnie speedrower uprawiany jest w około tuzinie polskich miejscowości. Są jednakże miejsca gdzie sport ten był uprawiany w przeszłości, lecz z różnych względów zniknęły z mapy tegoż sportu. Ośrodki te współtworzyły historię polskiego speedrowera i warto je wspominać, jednocześnie wierząc, iż ten widowiskowy sport kiedyś do nich powróci.

Jednym z takich miejsc jest podkarpackie Krosno. W roku 1998 kilku pasjonatów żużla z krośnieńskich osiedli postanowiło pościgach się na rowerach. Zaowocowało to z czasem powstaniem Krośnieńskiej Ligi Speedrowera, która funkcjonowała w latach 2002-2004.

Liga składała się z zaledwie 4 drużyn, lecz jej istnienie było bardzo ważne, gdyż dała ona początek speedrowerowi w tym mieście. Dzięki zaangażowaniu kilkunastu osób oraz społecznej pracy Mariana Gąsiora przy torze żużlowym na ul. Legionów powstał pierwszy tymczasowy tor, malowany z kredy a następnie wybudowano już tor z prawdziwego zdarzenia.

Swoją cegiełkę w budowie tego sportu w Krośnie dorzucił także obecny prezes żużlowych Wilków Krosno – Grzegorz Leśniak. Krośnieńskie drużynowe rozgrywki były przeplatane także zawodami indywidualnymi, a pierwszym mistrzem miasta został były dziennikarz sportowy Jakub Zborowski.

Nie lada ciekawostką jest fakt, iż dość częstym „gościem” na Podkarpaciu był Jakub Jamróg, który zanim został żużlowcem uprawiał speedrower w barwach drużyny z Tarnowa.

W rozgrywkach amatoskiej ligi swoje występy zanotowali nawet żużlowiec Mirosław Szczurek oraz znakomity obecnie żużlowiec… słowacki Martin Vaculik, a także były Menadżer żużlowej drużyny z Częstochowy, a obecny Wilków Krosno Michał Finfa.

Najlepszy sportowo okres dla krośnieńskiego speedrowera to lata 2004-2007, gdy miejscowa drużyna, pod nazwą UKS Oratorium Krosno startowała w lidze ogólnopolskiej! Zawodnicy z Krosna tacy jak Maciej Jagiełło, Rafał Pigoń, Michał Niemczyk, Piotr Pluczyński brali udział w wielu prestiżowych zawodach w Polsce oraz za granicą.

W klubie startowali także zawodnicy pochodzący z Tarnowa – Łuksz Piszczek i Rafał Baumgarten (w sezonach 2005-2007). Ci dwaj Tarnowianie przyczynili się zresztą bardzo do rozwoju speedrowera na Podkarpaciu. W późniejszych latach reprezentowali klub z rodzinnego miasta.

Niestety po sezonie 2008 drużyna wycofała się z rozgrywek, a niektórzy jej zawodnicy trafili do innych klubów – ze Świętochłowic, Rybnika czy pobliskiego Tarnowa. Zawodnicy pochodzący z Krosna walnie przyczynili się zresztą do zdobycia brązowego medalu w Drużynowych Mistrzostwach Polski przez drużynę z Kalet w 2011 roku. O historii speedrowera w Kaletach pisaliśmy już zresztą w jednym z naszych artykułów – Dekada speedrowera w Kaletach.

Krosno odegrało więc nie tak małą rolę w historii polskiego speedrowera i należy mieć nadzieję, iż sport ten powróci kiedyś do tegoż miasta!