W Regulaminie Drużynowych Mistrzostw Polski na 2022 roku niezmiennie istnieje zapis o możliwości zgłoszenia do składu „gościa”.

Zawodnicy w tej roli będą mogli występować w PGE Ekstralidze i 2. Lidze Żużlowej, ale tylko po spełnieniu odpowiednich wymogów, zawartych w Regulaminie Przynależności Klubowej.

Aby wziąć udział w zawodach na zasadzie „gościa” w DM II ligi, zawodnik musi być zawodnikiem klubu Ekstraligi i spełniać warunki startu w U24E lub zawodnikiem klubu DM I Ligi, w obu przypadkach musi posiadać zgodę tego klubu na udział w zawodach DM II Ligi na zasadzie „gościa”.  Kontrakt startów na zasadzie gościa może być podpisany do dnia 31 marca danego sezonu.

Aby wziąć udział w zawodach na zasadzie „gościa” w DMP zawodnik musi być zawodnikiem klubu DM I Ligi lub DM II Ligi (włączając w to wypożyczenie) i posiadać zgodę tego klubu na udział w zawodach DMP na zasadzie „gościa”. Zawodnik klubu biorącego udział w DMP wypożyczony do klub biorącego udział w DM I lub II ligi lub zawodnik DMP, który dokonał transferu definitywnego do klubu DM I Ligi albo DM II ligi w sezonie 2022 roku nie może brać udziału w meczach DMP na zasadzie gościa.

Obowiązują następujące przepisy dotyczące „gościa” w DMP:
1) punkty zdobyte przez zawodnika biorącego udział w meczu jako „gość” liczą się do punktacji meczu,
2) w całym sezonie rozgrywkowym, dany zawodnik może jako „gość” reprezentować barwy tylko jednego klubu DMP,
3) jeżeli w danym sezonie zawodnik reprezentował jako „gość” barwy danego klubu, może on zmienić barwy klubowe na zasadzie wypożyczenia do klubu innej ligi niż dany klub lub wyłącznie do tego klubu w danej klasie rozgrywkowej, którego reprezentował jako „gość”,
 4) „gość” jest liczony do wymaganej regulaminowo liczby zawodników w składzie drużyny, Regulamin Przynależności Klubowej w Sporcie Żużlowym
5) klub DMP może zakontraktować do kadry klubu dowolną liczbę gości w sezonie 2022

Aby zawodnik mógł wystąpić w roli „gościa” w PGE Ekstralidze, muszą być spełnione następujące warunki:

  • występ tylko w przypadku pozytywnego wyniku testu na COVID-19 zawodnika, który ma 1 – 5 średnią biegopunktową w zespole
  • w jednym meczu PGE Ekstraligi może wystąpić tylko jeden “gość
  • zawodnikiem uprawnionym do występu jako “gość” jest żużlowiec z EWINNER 1. LŻ lub 2.
  • “gość” w składzie klubu PGE Ekstraligi może wystąpić tylko pod numerami 1-5 / 9-13

Zabroniony jest start zawodnika „gościa” w tym samym dniu w zawodach dwóch różnych klas rozgrywkowych. Zawodnikiem uprawnionym do występu jako „gość” może być żużlowiec z EWINNER 1. Ligi Żużlowej lub 2. Ligi Żużlowej.

Na stronie PZMot można przeczytać Regulamin Przynależności Klubowej

Grafika ze strony speedwayekstraliga.pl