W sezonie 1961 finał kontynentalny Indywidualnych Mistrzostw Świata rozegrano 23 lipca 1961 r. w Slanym w Czechosłowacji. W zawodach uczestniczyło aż dziesięciu reprezentantów Polski. Do Finału Europejskiego awans uzyskiwało siedmiu najlepszych żużlowców, gdyż miejsce w tych zawodach miał zagwarantowane Austriak Josef Bossner.

W finale kontynentalnym w Slanym triumfował Florian Kapała. Do Finału europejskiego awans uzyskało jeszcze czterech Polaków trzeci Stanisław Tkocz oraz Henryk Żyto, Konstanty Pociejkowicz i Kazimierz Bendtke.

Niestety z powodu kontuzji ani Bendtke ani Pociejkowicz nie wystąpili w Wiedniu. Ich miejsc zajęli kolejni Polacy w zawodach w Slanym: Marian Kaiser i Mieczysław Połukard.

Triumfator Finału Kontynentalnego w zawodach międzynarodowych zadebiutował w indywidualnych mistrzostwach świata w 1956 roku. Florek – bo tak go nazywano – w 1959 roku został rezerwowym w finale IMŚ rozgrywanym na słynnym stadionie Wembley w Londynie.

Jednak dwa lata późnij osiągnął swój cel do którego dążył. Kapała jeździł doskonal w eliminacjach IMŚ 1961 r. W ćwierćfinale w Libercu był czwarty. W półfinale rozegranym w Warszawie zajął trzecie miejsce.

W Slanym stanął na najwyższym stopniu podium. A w Finale Europejskim w Wiedniu był piąty. Dzięki temu Florian Kapała mógł w szwedzkim Malmoe walczyć o tytuł indywidualnego mistrza świata.

A tak wspomina występ w finale IMŚ w 1961 r. w Szwecji:

Jechałem na ten finał z wielkimi nadziejami. Na treningu byłem jednym z najszybszych. Faworyt gospodarzy Fundin prosił, abym mu pomógł dopasować motocykl. Startowaliśmy razem i zawsze zostawiałem go z tyłu. Nazajutrz było jednak odwrotnie.

Wówczas Fundin został mistrzem, a Kapała zajął siódme miejsce.

Wyniki Finału Kontynentalnego, Slany ,23 lipca 1961 r.:
1. Florian Kapała (Polska) – 14 pkt.
2. Igor Plechanow (ZSRR) – 14
3. Stanisław Tkocz (Polska) – 12
4. Henryk Żyto (Polska) – 10
5. Josef Hofmeister (RFN) – 9
6. Konstanty Pociejkowicz (Polska) – 9
7. Kazimierz Bentke (Polska) – 8
8. Marian Kaiser (Polska) – 7
9. Mieczysław Połukard (Polska) – 7
10. Joachim Maj (Polska) – 7
11. Antonin Kasper (Czechosłowacja) – 7
12. Bedrich Slany (Czechosłowacja) – 6
13. Stanisław Rurarz (Polska) – 5
14. Bronisław Idzikowski (Polska) – 3
15. Bohumir Bartonek (Czechosłowacja) – 1
16. Bernard Kacperak (Polska) – 1