8 września 1963 roku, na torze w Rybniku odbył się 19. Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski. Z kompletem punktów wygrał wówczas Henryk Żyto z Unii Leszno. Srebrny medal wywalczył zawodnik gospodarzy Joachim Maj. Marian Kaiser (Gdańsk) stanął na trzecim stopniu podium.
W zawodach wystartowało dwóch żużlowców Sparty. Indywidualny Mistrz Polski z 1960 z Rybnika – Konstanty Pociejkowicz zgromadził 9 punktów i był szósty. Jerzy Trzeszkowski wywalczył jedno oczko i ostatecznie był 15.
Czapka Kadyrowa to najbardziej charakterystyczna nagroda wręczana za zwycięstwo w zawodach żużlowych. Według legendy Antoni Woryna i Andrzej Pogorzelski mieli otrzymać w radzieckim mieście Ufa nakrycie głowy od tamtejszego żużlowca, Gabdrachmana Kadyrowa. Nikt nie wie do końca, jak było naprawdę. Jedna z wersji legendy podaje, że polscy zawodnicy podebrali czapkę maszyniście pociągu jadącego z Ufy.
Od 1963 roku indywidualny mistrz Polski na żużlu otrzymywał czapkę Kadyrowa. Po raz pierwszy na głowę założył ją Henryk Żyto. Co roku symboliczne trofeum przechodziło z rąk do rąk, a mistrz Polski miał przywilej możliwości wyhaftowania bądź naklejenia na czapce swojego nazwiska wraz z rokiem wywalczenia tytułu.
Wyniki finału IMP, Rybnik 8 września 1963 r.:
1. Henryk Żyto (Leszno) – 15 pkt.
2. Joachim Maj (Rybnik) – 13
3. Marian Kaiser (Gdańsk) – 12
4. Stanisław Tkocz (Rybnik) – 10
5. Marian Spychała (Rzeszów) – 10
6. Konstanty Pociejkowicz (Wrocław) – 9
7. Andrzej Wyglenda (Rybnik) – 9
8. Stanisław Rurarz (Częstochowa) – 7
9. Jan Mucha (Świętochłowice) – 7
10. Paweł Waloszek (Świętochłowice) – 7
11. Kazimierz Bentke (Leszno) – 6
12. Antoni Woryna (Rybnik) – 5
13. Zygmunt Pytko (Tarnów) – 4
14. Zbigniew Podlecki (Gdańsk) – 1
15. Jerzy Trzeszkowski (Wrocław) – 1
16. Rajmund Świtała (Bydgoszcz) – 0
Rez. Stefan Kępa (Rzeszów) – 2