Philip Morris zdecydował, że SON w Lublinie rozpocznie się o godz. 19. Filip Morris zdecydował o zakończeniu tych mistrzostw po upadku Lindgrena, Berntzona i Woźniaka. Zaliczono rezultaty po XIV biegach. Mistrzostwa odjechane! Sponsorzy i telewizja zadowoleni.

Końcowa klasyfikacja Speedway of Nations:

Zawody po raz trzeci z rzędu wygrali Rosjanie i po raz trzeci z rzędu Artiom Łaguta z Emilem Sayfutdinovem. Zmieniali się tylko juniorzy w ich ekipie.

By uniknąć kontrowersji typu kto lepszy w przypadku remisu 3-3, wprowadzono punktację rodem ze speedrowera z małą modyfikacją. Otóż zawodnik pierwszy mijający linię mety otrzymuje 4 punkty, drugi – 3, trzeci zdobywa dwa oczka, a czwarty rajder nie otrzymuje żadnych punktów. W ten sposób w przypadku gdy zawodnik jednej drużyny przyjeżdża na metę jako pierwszy a jego partner z reprezentacji dociera do mety ostatni – to taki duet przegrywa z przeciwnikiem 4-5.

Turniej rozpoczął się po myśli Polaków, gdyż Lambert wjechał w taśmę. Najlepiej ze startu wyszedł Daniel Bewley, ale Bartosz Zmarzlik pokonał Brytyjczyka na dystansie. Ostatni do mety dotarł Szymon Woźniak. 6-3 dla Polski. Jeszcze lepiej zawody rozpoczęli Rosjanie zwyciężając podwójnie Czechów 7-2.

Zawody były przeprowadzane w błyskawicznym tempie. Między biegami nie równano toru. Na trybunach nie było widzów w związku sytuacją epidemiczną w Polsce.

Startujący w kolejnych biegach zawodnicy musieli wykazać się najwyższym kunsztem żużlowej jazdy – a może jazdy crossowej – a także żelazną kondycją. W drugim swoim starcie Polacy zwyciężają Duńczyków, co jest świetnym wynikiem. Rosjanie idą jak czołg i wygrywają podwójnie z Anglikami. W kolejnym starciu z Polakami Sayfutdinov przyjeżdża za plecami Zmarzlika, ale Łaguta jest lepszy od Woźniaka. 4-5 przegrywa Polska. I jak się później okazało wynik tego biegu zadecydował o złotym medalu dla Rosjan. Podobne rozstrzygnięcia zadecydowały o brązowym medalu dla Duńczyków. W XII biegu wygrali 5-4 ze Szwedami i to oni zajęli trzecie miejsce.

Z wcześniejszego zakończenia zawodów byli bardzo niepocieszeni Australijczycy, którym niewiele zabrakło do brązowego medalu.

Zawody przerwano w jedynym możliwym momencie. Niestety przez takie rozstrzygnięcia trener Marek Cieślak nie zakończył pracy z Polską kadrą złotym medalem. Jest to jedyne złoto, którego w trakcie 14 lat pracy z kadrą Polski nie zdobył trener Cieślak. Ale mimo wszystko – Panie Marku – dziękujemy!

W trzyletniej historii SON tylko Rosjanie (3 złota) i Polacy (2 srebra, 1 brąz) zdobywali medale tych zawodów. Jak się okazuje FIM skutecznie przerwało dominację Polaków w zawodach drużynowych (parowych?). Ale pojawili sie kolejni dominatorzy – Rosjanie. Jeden srebrny medal tych rozgrywek mają Brytyjczycy, a po jednym brązowym na swoim koncie mają Australia i Dania.

Punktacja:

I Rosja – 23
1. Artiom Łaguta – 8+3 (3*,3*,2*,0)
2. Emil Sajfutdinow – 15 (4,4,3,4)
3. Jewgienij Sajdulin – ns

II POLSKA – 23
1. Bartosz Zmarzlik – 15+1 (4,3*,4,4)
2. Szymon Woźniak – 8 (2,4,0,2)
3. Dominik Kubera – ns

III Dania – 19
1. Leon Madsen – 10+1 (0,4,2*,4)
2. Anders Thomsen – 4 (2,2,-,-)
3. Marcus Birkemose – 5 (3,2)

IV Szwecja – 19
1. Fredrik Lindgren – 14 (3,3,4,4)
2. Oliver Berntzon – 5+1 (0,2*,0,3)
3. Alexander Woentin – ns

V Australia – 17
1. Jason Doyle – 5 (2,t,-,3)
2. Max Fricke – 12+1 (4,3,3,2*)
3. Jaimon Lidsey – 0 (0)

VI Wielka Brytania – 12
1. RoberLambert – 6 (t,2,4,t)
2. Drew Kemp – ns (-,-,-,-)
3. Daniel Bewley – 6+1 (3,0,3*,w)

VII Czechy – 11
1. Vaclav Milik – 11 (2,4,2,3)
2. Eduard Krcmar – 0 (0,d,-,0)
3. Petr Chlupac – 0 (0)

Bieg po biegu:
1. Zmarzlik, Bewley, Woźniak, Lambert (t)
2. Sajfutdinow, Łaguta, Milik, Krcmar
3. Fricke, Lindgren, Doyle, Berntzon
4. Woźniak, Zmarzlik, Thomsen, Madsen
5. Sajfutdinow, Łaguta, Lambert, Bewley
6. Milik, Lindgren, Berntzon, Krcmar (d/4)
7. Madsen, Fricke, Thomsen, Doyle (t)
8. Zmarzlik, Sajfutdinow, Łaguta, Woźniak
9. Lambert, Bewley, Milik, Chlupac
10. Lindgren, Birkemose, Madsen, Berntzon
11. Zmarzlik, Fricke, Woźniak, Lidsey
12. Lindgren, Berntzon, Lambert (t), Bewley (w/u)
13. Sajfutdinow, Doyle, Fricke, Łaguta
14. Madsen, Milik, Birkemose, Krcmar (d/4)

Sędzia: Aleksander Latosiński (Ukraina)