Zapachu oleju spalanego w motocyklach żużlowych, cudownej woni kiełbasek grillowanych na stoiskach pod stadionem i emocji związanych z oglądaniem żużla na żywo nie da się niczym zastąpić. To fakt. Jednak obecnie nastały ciężkie czasy i żużel (przynajmniej na razie) oglądać będziemy mogli jedynie w telewizji. Całe szczęście nadchodzący sezon na poziomie wszystkich lig żużlowych będzie obfitował w liczne transmisje. W tym artykule napiszemy gdzie i w jaki sposób najlepiej obejrzeć rozgrywki zespołowe oraz turnieje indywidualne w 2020 roku. Pozostaje tylko zaopatrzyć się w dużą ilość schłodzonego piwa z odpowiednią ilością procentów (większą niż ta, która znajduje się w stadionowych złocistych trunkach).

Ekstraliga żużlowa

W tej kwestii nic się nie zmieniło w porównaniu do poprzedniego sezonu. Od 2019 roku możemy oglądać wszystkie mecze każdej kolejki PGE Ekstraligi. Aby było to możliwe, dwa mecze rozgrywane są w piątek oraz dwa w niedzielę. Sprawa piątkowych meczów była szeroko komentowana (także na naszym portalu) więc nie będziemy do niej wracać. Mecze piątkowe (najczęściej te mniej atrakcyjne – chociaż nie jest to regułą) transmituje telewizja Eleven Sports (należącą w 99% do grupy Polsat) a niedzielne stacja nSport+ (należącą do grupy Canal+).

eWinner 1. liga żużlowa

1 liga żużlowa doczekała się zmiany nadawcy w 2020 roku. Ostatnio mecze Nice 1.LŻ można było oglądać w Polsacie Sport oraz Eleven Sports (w praktyce ten sam nadawca), bo obie stacje podzieliły się prawami. Jeszcze do listopada ubiegłego roku największe portale żużlowe (SF i PS) wróżyły powtórne podpisanie kontraktu przez stacje Polsat i rezygnację o ubieganie się o te prawa przez nc+. Jak się później przekonaliśmy, było to wróżenie z fusów nie podparte żadnymi faktami. Ostatecznie prawo do pokazywania rozgrywek eWinner 1. ligi żużlowej na kolejne 5 lat uzyskała… grupa Canal+. Rozgrywki będą transmitowane na antenie nSport+. Kibice zobaczą w tej stacji dwa najlepsze mecze każdej kolejki sezonu zasadniczego, wszystkie mecze rundy finałowej oraz powtórki. Będą też skróty i dedykowany rozgrywkom magazyn podsumowujący aktualną kolejkę. Podobnie jak w przypadku Ekstraligi, CANAL+ wyprodukuje wszystkie transmisje meczów sezonu zasadniczego w standardzie minimum ośmiu kamer, w tym z wykorzystaniem kamery rejestrującej tzw. beauty shot oraz powtórkami w trybie slow motion. Mecze rundy finałowej zostaną wyprodukowane dodatkowo w standardzie minimum dziesięciu kamer. Na wybranych meczach pojawią się drony typu racer podążające za zawodnikami oraz tzw. krany kamerowe. Nie da się ukryć, że grupa Canal+ od kilku lat wyznacza standardy jeśli chodzi o transmisję imprez żużlowych.  Dużo przyjemniej ogląda się niedzielne transmisje Canal+ niż piątkowe wyprodukowane przez Eleven Sports.

2. liga żużlowa

Spotkań drugiej ligi żużlowej od dłuższego czasu nie można było oglądać w telewizji. Najniższa klasa rozgrywkowa nie wzbudzała takiego zainteresowania jak Ekstraliga czy 1. liga żużlowa. Pomimo tego, że PZM za przekazanie praw do 2. ligi nie chciał żadnych pieniędzy, to w ubiegłych latach żadna stacja telewizyjna nie była zainteresowana pokazywaniem tych spotkań. Nawet w momencie spadku do 2 ligi utytułowanej Stali Rzeszów. Kilka dni temu kibice drugoligowych drużyn z pewnością ucieszyli się z informacji, że w 2020 roku spotkania drugiej ligi żużlowej będzie transmitować… grupa Canal+. Transmisje wszystkich spotkań będą prowadzona na antenie mało znanej stacji Motowizja HD. W ten sposób grupa Canal+ uzyskała (prawie) całkowity monopol na drużynowy żużel w Polsce. Prawie, ponieważ tak jak napisaliśmy wcześniej, dwa piątkowe mecze Ekstraligi żużlowej pozostały w rękach Eleven Sports. A szkoda.

