31.X.1926r Powstaje Polski Związek Hokeja na Trawie. Pierwszym Prezesem był Marian Grodzki. Za założycieli P.Z.H.T – Polskiego Związku Hokeja na Trawie uznaje się takie Kluby jak W-wskie Tow. Łyżwiarskie, Klub Łyżwiarski Poznań, KS Vita Poznań, KS Lubawa z Lubawy, Klub Hokeistów Siemianowice Śląskie, KS Cresovia Grodno, Gimnazjalny KS Grom Chojnice, KS”Venecja” Ostrów Wielkopolski.

W 1928 r PZHT zostaje przyjęty do Międzynarodowej Federacji Hokeja na Trawie. W 1927 Pierwsze MP w których zwyciężył zespół z Siemianowic Śląskich wynik powtórzył w 1930r. (Zespół z Siemianowic istnieje do dnia dzisiejszego i gra w I lidze ).

W roku 1908 hokej na trawie debiutuje na Olimpiadzie w Londynie. Pierwszym Mistrzem Olimpijskim w tej Dyscyplinie zostaje Anglia. Od tamtej pory tej dyscypliny zabrakło tylko na Olimpiadzie w Sztokholmie w 1912 i Paryżu 1924r.

Pierwszym oficjalnym meczem Międzypaństwowym był rozegrany 23.VI. 1929 r mecz z Czechosłowacją w Poznaniu 0-4,

27.X.1929r rozegrano mecz z Węgrami. Po raz pierwszy nasza reprezentacja wystąpiła na Olimpiadzie w Helsinkach w 1952r. i zajęła 6 miejsce na 12 startujących ekip. Trzy bramki dla naszej drużyny strzelił 20 letni Jan Flinik. W składzie drużyny znajdowali się jego dwaj bracia Alfons i Henryk. Stadion na którym grają zawodnicy UKH Strat 1954 Gniezno i Stella Gniezno nosi imię właśnie Alfonsa Flinika.

Najwyższe miejsce nasi Hokeiści zajęli na Olimpiadzie w Moskwie w roku 1980 i było to 4 miejsce. Należy tu wspomnieć, że to na moskiewskiej olimpiadzie po raz pierwszy zadebiutował Hokej Kobiecy. Nasza Kobieca drużyna zajęła na tym turnieju ostatnie miejsce. I był to jedyny występ Kobiecej reprezentacji w Hokeju na trawie na Olimpiadzie.

Ostatnią Olimpiada na której wystąpili nasi hokeiści to Sydney 2000 r. Zwyciężyliśmy Hiszpanię 4-1. Zremisowaliśmy z Argentyną i Indiami 1-1.

Drużyny które zdobyły najwięcej tytułów Mistrz Polski to Grunwald Poznań 25 obecnie występuje w Superlidze,
Pocztowiec Poznań obecnie drużyna AZS Politechnika Poznańska 12 tytułów – gra w Superlidze
Warta Poznań 12 mistrzostw – gra w Superlidze.

Jedyną drużyną spoza Wielkopolski, która zdobyła dwukrotnie tytuł mistrzowski to wspomniany już pierwszy Mistrz Polski Siemianowiczanka i Pomorzanin Toruń ( 1990 i 2014 ) .Toruńska drużyna Gra w Superlidze.

Jest to w telegraficznym skrócie ukazanie historii polskiego hokeja na trawie. Dyscypliny pięknej, acz niedocenionej. Zapraszam Państwa na mecze tej dyscypliny sportu.

Mariusz Stypczyński

Zdjęcie tytułowe, wykonane przez autora tekstu – przedstawia drużynę Grunwaldu Poznań z wręczania medali Mistrzostw Polski w Hokeju na trawie w Poznaniu w 2019r.

Finał M.P. w Hokeju na trawie sezon 2018/2019, rozegrany w Poznaniu 25-26.V.2019r. W pierwszym spotkaniu (w sobotę 25.V) padł remis – Grunwald Poznań 2 – 2 Pomorzanin Toruń. W niedzielnym meczu rewanżowym Grunwald wygrywa 3- 0 z Pomorzaninem Toruń. Wtedy to był 23 tytuł M.P. Grunwaldu. Zresztą obroniony.
W pierwszym spotkaniu bramki zdobyli:
1 – 0 Piotr Kozłowski ( G.P)
2 – 0 Mikołaj Głowacki (G.P) ,
2- 1 Filip Sobczak (P.T) i
2- 2 Krystian Makowski (P.T)

Mecz rewanżowy 26.V. Grunwald Poznań 3 – 0 Pomorzanin Toruń.
Bramki zdobyli dla Grunwaldu: 1 -0 Karol Majchrzak .2 – 0 Paweł Bratkowski . 3 – 0 Mikołaj Gumny.