W ubiegłym sezonie w związku z koronawirusem wprowadzono instytucję „gościa” w drużynach PGE Ekstraligi. Każda z drużyn walcząca o tytuł DMP mogła w meczu wystawić jednego zawodnika z niższej ligi. Budziło to wiele kontrowersji. Takie rozwiązanie miało zarówno zwolenników jak i przeciwników. Najlepiej na instytucji gościa wyszły drużyny Stali Gorzów, która wzmocniła się Jackiem Holderem, a także Betardu Sparty Wrocław, w której jeździł Chris Holder. Obie zdobyły medale DMP 2020.

Jeszcze w trakcie ubiegłego sezonu prezes Ekstraligi Żużlowej Wojciech Stępniewski stwierdził na twitterze: Od 2021 roku „gość” będzie tylko w sytuacji pozytywnego testu COVID-19 u jednego z zawodników podstawowego składu.

Takie też przepisy obowiązują w bieżącym sezonie. Skorzystać z „gościa” w nadchodzącym sezonie będzie można tylko w sytuacji, w których jeden z zawodników nie będzie mógł wystąpić w meczu ze względu na pozytywny wynik testu na koronawirusa. „Gość” może zastąpić w meczu jednego z pięciu najlepszych, pod względem średniej biegowej, zawodników drużyny z pozytywnym testem na koronawirusa.

Najlepszy łotewski żużlowiec –  Andzej Lebiediew będzie pełnił w sezonie 2021 rolę “Gościa” w rozgrywkach PGE Ekstraligi w drużynie Betard Sparty Wrocław. Na co dzień, w nadchodzących rozgrywkach, reprezentować będzie barwy Celfast Wilków Krosno.

Podobnie jak inne kluby PGE Ekstraligi, Betard Sparta już przed startem rozgrywek zapewniła sobie usługi zawodnika w tej roli. Wybór padł na doskonale znanego we Wrocławiu  Andzeja Lebiediewa. Łotysz startował we wrocławskich barwach w sezonach 2017 – 2018 i zdobył z drużyną dwa medale DMP. Zdecydowanie lepszy był dla niego pierwszy rok w barwach Betard Sparty. Poza przyzwoitą średnią na poziomie 1,532 punktu na bieg, Lebiediew został wtedy indywidualnym mistrzem Europy. Lebiediewa w ubiegłym roku mogliśmy oglądać na torach PGE Ekstraligi, jednak tylko w kilku spotkaniach i tylko dziesięciu odjechanych biegach, albowiem na początku sezonu najlepszy łotewski żużlowiec nabawił się poważnej kontuzji, łamiąc nogę podczas meczu w Grudziądzu w ramach drugiej kolejki rozgrywek o DMP.

Betard Sparta nie jest pierwszym klubem, który postanowił zabezpieczyć się na wypadek zakażenia jednego z pięciu podstawowych zawodników drużyny. Wcześniej Moje Bermudy Stal Gorzów poinformowała o porozumieniu z Nicolaiem Klindtem, eWinner Apator Toruń dogadał się z Wiktorem Kułakowem, a Włókniarz Częstochowa z Oskarem Polisem.

Oskar Polis to wychowanek Włókniarza. Ma 25-lat i na co dzień jest zawodnikiem drugoligowego OK Bedmet Kolejarza Opole.

Nicolai Klindt w sezonie 2021 będzie zawodnikiem pierwszoligowej Arged Malesa Ostrovii Ostrów. Klindt, też był „gościem” w 2020 roku i też była to Stal Gorzów. Pojechał jednak tylko w jednym meczu gorzowian, przeciwko Sparcie Wrocław. Zdobył 11 punktów w 6 startach.

Wiktor Kułakow w sezonie 2021 na co dzień będzie występował w Wybrzeżu Gdańsk

„Goście” w drużynach PGE Ekstraligi (dotychczas zgłoszeni):

Oskar Polis – Włókniarz Częstochowa;

Wiktor Kułakow – eWinner Apator Toruń;

Nicolai Klindt – Stal Gorzów;

Andzej Liebiediew – Sparta Wrocław