Podsumowując, cały ligowy żużel w nadchodzącym roku będzie do obejrzenia w stacjach nSport+, Eleven Sports oraz Motowizja HD. Zobaczymy wszystkie spotkania, z wyjątkiem dwóch spotkań każdej kolejki eWinner 1. ligi żużlowej. A co z rozgrywkami indywidualnymi?

Tutaj sytuacja nie jest tak klarowna. Z pewnością najważniejsze imprezy o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata pokaże grupa Canal+ na antenie flagowej stacji Canal+ Premium. Zmagania o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy (SEC) od wielu lat  transmituje stacja Eurosport. Należy sądzić, że w tym sezonie może być podobnie. Wielką niewiadomą jest format w jakim odbędą się obydwie imprezy. Jeśli chodzi o krajowe zawody indywidualne jak IMP, Złoty Kask i podobne, to tutaj transmisje były dzielone przez grupę Canal+ oraz Polsat.

Skoro wiemy już gdzie oglądać to pozostaje pytanie jak (legalnie) uzyskać dostęp do podanych wcześniej stacji?

Sieci kablowe / platformy satelitarne

Pierwszym miejscem gdzie będziemy szukać dostępu do stacji sportowych będą pewnie sieci kablowe i/lub platformy satelitarne. Na rynku w całej Polsce jest kilkadziesiąt jeśli nie kilkaset firm oferujących dostęp do telewizji/internetu w różnych technologiach. Każda z tym firm posiada swój cennik więc nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkich. Stacja nSport+ jest najbardziej powszechną stacją sportową z wszystkich oferujących żużel. Powinna znajdować się w standardowych pakietach telewizji. Wyjątkiem jest np. platforma Cyfrowego Polsatu gdzie tego kanału po prostu nie ma. Jest to o tyle dziwne, ponieważ Cyfrowy Polsat oferuje inne kanały sportowe z grupy Canal+. Abonenci Cyfrowego Polsatu jednak niech się nie załamują i czytają dalej. W niektórych, dużych sieciach kablowych jak np. UPC, kanał nSport+ jest dostępny wyłącznie w „wyższym” pakiecie, tzw. MAX. W pakiecie podstawowym (SELECT) go nie znajdziemy. Pakiet kanałów Eleven Sports często traktowany jest jako produkt premium i wymaga dokupienia osobnej opcji zawierającej tylko 3 lub 4 kanały z tej grupy. Ceny pakietów są różne i z reguły wahają się od kilku do kilkunastu złotych w skali miesiąca. Każda cena wyższa niż 15zł jest niedopuszczalna ponieważ w tej cenie można oficjalnie wykupić w serwisie elevensports.pl miesięczny dostęp prosto od dostawcy. Warto zauważyć, że ceny różnych pakietów (nie tylko Eleven Sports) podawane na stronach internetowych sieci kablowych/platform satelitarnych często są niedorzecznie wysokie. I często też, po kontakcie z biurem obsługi klienta, pakiety te można otrzymać taniej. Na swojej stronie internetowej, sieć UPC paczkę Eleven Sports wyceniła na 15zł/msc, kiedy bez problemu można otrzymać ten pakiet za 5zł miesięcznie z zobowiązaniem na dwa lata. Motowizja HD, która będzie transmitować spotkania 2. ligi żużlowej, wg władz stacji ma ponad 4 milionów abonentów i dociera do ponad 12 milionów osób. Stacja znajduje się w ofercie największych sieci kablowych, takich jak UPC, Vectra, Multimedia, Toya, Inea, a także w platformie Canal+ i Orange TV oraz na platformach WP Pilot, Play Now i Player.pl. Każdy zainteresowany ofertą 2. ligowych spotkań musi sprawdzić ofertę samodzielnie. W sieci UPC kanał ten dostępny jest (podobnie jak nSport+) w wyższym pakiecie telewizji MAX. Najdroższym kanałem z całej czwórki jest Canal+ Premium. Właśnie na tym kanale transmitowane są najważniejsze zawody o tytuł indywidualnego mistrza świata – Grand Prix. Dostęp do tego kanału w sieciach kablowych z reguły wymaga wykupienia całej paczki Canal+ (łącznie z kanałami Canal+ Dokument, Canal+ Film, Canal+ Seriale itp.) i wiąże się z kosztem minimum 35zł/msc (najczęściej 40-50zł/msc).

Telewizja przez internet

Alternatywą do sieci kablowych i platform satelitarnych są serwisy VOD, które coraz częściej oferują również możliwość oglądania telewizji na żywo przez internet. Wspomnieliśmy już, że pakiet Eleven Sports można wykupić na oficjalnej stronie dostawcy za 15zł/msc. Nie warto. Kilka tygodni temu wystartowała Canal+ – Telewizja przez internet. Usługa jest wzorowana na francuskim odpowiedniku MyCanal i umożliwia oglądanie telewizji na żywo oraz materiałów VOD podzielonych tematycznie. Do wyboru mamy pakiet FILM, SPORT, FUN&INFO oraz KIDS. Kierując się oczywiście w stronę pakietu SPORT, otrzymujemy dostęp przez internet do stacji Eleven Sports, Canal+ (Premium, Sport, Sport 2, Sport 3, Sport 4), nSport, FightClub oraz SportClub. Do kompletu brakuje tylko stacji Motowizja HD, ale bądźmy szczerzy, większości z nas w zupełności wystarczy śledzenie rozgrywek ekstraligi oraz 1. ligi żużlowej. Trzeba zaznaczyć, że dostęp do kanału Canal+ Premium oferuje jedynie materiały sportowe. Wszystkie inne programy (jak np. filmy) będą przez nadawcę blokowane. Cena za pakiet SPORT wynosi 50zł/msc i jest przyzwoita, zważywszy na to że otrzymujemy dostęp do cyklu Grand Prix, całej Ekstraligi oraz 1. ligi żużlowej. Najważniejszy jednak jest fakt, że nadawca umożliwia oglądanie kanałów na… dwóch urządzeniach jednocześnie. Oznacza to, że wykupując pakiet z żużlowym znajomym, zapłacimy miesięcznie nie 50zł a 25zł. A ta cena jest już naprawdę bardzo dobra. Tym bardziej, że pierwszy miesiąc usługi jest darmowy, a nadawca oferuje aplikacje na systemy Android TV i Apple TV umożliwiające oglądanie treści bezpośrednio na telewizorze. Planowane jest uruchomienie streamingu w jakości 4K oraz aplikacje na inne systemy. Osoby posiadające starsze telewizory lub te, posiadające systemy niewspierane przez Canal+, mogą pomyśleć o kupnie przystawki Android TV i podłączeniu jej do swojego telewizora poprzez złącze HDMI.

Żużel przez internet oferuje również serwis Player.pl gdzie w cenie 60zł/msc można wykupić całą paczkę Canal+ (nie tylko treści sportowe) oraz Eleven Sports (tutaj brak niestety nSport+) lub pełny pakiet wszystkich kanałów w cenie 80zł/msc. W drugim przypadku otrzymujemy dostęp do całej paczki Canal+, Eleven Sports, HBO, nSport+ i kilkunastu innych. Podobnie jak przy Canal+ – telewizja przez internet, treści można oglądać na dwóch urządzeniach jednocześnie więc cenę można podzielić przez 2. Player.pl również oferuje wiele aplikacji na telewizory i systemy mobilne. Zdecydowanym minusem tego serwisu jest streaming w niskiej rozdzielczości (720p) oraz niska wartość fps (klatek na sekundę). Szybko poruszające się elementy (jak np. piłka) mogą wywoływać efekt „komety”.

Jeśli znacie inne serwisy lub metody oglądania żużla (może ligi zagraniczne?) to podzielcie się się swoją wiedzą w komentarzach pod tym artykułem.